Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?
V Praze startuje technologické centrum NATO. Má armády naučit fungovat jako startupy a nekupovat jen „ferrari“. Nový Defence Hub spojuje přístup k fondům a akcelerátor. Cílem jsou technologie dvojího užití. Ukrajina ukazuje, že armáda může fungovat jako pružný startup využívající drony nebo AI, pro NATO nakupující těžkou techniku je to inspirací, viz poslední akce Ukrajiny při zničení ruských letadel. Aktivity Defence Hubu v Praze vede Leoš Mauer, bývalý starší styčný důstojník ČR při NATO, vojenský attaché v Londýně nebo člen Vojenského zpravodajství.
Česká armáda a univerzity se chystají na revoluci v informatice. Zakázku na kvantové počítače získala IBM. Rozjíždí se Quantum Innovation Center umožňující využívat nejvýkonnější stroje od Big Blue. Armáda poskytla ČVUT peníze na cloudový přístup, k akci se připojují další školy. Pražská technika také rozjela obor Kvantová informatika. Chystá se i národní kvantování síť a další aktivity.
Ze Severní Koreje se podařilo propašovat chytrý telefon. Vypadá jako standardní low-end, má ale pár nepěkných funkcí. Například každých pět minut dělá screenshot obrazovky. Ty se ukládají do skryté složky, k níž uživatelé nemohou přistupovat. Dále dochází k automatickému nahrazování slov na “soudruh”, v případě Jižní Koreji na “Loutkový stát” a podobně. V Severní Koreji běžně není dostupný internet, je tam něco jako státní intranet s povolenými službami. Na nehezkou aplikaci instalovanou do mobilů cizinců jsem zase před časem narazil v Číně:
Přístup ke skutečnému internetu mají v Severní Koreji jen někteří. Ukazuje se, že státní hackeři si v zahraničí vydělávají jako běžní programátoři. KLDR údajně v USA provozovala farmu notebooků, přes něž se stovky vývojářů přihlašovaly na vývojářské platformy a skrývaly identitu. Takto mohou pracovat pro firmy v USA či Evropě. KLDR je rovněž známá tím, že ve velkém jede v kryptu. Obě tyto činnosti mají za úkol přinést režimu valuty.
Meta a Yandex umí deanonymizovat uživatele. Na Androidu párují chování lidí v prohlížečích s identitami. Do webovů vkládané sledovací kódy zneužívají legitimní internetové protokoly, sběr jedinečných identifikátorů a to předávat nainstalovaným aplikacím. Meta a Yandex mohou obcházet zabezpečení a ochranu soukromí Androidu. Google to prošetřuje.
CD Projekt RED prezentoval technické demo Zaklínače 4. Jde o společnou práci s Epicem ukazující možnosti Unreal Enginu 5.6. Podívejte se na video, jde o velice pěknou práci. Vše navíc údajně běží v 60 FPS na běžné PlayStation 5. Stále jde ovšem o technické demo. CD Projekt upozornil, že prezentovaná část ve hře nebude. Další novinky ze State of Unreal jsou zde. Rozbor dema Witchera od Digital Foundry je tady.
Apple zřejmě začne jinak označovat své operační systémy. Například z iOS 18 rovnou skočí na iOS 26. Označení ponese číslovku roku, kdy verze vyjde. Díky tomu dojde ke sjednocení čísel skrze iOS, watchOS, macOS, iPadOS, visionOS a tvOS. Systémy macOS a iOS také mají přinést nový vzhled. Více se dozvíme brzy na WWDC.
Microsoft v Evropě výrazně upraví Windows 10 a 11. Důvodem je regulace DMA. Půjde například odinstalovat Microsoft Store, prohlížeč Edge vám nebude neustále cpán pod nos jako výchozí, dojde k asociaci souborů podle výchozího prohlížeče a podobně.
Microsoft zároveň do Windows 11 chystá nabízení nenainstalovaných aplikací v kontextovém menu. Konkrétně v možnosti Otevřít v programu se budou zobrazovat vhodné alternativy. Microsoft tím zřejmě bude chtít posílit svůj Store.
Revolut se chystá začít instalovat vlastní bankomaty. Budou mít pěkný velký displej a nabídnou podobné funkce, jako appka, tedy stejné kurzy nebo absenci poplatků. Noví zákazníci rovnou dostanou kartu. Prvních 200 bankomatů se letos objeví ve Španělsku, příští rok mají následovat Itálie, Německo a Portugalsko.
Albert zase v Česku začne provozovat pokladny s umělou inteligencí. U nich nebude nutné načítat čárové kódy, stroje se o načtení zboží postarají samy. Má to zrychlit samoodbavení, které je v českých obchodech už nějakou dobu běžné. Jde o další evoluci v bezobslužných obchodech.
Německo si pohrává s desetiprocentní daní na velké internetové platformy. Postihnout by to mohlo třeba Facebook nebo Google a naštvat administrativu USA. Ministerstvo kultury připravuje draft zákona a s firmami chce jednat. Němci uvádí, že americké internetové kolosy mají v německu tržby v mnoha miliardách eur a vysokými maržemi, profitují z tamních mediálních a kulturních aktivit a infrastruktury, ale investují málo a neplatí skoro žádné daně.
Amazon Web Services v Německu rozjíždí samostatnou firmu, která má zmírnit obavy Evropy z amerických cloudů a technologií. AWS European Sovereign Cloud má zajistit, že vše, co do cloudu zamíří, zůstane v Evropě a bude nedotknutelné USA. Evropané se po druhém nástupu Trumpa probouzí z technologické závislosti a dívají se, jak problematickou situaci vyřešit.
Amerika se po dlouhé době stala největším trhem pro polovodiče. Čína je těsně druhá. Souvisí to hlavně s úspěchem firem jako Nvidia dodávající AI čipy a infrastrukturu kolem. Evropská unie dlouhodobě stagnuje a začala mírně klesat. Mrcasí se podobně jako Japonsko a z největších ekonomických bloků jsme na tom nejhůř, což je další varovný signál.
Zde je další srovnání: USA nyní mají 690 privátně ovládaných technologických firem v celkově hodnotě 2,53 bilionu dolarů, Čína jich má 162 o hodnotě 702,46 miliardy dolarů a v EU to dělá 107 firem za 333,38 miliardy dolarů.
Nizozemský ministr obrany varoval, že Čína v jeho zemi zintenzivňuje špionáž. Není divu, v Nizozemsku sídlí ASML, monopol na dodávku EUV litografie nutné pro výrobu nejpokročilejších čipů. Čína je pod sankcemi a snaží se všemi cestami vyvinout vlastní alternativy, krádeže a průmyslová špionáž jsou velkou součástí.
Google udělal další investici do fúzní energie. Je součástí investičního kola ve výši 150 milionů dolarů do firmy TAE Technologies, připojil se i Chevron. TAE už nabrala 1,8 miliardy dolarů a mluví o průlomu.
Meta zase investuje miliardy dolarů do zachování jaderné elektrárny v Illinois. Meta, Google, Microsoft nebo Amazon v poslední době podobné energetické investice dělají ve velkém, potřebují totiž velké množství elektřiny pro budovaná a žravá AI datacentra.
Stack Overflow se snaží najít své místo ve světě AI asistentů pro programování. AI má na populární web značné dopady, počet otázek v posledním roce spadl o 64 procent. Od roku 2020 to dělá 90 procent. Stack Overflow bude testovat placené experty a zvažuje výběr poplatků od provozovatelů AI, kteří na datech Stack Overflow trénují. Web také zveřejnil každoroční anketu mezi programátory.
Mistral vydal programovacího AI asistenta Mistral Code. Staví na open source projektu Continue. Code je zatím v privátní betě dostupný pro Visual Studio Code a JetBrains.
Bing zdarma zpřístupnil generování videí pomocí OpenAI Sora. Nástroj se jmenuje Bing Video Creator. Je nutné se přihlásit účtem Microsoftu a videa lze generovat pouze do délky 10 sekund. Navíc to aktuálně dost dlouho trvá.
Blog Anthropicu píše umělá inteligence. Konkrétně ho má na starost Claude. Nad finálním výstupem má pořád dohled člověk.
Adobe Photoshop konečně vyšel také pro Android. Stalo se tak tři měsíce po iOS. Prozatím jde o beta verzi, která je v rámci testování k dispozici zdarma.
Technologie Huawei je podle šéfa Nvidie Jensena Huanga zřejmě srovnatelná s Nvidia H200. Jde o AI čipy a na nich postavené serverové clustery. Nvidia to tvrdí na základě svého průzkumu. Huawei a jeho CloudMatrix se prý velice rychle vyvíjí. Huang tím chce podpořit svůj postoj, kdy tvrdí, že americké sankce pouze Čínu nutí inovovat a osamostatnit se a že firmy jako Nvidia přijdou o obří trh. Také se nechal slyšet, že je důležité, aby svět běžel na americkém ekosystému. Pokud se Čína osamostatní, už nebude potřebovat CUDA, což je to, co drží pozici Nvidie oproti konkurenci.
AMD kupuje společnost Brium. Ta pracuje na nástroji, pomocí něhož lze software připravit pro inferenci na různém AI hardwaru. AMD se tedy snaží posilovat svoji pozici v dodávkách AI čipů a serverů vůči Nvidii, navazuje to na předchozí investice či akvizici ZT.
GlobalFoundries zvýší investice do výroby čipů v USA na 16 miliard dolarů. Pomáhá tak plnit sny současné vlády, která firma tlačí k realokaci výrobních kapacit. Zároveň se firmy chtějí vyhnout clům. GlobalFoundries, která má fab i v Drážďanech, expanduje v silicon photonics a dalších oblastech.
Broadcom začal dodávat odpověď na síťové technologie od Nvidie. Konkurencí pro Quantum-X a Spectrum-X je čip Tomahawk 6 využívající čiplety.
Intel se spojuje se SoftBank a chce vyvinout DRAM alternativu k HBM. HBM jsou žhavé zboží, tyto paměti se používají v tandemu s AI čipy. Novinky od tápajícího Intelu má přinést třeba dobrou spotřebu, dostupnost se ovšem očekává až v roce 2030.
Chrome nebude důvěřovat certifikátům vydaným firmami Netlock a Chunghwa Telecom. Je to kvůli znepokojivému chování těchto firem. V reakci na zveřejněná hlášení o incidentech dochází k porušování pravidel nebo neplnění závazků.
Vyšel operační systém /e/OS 3.0. Jde o Android bez služeb Googlu a zabudovaných sledovacích nástrojů. Přibyly například nové nástroje pro ochranu soukromí nebo rodičovský zámek.
IBM kupuje firmu Seek AI. Ta vyvíjí platformu, díky níž se lidé mohou pomocí přirozeného jazyka ptát na otázky ohledně enterprise dat. Toho chce IBM využít v AI nabídce svým zákazníkům. Do celkové strategie zapadl i český startup Manta umožňující čistit data, jehož IBM v minulosti koupila.
Čtení na Root.cz a Cnews.cz:
- Už neprogramuju, nedobrovolně jsem se povýšil do vedení, říká Richard Stallman
- Postřehy z bezpečnosti: Čína obviněna z útoku na české ministerstvo zahraničí
- Finanční výsledky: Nvidia už má čtyřikrát vyšší tržby než Intel. Čipy H20 měly tržby jako celé AMD
- Nový standard nejefektivnějších zdrojů pro počítače: 80 Plus Ruby splňuje účinnost přes 96,5 %