Hlavní navigace

Čínská Alibaba jde na burzu. Firma je oceněna na 168 miliard dolarů

19. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čínský Amazon vyráží vyplenit newyorskou burzu. Cena akcií se bude startovat na 68 dolarech. A podle očekávání jde o největší IPO historie.

Zazvoní zvonec a čínská pohádka začne. Už včera upsal čínský e-shop newyorské burze akcie za 21,8 miliardy dolarů a dnes se dostane i na obchodující veřejnost. Cena akcií byla podle deníku Wall Street Journal stanovena na 68 dolarů, což je vyšší částka z odhadovaných 60 – 68 dolarů. 

Jack Ma, bývalý učitel, tak může být spokojen. Jeho firma se může zařadit mezi obry ze Silicon Valley. Alibaba, obchodovaná pod kódem BABA, je oceněna na 168 miliard dolarů, čímž předběhla vzor i konkurenci v podobě Amazonu nebo eBay. 190miliardový Facebook může ještě přeskočit v případě úspěšného rozjezdu. 

Společnost prodává 320 milionů akcií, tedy přibližně 13 procent. Skoro dvě třetiny (197 milionů) z nich do prodeje dávají současní podílníci včetně šéfa a zakladatele, který prodejem získá na 867 milionů USD. Jak se budou ceny akcií hýbat, ukáže dnešní den. V případě Facebooku to bylo velké zklamání a na úpisové hodnoty se sociální síť vrátila skoro až po roce obchodování. 

V případě Alibaby ale rozčarování z toho, že firma vlastně nic moc nevydělává, nehrozí. Jen v létě totiž vydělala 1,1 miliardy dolarů, tedy víc než Amazon i s eBay. Navíc čínský on-line trh rychle roste. V roce 2013 měla Čína 618 milionů uživatelů internetu a do dvou let by měl počet stoupnout na 790 milionů. 

V Yahoo se těší

Radost z případného úspěchu by mohla mít i Marissa Mayer v čele Yahoo. Firma totiž drží v Alibabě podíl, který se stále víc zhodnocuje. Portál koupil čtyřicet procent Alibaby v roce 2005. Američané za něj zaplatili jednu miliardu dolarů. Předloni zpeněžili 16 procent za skoro osminásobek

Cloud23

Výměnou za to se ale Yahoo začalo stahovat z čínského trhu a přenechávat pozice právě Alibabě. Uživatelé Yahoo e-mailu mají možnost se svým účtem přejít pod správu Alimailu, který provozuje právě Alibaba. Loni také americký portál zrušil místní hudební servis. 

Miliardy z prodeje podílu také odstartovaly nákupní horečku, kterou po svém nástupu rozjela Marissa Mayer. Za dva roky ve funkci utratila za startupy necelé dvě miliardy. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).