Hlavní navigace

Čínští ochránci životního prostředí viní Apple z využívání dodavatelů znečištujících životní prostředí

Daniel Dočekal

Apple využívá společnosti známé jako znečišťovače životního prostředí jako dodavatele a „využívá výhod mezer v oblasti ochrany živnotního prostředí v rozvojových zemích“. Dokument pětice číských nevládních organizací je pokračováním dloho trvající kritiky Apple, ale také sporů mezi jedním s autorů analýzy a Apple. Bezprostředně před zveřejněním obviňujících dokumentů Apple přislibilo, že se s Ma Jun, šéfem Institutu pro veřejné záležitosti a životní prostředí, setká, aby obvinění prodiskutovali…

Apple využívá společnosti známé jako znečišťovače životního prostředí jako dodavatele a „využívá výhod mezer v oblasti ochrany živnotního prostředí v rozvojových zemích“.

Dokument pětice číských nevládních organizací je pokračováním dloho trvající kritiky Apple, ale také sporů mezi jedním s autorů analýzy a Apple. Bezprostředně před zveřejněním obviňujících dokumentů Apple přislibilo, že se s Ma Jun, šéfem Institutu pro veřejné záležitosti a životní prostředí, setká, aby obvinění prodiskutovali. Podle Ma Jun Apple namítá, že některé ze společností na seznamu nejsou ve skutečnosti dodavateli Apple.

Content

Znečištování životního prostředí je v Číně běžné a pro západní svět je využívání čínských výrobců výhodne, hlavně s ohledem na nízké ceny. Ta ale přichází. mimo jiné, ve spojení právě s využíváním nízké ceny výroby právě díky znečištování životního prostředí. Kompletní zpráva je k dispozici v PDF – The Other Side of Apple II – Pollution Spreads through Apple’s Supply Cha­in

Zdroj: Apple: back under the spotlight

Našli jste v článku chybu?
1. 9. 2011 9:33
Flasi (neregistrovaný)

Obávám se, že s logikou to nemá co dělat - protože v principu existují dvě varianty. Obě se běžně dějí a není (z této zprávičky) jasné, kam patří tento příklad.

1. Odběratel odebírá výrobek a neví, že dodavatel při jeho výrobě znečišťuje nadměrně. A pokud se to dozví, tak to řeší, aby k situaci nedocházelo.

2. Odběratel ví, že při výrobě výrobku dochází ke značnému znečištění. Že méně znečišťující cesty jsou příliš komplikované a drahé. A tak než by si to vyráběl sám a neměl "ekologické ISO" a…

31. 8. 2011 18:03
aaaa (neregistrovaný)

celkovo je nefer voci firmam v USA a EU, ktore musia dodrziavat rozne eko-normy a maju s tym spojene naklady, ze ich nechrania napriklad eko-cla voci krajinam ako cina, kde sa na to kasle a tym padom sa setri.