Hospodářské výsledky společnosti CME, vlastníka tuzemské televizní stanice Nova, se sice v první polovině letošního roku oproti loňsku zlepšily, přehnaný optimismus však není na místě. Rok 2013 totiž patřil z pohledu společnosti mezi nejhorší od roku 2008 a letošní zlepšení tak není příliš velkým překvapením. Společnost je navíc poměrně vysoce zadlužena. Odborníci nicméně očekávají, že se hospodaření CME bude na provozní úrovni i nadále zlepšovat. Čistý zisk ale v tomto ani v příštím roce nepředpokládají.
Aktuální výsledky CME zkresluje “bídný” rok 2013
Společnost CME zveřejnila před týdnem výsledky hospodaření za první polovinu letošního roku a prakticky ve všech ukazatelích si oproti stejnému období roku 2013 polepšila. Tržby za prvních šest měsíců činily 356,1 milionu USD (7,4 miliardy korun), což je oproti loňsku takřka o 50 milionů USD (1 miliardu korun) více. Skoro o 24 milionů USD (499 milionů korun) vzrostly i výnosy za český trh a dosáhly tak 98,3 milionu USD (2 miliard korun). V porovnání s loňským pololetím vykázala CME provozní zisk a menší čistou ztrátu po zdanění. Z provozní ztráty ve výši 39,5 milionu USD (821,6 milionu korun) se CME přehoupla do zisku 8,2 milionu USD (170,6 milionu korun). Čistá ztráta po zdanění se v roce 2014 snížila o necelých 50 milionů USD na 101,1 milionu USD (2,1 miliardy korun).
CME sice dosáhla lepších výsledků než před rokem, do velké míry to však bylo dáno tím, že rok 2013 patřil z pohledu výsledků mezi nejhorší od vypuknutí krize v roce 2008. Co se týče výnosů, nejslabším bylo rok 2009 a právě 2013. V obou letech měla firma tržby nižší než 700 milionů korun. “V roce 2009 byla příčinou všeobecná recese a pokles reklamních výdajů, v roce 2013 již nebyl hlavním důvodem ekonomický útlum (i když ten také hrál roli například v ČR), ale cenová politika firmy. Ta v ČR a SR prudce zvýšila ceny a vyvolala odliv inzerentů k jiným stanicím a do jiných druhů reklam,” vysvětlil serveru DigiZone.cz Pavel Ryska, analytik J&T Banky.
Cenová politika firmy se rovněž projevila v tom, že se v roce 2013 dostaly výnosy za český trh poprvé pod úroveň výnosů z trhu rumunského. Že se zvýšení cen za reklamu negativně projevilo na tržbách v ČR, dokládají i dlouhodobé výsledky tržeb z českého trhu. V roce 2013 činily výnosy v České republice 191,8 milionu USD (4 miliardy korun), což je nejmenší částka od vypuknutí krize. Odborníci nicméně očekávají, že se český trh opět brzy stane z hlediska tržeb tím největším. Jak ale ukazují data, letos to pravděpodobně ještě nebude. “Provozní marže a ziskovost firmy je již teď nicméně vyšší v tuzemsku než v Rumunsku a ziskově se tak český trh již letos opět dostane na první místo,” doplnil Tomáš Tomčány, analytik Patria Direct.
Zadluženost CME rozhodně není vyřešena
Z dlouhodobých výsledků společnosti CME dále vyplývá, že firma se od roku 2008 nedostala po zdanění ani jednou do černých čísel. Firmě přitom ani nepomohlo, že v roce 2010 a 2011 vykázala provozní zisk. Ten v roce 2010 činil 22,9 milionu USD (476,3 milionů korun) a o rok později 6,8 milionu USD (141,4 milionu korun). Podle odborníků se firma od počátku krize potýká hlavně s dvěma problémy. Kromě výše zmíněných propadů příjmů z reklamy se jedná o vysoký dluh firmy. Firma se totiž před krizí zadlužovala a nakupovala předražená aktiva v regionu. Vysoká zadluženost v kombinaci s hospodářským útlumem následně negativně dolehly na hospodářské výsledky a akcie CME.
Analytici upozorňují, že kvůli dluhu šla veškerá vydělaná hotovost na splátku úroků a CME tak nezbývaly prostředky na snížení jistiny dluhu či na vracení peněz akcionářům. “Ze zhruba poloviny dluhu platí firma 15% úroky, které ale nyní nemusí platit v hotovosti, nýbrž se jí přičítají k jistině. Dluhový problém tedy není zdaleka vyřešen, spíše se dále odkládá do budoucna,” upřesnil Pavel Ryska, analytik J&T Banky. “Očekávám, že maximálně do tří let, kdy bude splatná velká část dluhu společnosti, bude CME nucena dále restrukturalizovat svůj dluh, a může dojít i na konverzi dluhu na akcie, nebo překlopení dluhu do „nového“ dluhu s delší splatností, což by v konečném důsledku vedlo jen k dalšímu navýšení dluhu s cílem získat čas,” upozornil pro server DigiZone.cz Tomáš Tomčány, analytik Patria Direct.
Dojde k ovládnutí CME společností Time Warner?
Odborníci se shodují, že prostředky zřejmě přijdou od hlavního akcionáře (ale rovněž věřitele) společnosti Time Warner. CME má pomoci zhruba 800 milionů dolarů od Time Warner z vlastních zdrojů, což je střednědobě dostatečný polštář i při dalších čistých ztrátách. Zároveň však může dojít k úplnému ovládnutí CME společností Time Warner, což by prakticky vedlo k výraznému znehodnocení stávajících podílů minoritních akcionářů. “I proto dále radíme akcie CME prodat,” dodal Tomáš Tomčány. I když se společnost CME dlouhodobě pohybuje po zdanění ve ztrátě, její hospodaření nemá na výsledky Time Warner výraznější vliv. “Jelikož podíl Time Warner na hlasovacích právech v CME činí 49,9 %, Time Warner nemusí navíc výsledky CME plně konsolidovat,” uzavřel Tomčány.