Hlavní navigace

Co nabízí internet čerstvým rodičům?

5. 3. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Děti a všechno s nimi spojené patří od nepaměti k nejvýznamnějším obchodním impulsům. Ve skutečném světě je jim věnována mimořádná pozornost počínaje specializovanými obchody a dětskými koutky a konče odbornou literaturou, které bývají v kamenných knihkupectvích vyhrazeny nemalé oddíly. Jakým způsobem do toho všeho promlouvá Internet? Má rodičům co nabídnout?

Když jsem shromažďoval materiál pro tento článek, napočítal jsem několik desítek nejrůznějších klíčových slov souvisejících s dětskou tematikou, a to si zdaleka netroufám tvrdit, že byl seznam vyčerpávající. Na doménách podle těchto klíčových slov pojmenovaných často skutečně sídlí nějaké projekty věnované tématu, jiné (jak jinak), vlastněny spekulanty nebo nerozhodnými, na svůj obsah teprve čekají.

Rodičovská témata

Témata, která by mohli aktuální či nastávající rodiče na Internetu hledat, se dají rozdělit do několika okruhů. Těm pak jsou věnovány buď specializované (samostatné) projekty, nebo jsou součástí nějakého komplexnějšího webu. Díky tomu, že někteří z provozovatelů nerezignovali na velice úzké vymezení tématu svých webů, můžeme na Internetu najít snad všechny okruhy témat kopírujících narození a první roky dítěte.

Abych začal pěkně od začátku, doména poceti.cz je volná, a to i přesto, že by obsah takové domény mohl být velmi zajímavý :-). I když je pravda, že se tomuto tématu věnují jiné weby, které ale na dětskou problematiku zaměřeny rozhodně nejsou.

Těhotenství

Stránky, které jsou nastávajícím rodičům průvodcem po následujících devíti měsících, už najdeme snadno. Specialistou v této oblasti je projekt 9 měsíců, věnují se jim ale také weby, které zahrnují celou škálu oblastí, na niž se rodiče soustředí. Tématu vždy dominuje hlavně problematika zdravého a přirozeného průběhu a sledování vývoje plodu.

Výběr porodnice

Důležitým tématem těhotenství je výběr správné porodnice. Protože dnešní praxe v nejrůznějších zdravotnických zařízeních umožňuje variabilní způsoby a průběh porodu, poskytují servery přehledy porodnic, tu s jejich charakteristikou, jinde bez ní. Jak by ale jistě potvrdily mnohé matky, přes Internet se správná porodnice vybrat nedá, a to ani tehdy, když na webu nechybí zpětná vazba k údajům poskytnutým samotnými zařízeními v podobě vysvědčení porodnic (eMimino) nebo diskuse uživatelů.

Porod

Stejně jako těhotenství, tvoří také problematika porodu důležitou součást webů pro rodiče. Dnes už je ve většině porodnic zcela běžné, že se ho mohou vedle matek, jejichž neúčast by byla zcela nelogická, účastnit také otcové. Těm Internet nabízí možnost představit si, co je u porodu čeká, pokud mají čas a chuť dozvědět se něco dřív, než k němu dojde. Výhodou serverů pro rodiče je, že se porodem zabývají nejen z pohledu odborníků, ale také formou příspěvků těch, kteří jím sami prošli – totiž rodičů, a to jak žen, tak mužů.

Péče o novorozeně

Skutečnost řečená v poslední větě předchozího odstavce platí ale zejména pro péči o děti. Zvláště těm, kdo za sebou mají teprve první porod, je Internet téměř bezednou zásobárnou zkušeností ostatních rodičů. Internet je jim rádcem v případech, kdy musí řešit jak dítě nakojit, přebalit, vykoupat a co dělat, pokud něco není v pořádku. Zatímco dříve čerpaly matky tyto informace od zkušenějších žen ze svého bezprostředního okolí, dnes mohou problémy spojené se starostí o dítě konzultovat s matkami z druhého konce republiky, nebo dokonce světa.

Narozením dítěte začínají serverům pro rodiče pravé žně. Stávají se atraktivními pro inzerenty – v nabídce pomůcek a předmětů mnoha druhů dřímá obrovský komerční potenciál všech serverů věnovaných péči o děti.

Hledám kamarádku

Pravděpodobně největším fenoménem serverů s dětskou tematikou je velmi pevná komunita matek, které si prostřednictvím diskusních fór a dalších příspěvků vyměňují zkušenosti. Jak bylo řečeno, Internet nabízí příležitost konzultovat jakýkoli problém – a vždy se najde někdo, kdo byl nucen jej řešit. Projekt Rodina například zahrnuje zhruba dvě desítky kategorií diskusních skupin, z nichž každá obsahuje velké množství témat. Příspěvky v některých z nich jdou do tisíců a skutečnost, že přibývají i v noci, svědčí o tom, že podstata serverů pro rodiče tkví v existenci právě této služby.

Podobný význam má osobní inzerce, která slouží buď jako prostředek prodeje použitého dětského vybavení a oblečení, nebo jako platforma pro navazování kontaktů mezi matkami, a to nejen virtuálního. Mezi inzeráty nejsou výjimkami takové, kde ženy na mateřské dovolené hledají ve svém blízkém či vzdálenějším okolí jiné maminky ke spřátelení. Nechybí ani kontakty na mateřská centra, kde se matky sdružují. Taková komunitní soudržnost nemá dle mého názoru nikde na Internetu obdobu.

Poradny

Tam, kde nestačí zkušenosti a rady druhých, mohou rodiče sáhnout po radách odborníků. Součástí větších serverů totiž bývají poradny, v nichž mohou návštěvníci konzultovat konkrétní problémy se specialisty na daný obor – psychology, právníky, pediatry apod. Zmíněná Rodina jich obsahuje dokonce dvaadvacet. I když jsou poradny častou součástí internetových vortálů, dětská témata opět zaujímají v této věci nedostižné prvenství.

Deníčky a fotogalerie

Některé servery nabízejí možnost vedení deníčků nebo zřízení fotogalerie. Služba zcela praktická – a také logická, uvědomíme-li si, že první starostí šťastných rodičů poté, co jsou uspokojeny základní potřeby dítěte, je vykřičet do světa, že se jim narodil potomek. Ukázkovým případem internetového deníčku dítěte je server eMartinka, založený Radkem Lehkým původně jen pro potřebu rodiny a několika známých – stal se z něho ale web navštěvovaný nejen lidmi, kteří provozovatele osobně znají.

Ne každý je ale takový nadšenec, aby denně sepisoval nové události v životě dítěte (i když i já osobně znám jednoho, který tak činí v papírové formě), případně v takovém rozsahu jako stvořitel eMartinky – takovým rodičům jsou na některých z rodičovských serverů k dispozici služby, které jim umožní zpřístupnit události a fotografie prostřednictvím Internetu.

MMF24

E-shopy

Nedílnou součástí většiny serverů věnovaným vývoji dítěte jsou internetové obchody nabízející pomůcky a vybavení, které jsou pro starost o potomka nezbytné. Počet serverů s možností nákupu dětského zboží je pochopitelně mnohem větší než množství webů sledujících dětskou problematiku komplexně, protože často fungují odděleně od jiného obsahu (namátkou například Špuntík, Dětský ráj, Dětský dům nebo Ajuty). Výhodu však mají ty, které provozují obsah, protože jsou schopny generovat významnou návštěvnost a nabízet mnohem širší sortiment – vedle výrobků také například kursy, rekreační a ozdravné pobyty, letní tábory apod.

I když uvedenými tématy výčet oblastí, kterým se servery zaměřené na rodiče vychovávající potomky raného věku věnují, není a nemůže být úplný, malá exkurze do dané problematiky zjistila, že existují témata, která daným serverům dominují. Každopádně se ukázalo, že v oblasti internetových projektů o dětech není častá úzká specializace, i když by tomu nasvědčovala volba názvu serveru a domény, na které jsou umístěny – ale i takové jsou (9 měsíců, Kojení, Lumpík, Family). Servery pro rodiče prostě musí pojmout mnohem širší záběr, než na jaký se původně zaměřovaly. Ukazují to příklady jako Rodina (ta jde dokonce ještě dál a sleduje vývoj dítěte až do dospívání), Baby-Eli, Rodiče, Emimino a Infodomeček. O to více pozornosti si weby z této skupiny zaslouží – věnovat se tak rozsáhlému tématu není určitě jednoduché.

Navštěvujete weby zabývající se rodinnou/rodičovskou tematikou?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je absolventem oboru masová komunikace na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Do srpna 2003 působil jako produktový ředitel portálu Centrum.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).