Hlavní navigace

Contactel prodal Red Box

10. 7. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Značka Red Box vypadá, jako by byla prokletá. Nejdříve se pod ní Contactel pokusil prodávat počítače na splátky s připojením k Internetu, posléze ve stejnojmenné doméně spustil portál. Obojí spolklo spoustu peněz, obojí mělo záporný přínos. Nyní se Contactel rozhodl této neúspěšné investice zbavit. Kdo je šťastným majitelem?

Historie značky Red Box je dlouhá a pohnutá. Takřka se zdá, že je to spíše cosi na způsob černé známky, která přináší svému majiteli smůlu, případně smrt. V polovině roku 1999 rozjel nový alternativní telekomunikační operátor Contactel agresivní marketingovou kampaň. Sami si jistě vzpomínáte na slogany jako „Děti budou chytřejší“ či „Sex bude pestřejší“. Řadě novinářů to poskytlo námět k několikatýdenním spekulacím: nejdříve se pátralo po zadavateli kampaně, posléze se pátralo po účelu kampaně. Většina názorů se klonila k tomu, že půjde o Internet zadarmo. Contactel však překvapivě přišel s počítačem na splátky s připojením k Internetu. Výsledkem byl celkový neúspěch.

Jediná hodnota, která z projektu zůstala, byla samotná značka („Značka je to, co vám zůstane, když vám shoří továrna.“). A bylo zřejmé, že Contactel nemá v úmyslu nechat ji ležet ladem. O rok později proto odstartoval v této doméně další velkolepě pojatý záměr – tentokráte se jednalo o internetový portál. Souběžně byl vytyčen i ambiciózní cíl: do roka se prosadit na třetí místo mezi českými portály, za Atlas a Seznam. Opět následovala masivní reklamní kampaň ve všech médiích, nyní pod heslem „Bez oklik k tomu co chcete“. Red Box měl všechno. Marketingovou podporu, obrovský rozpočet, vynikající zázemí. Přesto se znovu dostavil neúspěch, takže postupně došlo k utlumování a utlumování provozu.

Příčin tohoto neúspěchu je zjevně celá řada, pokusím se je nicméně vylíčit tak, jak jsou (neoficiálně) známy mně. V zásadě lze říci, že Red Box se až na malé výjimky (typu pohlednice, RedCall apod.) vždy plně outsourcoval. A to za podmínek, které údajně byly pro Contactel nápadně nevýhodné, ovšem osobní vazby jsou osobní vazby. Prvním správcem byla společnost Capitol Internet Publisher, která si prý například za naprogramování aplikace Diář účtovala částku se šesti nulami na konci, případně částku s pěti nulami na konci za navržení 20 ikon pro tento software. Red Box běžel na 13 dvouproceso­rových serverech Dell 2450–2650 s hardwarovým diskovým polem a plnou soustavou disků.

Se změnami v managementu Contactelu se vyměnila i firma spravující Red Box. Capitol Internet Publisher byl nahrazen MA Media. Ta již měla příjem z Red Boxu výrazně omezen, nicméně s výjimkou redesignu rovněž nic zvláštního neudělala (snad až na sekci zabývající se erotikou…). Za správu se platilo většinou paušálně, a to ve výši pěti nul na konci. Vzhledem k celkovému úpadku a dost drsným finančním ztrátám se Contactel nakonec rozhodl Red Box prodat. Zájemců byla řada, na nejrůznějších stupních vážnosti. Tak daleko, že se to začalo sepisovat na papír, se však dostali pouze následující: Centrum, MA Media a naposledy rovněž Computer Press. Tam byl finální podpis hodně na spadnutí, ovšem nakonec k němu nedošlo.

Cloud23

K 1. dubnu získala Red Box společnost Empyreum. Ze vzhledu samotného portálu to na první, druhý ani třetí pohled patrné není, dokonce i doména Red Box je stále registrována na Contactel. Ovšem například telefonní číslo na titulní straně portálu směřuje do Empyrea a taktéž ochranná známka „Red Box“ je podle databáze Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistrována na Empyreum. Ani jedna ze stran nechce konkrétní podrobnosti transakce zveřejnit, Contactel dokonce prodej Red Boxu na můj první dotaz popřel. Na můj druhý dotaz, zda tedy Empyreum (jmenovitě Karel Pánek) lže, když mi získání Red Boxu potvrdila, jsem se bohužel odpovědi nedočkal. :-)

Podle neoficiálních informací je vzájemné vypořádání takové, že na Empyreum má být převedeno vlastnictví ochranných známek a budou jim poskytnuty stroje a neomezená konektivita. Navíc jsou jim dány prostory přímo v sídle Contactelu pro jejich vývojáře. Empyreum to údajně nestálo ani korunu, pouze se zavázali dodat zpravodajský server iDnes jako potenciálního zájemce o Contactelí dial-up (více v samostatném článku). Empyreum má v úmyslu po prázdninách Red Box znovu spustit, ačkoli zatím nechce sdělit podrobnosti – proto byla ostatně celá transakce tajena. Údajně má ambice udělat z Red Boxu českou portálovou dvojku, ale to už zde bylo, že?

Bude Red Box českou portálovou dvojkou?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).