Hlavní navigace

Česká pirátská strana požaduje revizi autorského práva v době Internetu

9. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
9. 6. 2009

Přípravný výbor České pirátské strany – ČPS, která se inspirovala svým švédským vzorem, dává najevo svou nespokojenost s uplatněním autorských práv v době internetu. Úspěch švédské Piratpartiet, která se dostala do Evropského parlamentu ukazuje že poslouchat lobbyistické tlaky nahrávacích společností a ochranných svazů může připravit zavedené politické strany o podporu voličů. V tiskové zprávě to tvrdí Ondřej Profant, mluvčí přípravného výboru ČPS.

cif 24 - early cena - média

Věřím, že jsme svědky vzestupu vlny svobodného pirátského hnutí. Současné autorské právo je v době Internetu zastaralé a nutně potřebuje revizi, dodává Jiří Kadeřávek, člen přípravného výboru ČPS. Čeští piráti poukazují na to, že vzestup švédských kolegů souvisí se soudním procesem se zakladateli portálu The Pirate Bay. Masivní vzestup členské základny, která je v současnosti druhá největší v zemi, se datuje od soudního procesu s lidmi stojícími za torrentovým trackerem The Pirate Bay. Rozsudek odsuzující 4 mladé lidi na jeden rok do vězení a k povinnosti uhradit v přepočtu 70mil. Kč odškodnění nahrávacím společnostem zatím nenabyl právní moci. Odsouzení se odvolali a švédská justice je nucena čelit obvinění z podjatosti soudce Tomase Norströma, který měl celou kauzu na starosti. Je totiž členem Swedish Association of Copyright (SFU), uvádějí v tiskové zprávě.

Ochrana soukromí a občanských svobod jsou důležité otázky. Lidé to svým hlasováním do Evropského parlamentu jasně ukázali, cituje zpráva vyjádření Anny Tronberg, jedné z kandidátek švédské Piratpartiet do Evropského parlamentu. Čeští piráti hodlají úspěch svých severských kolegů napodobit v českých podmínkách. Budou se ucházet už v červnových volbách do Poslanecké sněmovny. Současné snahy o svazování médií “náhubkovým zákonem” a sílící tlak na regulaci přístupu k Internetu v řadě zemí EU považujeme za protiprávní. Vycházíme z ideí našich rodičů, kteří nám vydobyli svobodu Sametovou revolucí v roce 1989. My chceme tutéž svobodu zachovat pro naše děti, dodává mluvčí přípravného výboru ČPS Ondřej Profant.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).