Hlavní navigace

Česká televize po Novém roce? Méně zpráv na ČT 1, na ČT 2 nebudou vůbec

14. 12. 2009
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Programové synopse na první dva lednové týdny zveřejnila na svém webu Česká televize. Z přehledů je patrné, jak se změní programování všech čtyř stanic veřejnoprávní televize po Novém roce. Tak, jak sliboval už po svém červencovém znovuzvolení generální ředitel ČT Jiří Janeček, dojde k větší profilaci jednotlivých programů. Nejzásadnější změnou je očištění Jedničky a Dvojky od zpráv, přičemž na Dvojce už nebudou vůbec. Zásadně se také změní ranní vysílání na obou nejsledovanějších programech ČT.

ČT 1 změní ranní vysílání, Studio 6 nahradí Dobré ráno

Hlavní změnou na Jedničce bude od 4. ledna nová koncepce ranního vysílání. Místo Studia 6, které nyní běží od 5:59 do 8:30 zároveň na programech ČT 1 a ČT 24 (a poté pokračuje do 9:00 už jen na zpravodajské Čtyřiadvacítce), Jednička nabídne ve stejný čas pořad Dobré ráno. V programových anoncích na první lednový týden jej Kavčí hory charakterizují jako „startovací dávku energie, ranní show České televize v novém kabátě“. Nejde ale o žádnou převratnou novinku, Dobré ráno se jenom přestěhuje z programu ČT 2, kde ho můžou diváci sledovat už nyní v naprosto stejných časech: od 5:59 do 8:30 hod. Z Dvojky proud ranního vysílání zmizí úplně.

Jednička si zachová jen tři zpravodajské relace denně, přičemž první samostatné zprávy (pokud nebudeme počítat krátké zpravodajské přehledy v Dobrém ránu) nabídne v pravé poledne. Od 4. ledna se tato relace přejmenuje na Polední události, stopáž 30 minut zůstane zachována a pořad odvysílají souběžně ČT 1 i ČT 24. Souběžně vysílané na obou kanálech budou i půlhodinové Události v regionech od 18:00 hod. A konečně ve stejném čase a se stejnou délkou zůstanou zachovány také hlavní Události (od 19:00), na které navážou Branky, body, vteřiny a Předpověď počasí. Celý blok půjde opět souběžně i na ČT 24. Společně vysílané budou po Novém roce i nedělní Otázky Václava Moravce, přičemž stejně jako dnes na Jedničce poběží pouze první hodina tohoto pořadu, zatímco druhou uvidí diváci pouze na ČT 24.

Studio 6 Česká televize

Ranní vysílání Studia 6 na prvním programu České televize od 4. ledna 2010 skončí. Nahradí ho obdobný pořad Dobré ráno, který se na Jedničku přestěhuje z Dvojky. (Foto: archiv ČT)

Místo Simpsonových rodinná poradna

Vysílací časy pravidelných publicistických i zábavných pořadů na ČT 1 se po Novém roce nijak nezmění. Jednička zachová i silný páteční večerní blok, kdy po zahraničním seriálu od 20 hodin navazuje od 21:00 premiérovým dílem dokumentárního cyklu 13. komnata, zábavnou talk show Uvolněte se, prosím a reprízovaným seriálem Sex ve městě. Místo animovaného seriálu Simpsonovi, jehož práva zakoupila televize Prima a od ledna ho nabídne na svém druhém programu Prima Cool, poběží v pondělí odpoledne od 15:00 na ČT 1 dokumentární cyklus Film o filmu a poté cyklus Rodina a já s rodinnou poradnou (Simpsonovi ale ještě poběží do února na ČT 2, vždy v sobotu od 13:10 hod.).

Mírně se změní vysílací čas úterního zábavního pořadu Všechnopárty, který bude začínat o 20 minut později než dnes (místo 20:50 až ve 21:10 hod.). Hned za něj ČT 1 nasadí novou premiérovou řadu soutěžního pořadu Den D. Začínat bude ve 21:55. Na středeční večery po pořadu Pošta pro Tebe připravila Jednička další cyklus životopisných dokumentů o významných českých hercích současnosti pod názvem Neobyčejné životy. První lednovou středu nabídne díl o Janu Skopečkovi. Čtvrteční podvečerní pořad Bydlení je hra, který Jednička vysílá od 17:30, nahradí ve stejném čase pořad Nevzdávej to, v němž budou padesátiletí nezaměstnaní bojovat o pracovní místo s výrazně mladšími adepty.

Simpsonovi

Simpsonovi se od ledna stěhují na televizi Prima. Česká televize sice stáhne tento oblíbený animovaný seriál z programu ČT 1, kde jej vysílá v pondělí od 15:25 hod., na programu ČT 2 ale ještě dovysílá v premiéře XX. řadu tohoto seriálu – vždy v sobotu od 13:10 hod. (Foto: archiv ČT)

Některé pořady změní vysílací dny i časy

Bydlení je hra ovšem z programu ČT 1 nezmizí, jen se přesune ze čtvrtka na pátek (a zůstane ve stejném vysílacím čase od 17:30). Vysílací den i čas změní pořad Na stopě, v němž moderátor Roman Svoboda vybízí diváky k pomoci s odhalováním pachatelů zločinu. Zatímco nyní jej ČT 1 vysílá ve středu od 21:55, od Nového roku se přesune na čtvrtek od 20:30 hod. Nově Jednička zavede v pátek podvečer od 18:40 pořad Jak to vidí děti, v němž se budou děti vyjadřovat k aktuálním událostem (podobný pořad vysílala loni televize Nova, ale brzy jej pro nezájem diváků zrušila; stejný pořad nabízí také Český rozhlas 1 – Radiožurnál).

Určitých změn dozná i víkendové vysílání ČT 1. Sobotní pěvecký pořad Duety v hlavním čase od 20 hodin vystřídá v lednu volný cyklus povídek na motivy diváckých příběhů Trapasy, s kterým přichází ČT již potřetí (jde o jakési novodobé Bakaláře). V neděli před obědem nabídne Jednička populární archivní seriál Sanitka, který naváže na končící reprízu seriálu Náhrdelník (začínat bude v 10:55).

Seriál Sanitka

Po Novém roce se na obrazovku vrátí populární seriál Sanitka. Česká televize ho nasadí v neděli na Jedničku před Otázky Václava Moravce. (Foto: archiv ČT)

ČT 2 zavede ráno pro děti, zruší Události, komentáře

Největší programovou změnou na programu ČT 2 bude od ledna přesun pozdně večerního zpravodajsko-publicistického pořadu Události, komentáře na zpravodajský kanál ČT 24. Zaznamenání hodný je i přesun ranní mozaiky Dobré ráno na program ČT 1. Místo ní se bude Dvojka každé ráno věnovat pořadům pro děti a nabídne například Bořka stavitele nebo Benjamina kvítka. Vysílání pro děti ovšem skončí dříve než nynější dobré ráno. Ještě před pořadem Panorama, který nadále poběží každý den od půl deváté ráno, Dvojka nasadí padesátiminutové dokumenty ze současnosti.

Jediným zpravodajským pořadem, který zůstane na ČT 2 i po Novém roce, budou každodenní Zprávy v českém znakovém jazyce v 18:55 hod. Pravidelné sportovní přenosy z Dvojky zmizí zcela, i když ve výjimečných případech (ZOH Vancouver, apod.) se na ní objeví i příští rok. Začátek pořadu Krásný ztráty, který Dvojka vysílá v pondělí od 21:10, se posune o hodinu na 22:10. Do jeho původního času pak televize nasadí reprízu českých kriminálních příběhů Černí andělé. Všechny další pravidelné večerní pořady se posunou jen o pár minut, protože onu hodinu navíc pro původní hranou dramatickou tvorbu vykompenzuje přesun Událostí, komentářů na ČT 24 (na Dvojce trvaly 40 minut, na Čtyřiadvacítce budou mít rovnou hodinu).

Události, komentáře - Martin Veselovský

Pořad Události, komentáře se od 4. ledna přesune výhradně na zpravodajský kanál ČT 24, bude začínat již ve 22:00 hod. a potrvá celou hodinu. Na snímku jeden z moderátorů relace Martin Veselovský. (Foto: stránka Událostí, komentářů na Facebooku)

Místo Noci s Andělem dva nové živé pořady

Jednou z programových chuťovek na Dvojce od Nového roku bude desetidílný ruský seriál Mistr a Markétka na motivy stejnojmenné knihy od M. A. Bulgakova, který poběží vždy v pondělí od 21:15 hod. Každé úterý dopoledne od 10:10 nabídne Dvojka pořad Vzkaz, v němž uznávané osobnosti dneška v patnácti minutách vzkáží něco lidem do budoucnosti. Hned po něm pak od 10:25 naváže pořad 365 dní aneb inventura roku 2009 očima Nory Fridrichové (moderátorka populárního nedělního pořadu 168 hodin, který i po Novém roce pokračuje ve stejném čase na Jedničce).

Pravidelný týdeník Q pro diváky s odlišnou sexuální orientací změní vysílací den i čas. Místo pondělí, kdy jej Dvojka nabízela od 23:10 hod, se ve vysílání objeví v úterý od 22:55 hod. Ve středu od 16:10 nabídne Dvojka novou sérii pořadů pro profesionální řidiče pod názvem Řidiči profesionálové. Sobotní Noc s Andělem vystřídají dva pořady, které Dvojka bude vysílat ob týden. V sobotu 9. ledna půjde o Pozdní sběr, čtrnáctideník pro ty, kterým kultura nedá spát. Nabídne noční rozhovory s tvůrci divadelních her, muzikálů, apod. (moderuje Hana Šimková). O týden později Dvojka nabídne pořad Hotel Insomnia, který bude opět živě vysílaným večírkem s rozhovory a vystupováním kapel. Moderovat jej bude Jiří Havelka.

Noc s Andělem

Noc s Andělem se v příštím roce už vysílat nebude, sobotní noc na ČT 2 bude patřit dvěma jiným živě vysílaným pořadům, které se budou po týdnu střídat (Foto: archiv ČT)

ČT 24 zavádí Události po celý den

Novoroční změny se citelně dotknou také zpravodajského kanálu ČT 24. Pouze na něm se bude od 4. ledna vysílat ranní Studio 6, a to od 5:59 do 9:00 hod. Polední Zprávy se přejmenují na Polední události, půlhodinová stopáž jim ale zůstane, a stejně tak budou i nadále souběžně vysílané na programu ČT 1. Zprávy v 16:00 hod., které ještě nedávno vysílal souběžně i program ČT 1, půjdou od 4. ledna pod názvem Odpolední události pouze na ČT 24. O půl páté na ně naváže Ekonomika ČT 24 a Studio burza (dnes Studio ČT 24). Jedenáct minut před hlavní zpravodajskou relací Události, tedy v 18:49, nabídne ČT 24 Zprávy před 25 lety. To je posun oproti dnešku, kdy se vysílají zprávy staré 20 let (nyní se ČT 24 v sestřizích opět vrátí o pět let zpátky).

Zcela zrušeny budou od 4. ledna Události v kultuře, které od 21:10 hod. nahradí pořad Hyde Park. Na něj od 22:00 navážou hodinové Události, komentáře, vysílané už pouze na ČT 24. Oproti dnešnímu stavu budou o 20 minut delší a budou se výrazněji zabývat i kulturou, aby částečně kompenzovaly zrušení Událostí v kultuře. Čtyřiadvacítka je v noci ještě dvakrát zreprízuje: vždy v 01:00 a 02:58 hod. Ve 23:00 pak budou následovat Noční události. Všechny hlavní zprávy během dne, označené slovem „události“ (12:00, 16:00, 23:00) bude moderovat jeden z moderátorské dvojice hlavní zpravodajské relace Události, která bude mít ten den službu.

Návštěva Události ČT 41

Moderátoři hlavní zpravodajské relace Události budou od Nového roku moderovat i několik zpravodajských pořadů během dne, konkrétně pak Polední události (12:00), Odpolední události (16:00) a Noční události (23:00). Na snímku moderátoři Iveta Toušlová a Bohumil Klepetko po odvysílání Událostí ve velínu České televize. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

ČT 4 přebírá veškerý sport, vyjma mimořádných událostí

Sportovní kanál ČT 4 nechytá od Nového roku žádné zásadní změny. Přesunou se na něj již veškeré sportovní přenosy, které se doposud odehrávaly na Dvojce. Ani v roce 2010 se ale diváci se sportem na programu ČT 2 tak úplně nerozloučí, například již v únoru bude Dvojka společně se Čtyřkou vysílat přenosy ze zimních olympijských her ve Vancouveru, přičemž na obou programech poběží něco jiného. Standardní sportovní přenosy by ale měly zůstat už pouze na programu ČT 4, a na Dvojce se objeví pouze v případě, stanovuje-li to smlouva s majiteli vysílacích práv (například u fotbalové Ligy mistrů, apod.).

Content tip EARLY

Hokej O2 extraliga - ilustrační

Veškeré standardní sportovní přenosy se od Nového roku přesouvají na digitální program ČT 4. Výjimkou mohou být zápasy Ligy mistrů a samozřejmě Zimní olympijské hry ve Vancouveru. (Foto: http://hokej.zlin­.cz)

Programovým změnám na České televizi a způsobu, jakým ČT vybírá náměty a scénáře původní dramatické tvorby, se bude věnovat zítřejší rozhovor DigiZone.cz s programovou ředitelkou ČT Kateřinou Fričovou

Která programová změna ve vysílání ČT od Nového roku je podle vás nejzásadnější?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).