Hlavní navigace

ČT Sport nabídne celodenní vysílání z olympijských her v letech 2018 a 2020

10. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká televize bude vysílat olympijské hry minimálně do roku 2020. Uzavřela dohodu se společností Discovery Communications, která je od letoška majitelem vysílacích práv pro celou Evropu.

Společnost Discovery Communications a Česká televize spolu uzavřely dlouhodobé partnerství, díky kterému budou moci čeští diváci sledovat veškeré dění na zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu (neplést s hlavním městem KLDR Pchongjangem) v roce 2018 a na letní olympiádě v japonském Tokiu v roce 2020. Na základě uzavřené smlouvy získala Česká televize od společnosti Discovery Communications podlicenci zahrnující výhradní práva k volně šířenému vysílání z olympijských her v letech 2018 a 2020. Sublicenční balíček zahrnuje také práva k digitální podobě obsahu, který bude ČT vysílat na svém sportovním kanálu.

Discovery a Česká televize se dohodly také na společné propagaci živých přenosů ve vysílání ČT nebo Eurosportu. Právo nabízet kompletní vysílání z olympijských her totiž má i Eurosport, a to exkluzivně na placeném kanálu, na svých digitálních, internetových a mobilních platformách včetně přehrávače Eurosport Player a prostřednictvím chystaného řešení pro virtuální realitu.

Discovery Communications oslovila Česká televize v okamžiku, kdy bylo jasné, že evropské veřejnoprávní televize od Mezinárodního olympijského výboru práva nezískají. Právě rychlost v jednání byla jednou z věcí, které nám při jednání s novým vlastníkem práv pomohly. Česká televize je po BBC ve Velké Británii, NOS v Holandsku a YLE ve Finsku teprve čtvrtou stanicí, která dohodu uzavřela. Pro centrální a východní Evropu tak sloužíme jako příklad toho, že domluva možná je, uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Divákům Dvořák slibuje plnohodnotné celodenní vysílání olympijských her na programu ČT Sport. Důraz budeme klást na účast českých sportovců. Tedy to, co by zahraniční vysílatel nikdy nemohl garantovat, dodal Dvořák.

Cloud23

Šéf kanálu ČT Sport Jiří Ponikelský ale nezastírá, že prodej veškerých práv od Mezinárodního olympijského výboru soukromé společnosti byl zásadní ranou pro celoevropský televizní trh. V oblasti sportovních práv se situace v posledních letech mění rychle, jejich ceny stoupají na hodnoty, které se ještě před několika lety zdály zcela nereálné. A přestože se nám podařilo od společnosti Discovery Communications získat práva na vysílání olympijských her levněji oproti jejímu původnímu návrhu, budeme muset v oblasti sportovního vysílání hledat nové úspory, doplňuje Ponikelský.

Mezi českými diváky jsou přenosy z olympijských her velmi oblíbené. Olympijské hry v Londýně v roce 2012 v České republice sledovalo přes 6,3 milionů lidí (tedy 72,21 procenta populace) a 7,4 milionů lidí (85,1 procenta populace) na České televizi sledovalo vysílání ze zimních OH v Soči v roce 2014. Výhradní multimediální práva k olympijským hrám na období let 2018 až 2024 pro padesát evropských zemí a teritorií získala společnost Discovery v červnu 2015 od Mezinárodního olympijského výboru.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).