Hlavní navigace

ČT vyhrála soud o poplatky za nefunkční televizor coby dekoraci v kavárně

19. 8. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
19. 8. 2010

Další spor o placení televizního poplatku za nefunkční televizor, který sloužil jako dekorace v kavárně, vyhrála Česká televize. Podnikatelka Alena Gabrielová musí podle rozhodnutí Okresního soudu Plzeň-město zaplatit ČT deset tisíc korun za nepřihlášený televizor, uhradit měsíční televizní poplatek, zaplatit penále za jeho neplacení a soudní výlohy obou stran. Informuje o tom dnešní MF Dnes s tím, že rozsudek zatím není pravomocný.

K TÉMATU: ČT vymáhá pokutu 10 tisíc korun za nefunkční starou televizi v hospodě

Předmětem sporu byl starý televizor, umístěný na kovové konstrukci pod stropem plzeňské kavárny. Přestože v celém domě, kde kavárna sídlí, není jediná televizní anténa ani satelitní přijímač, kontroloři z agentury, kterou si najala ČT, televizor v červnu vyfotografovali a právní kancelář poté kavárnici zaslala výzvu k uhrazení poplatku. Majitelka kavárny televizor získala od místního prodejce elektroniky zdarma jako dekoraci, včetně písemného prohlášení, že je nefunkční.

ČTĚTE TAKÉ: Podnikatelé, platíte za své zaměstnance koncesionářské poplatky?

Podle advokátky Gabriely Kopuleté, která zastupuje ČT, prohlášení o nefunkčnosti ani absence televizní antény nejsou pádným důvodem pro to, aby majitelka kavárny televizor nepřihlásila a neplatila za něj televizní poplatek. Naši kontroloři jsou náležitě a odborně proškolení, aby poznali, jestli televizor podléhá poplatkové povinnosti. Na fotografii z kontroly je vidět, že z televizoru vedou kabely. Jedině znalec by mohl jednoznačně říct, jestli přístroj byl schopný přijímat signál či nikoli, řekla Kopuletá podle MF Dnes u soudu.

ANKETA: Měly by se zrušit koncesionářské poplatky?

MMF24

Kovová konstrukce s nefunkčním televizorem však již v kavárně není, takže znalec do sporu už nezasáhne. Proč bych měla platit, když nefungovala ani minutu? ptá se kavárnice. Opírá se přitom i o vyjádření pracovnice Ochranné svazu autorského (OSA), která její podnik pravidelně navštěvuje a sepisuje rozhlasové a televizní přijímače. U televize vždy zaškrtla, že je nefunkční, a majitelka podniku za ni nic neplatila, uvedla u soudu právní zástupkyně kavárnice Ivana Palánová.

Podle mluvčího ČT Ladislava Štichy ale zákon nepamatuje na to, zda je televizor funkční, nebo ne, a zda je v daném místě televizní signál. Podle zákona musí podnikatel platit měsíční poplatek 135 korun ČT za každý televizní přijímač, který má. Domácnost platí měsíčně také 135 korun, ale jen jednou a bez ohledu na počet televizních přijímačů, vysvětluje. Můžeme s tím nesouhlasit, ale je to platné znění zákona – a naší povinností je zákony dodržovat, dodal.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).