Hlavní navigace

Názory k článku ČTÚ píše vládě: digitalizace jede podle plánu, mohla by se i urychlit

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 4. 2011 8:36

  bez přezdívky
  Na alibismus v podání ČTÚ musím reagovat.
  Především nutno konstatovat,že celý přechod od analogu k DVB-T a zejména jeho hlavní koncepce, tj. jakési územní oblasti (jako by signál dál nemohl dosáhnout) a časový postup v nich je nehorázné diletantství, hraničící se naprostou nekompetentností, ignoranstvím a nevyvážeností. Tím mám zejména na mysli základní požadavek každé reorganizace systému - v co nejkratším čase uspokojit co nejvíce lidí s co nejmenšími náklady. Dále zde přistupuje absolutní neznalost dosahu a pokrytí(nebo opět ignorace) i dřívějších analogových vysílačů a pokračování v patlání se v systému - blbě navržený hlavní vysílač a dobabrávání se s převaděči, o které beztak velký zájem není. Dá se s velkou lítostí jen konstatovat, že ČTÚ - v rozporu s jeho posláním - místo aby hájil zájmy daňových poplatníků, tak kolaboruje s provozovateli a hlavním monopolním dodavatelem vysílačů (ČRa). Nynější trapné konstatování, že by se digitalizace mohla i urychlit je vrchol drzosti, neboť na výtky zbytečně dlouhého přechodu před několika lety ČTÚ absolutně nereagoval a "šel na ruku" ČRa, aby mohly co nejvíce ždímat stávající analogové provozovatele. Že kvůli tomu řadě lidí na ČTÚ musely pěkně nabobtnat jejich konta lze s velkou pravděpodobností očekávat.

  Ostravská oblast je vrchol pitomosti v oblasti TV vysílání. Zřízení naprosto zbytečného pidi vysílače Ostrava-Hladnov bylo od samého počátku nadbytečné, neboť lokalizace stávajícího (mimochodem velmi dobře navrženého) vysílače Hošťálkovice, je z hlediska pokrytí severní Moravy i samotného města Ostravy daleko lepší. Tolik změn v kanálech výkonech a místa vysílání (vč. diagramu vysílání), kolik bylo doposu v této oblasti, nemá v ČR obdobu. I TV Prima (resp. RTA) by si to už konečně měla uvědomit a ustoupit z požadavku ukončení analogu na K48 až v 11/2011.
  Nicméně - pro pohlupavé propachty v ČTÚ mám přeci jenom ještě jeden návrh, kterým by se situace s Multiplexem 3 dala vyřešit a uvolnit tak K32 polské straně. Jestliže ČT souhlasila s vypnutím ČT1 na K37 v 04/2011, nebude pro ni žádný problém učinit toto i s kanálem K31 (Hošťálkovice), stejně už jej skoro nikdo na Ostravsku nesleduje, a přiřadit uvolněný K31 Multiplexu 3. Většina společných antén totiž tento kanál stejně ještě má nainstalován,takže náklady by byly na straně uživatelů minimální. Samozřejmě s výjimkou domů, jejichž údržba STA je na nízké úrovni nebo ji provádějí firmy bez patřičné profesionality (například někteří internetoví provideři apod.).
 • 1. 4. 2011 8:58

  Ivan z Kolína
  Jo, v podstatě souhlas. Jen s tou rychlostí je to trochu jinak. Neříkám, že je v tom ČTÚ úplně nevinně a mohl dojednat víc, ale hlavními zdržovači a komplikovači rychlého řešení byly a jsou analogové televize, a to dokonce včetně ČT. Ta od začátku doposud odmítá vypínat analogovou ČT1 i tam, kde multiplex 1 běží už i déle než rok, čímž by mohla vyřešit případné (byť dočasné) kolize, a úplně nepochopitelně (ve stylu komerčních stanic) podmiňuje vypínání ČT1 současným vypnutím Novy a Primy. No ale kde to sakra jsme?

  Co zmůže ČTÚ když provozovatelé analogových vysílačů další měsíce odmítají vrátit kmitočtový příděl, na němž už bylo jejich analogové vysílání (podle TPP definitivně) ukončeno?

  Šarády v Ostravě jsou samozřejmě hlavně průser koordinace a část viny je i na ČTÚ, ale jsem si jistý, že nebýt obstrukcí Novy, Primy a ČT s vypínáním analogu, ČTÚ by zvolil řešení výrazně lepší. Bohužel, tam kde vládne politika a byznys, je prostor pro techniky silně omezený.
 • 1. 4. 2011 19:15

  bez přezdívky
  tak jsem doma jsem se to tu chystal napsat a kolega mě předběhl :-) těším se jak za 3 měsíce už bude na stránkách ČTÚ vyznačeno analogové pokrytí čt1 novy a primy takové dost malinkaté a naopak u digitálního příjmu bude znát pokrok v podobě pokrytí moravskoslezského mého rodného kraje :-)
 • 1. 4. 2011 8:32

  bez přezdívky
  ... spíš napsat vládě, ať primu nakope do ři*i, že nevypne analog 30. dubna a tím zablokuje primu love pro všechny potenciální diváky na ostravsku již od května ... tak se zas houfně bude nadávat na ostravsku na špatný signál muxu 3 :-( nechci se opakovat, ale opravdu neskutečné ... aspoň, že budou vysílat na kanále 39 (ikdyž v minulém příspěvku bylo na konci napsáno, že vysílání poběží nadále na K32, ale v diskuzi bylo psáno, že se přejde s muxem 3 na K39 a nižší výkon na hošťálkovicích) no uvidíme, jak to nakonec dopadne :-) každopádně už aby to jelo ... včera bylo pozdě!
 • 1. 4. 2011 10:09

  K-A-R-L-O-S
  Takže dneškem začíná tříměsíční kampaň na vypnutí analogu v celku TPP Trutnov a TPP Brno,jinými slovy oblasti zoranžoví =)
 • 1. 4. 2011 20:08

  bez přezdívky
  A stejně tak ČTÚ zaktualizoval mapy pokrytí DTV i ATV. Zvláště u té analogové ČT2 jdou po vypnutí velkých vysílačů lehce nalézt přeživší místní převaděče. www.dtv.ctu.cz
 • 1. 4. 2011 8:51

  bez přezdívky
  Tak museli se sami pochválit aby bylo vidět jak jsou dobří že.