Když jsem se nedávno říkal, že ČTÚ dělá vše proto, aby se zde konkurence nekonala, měl jsem tím na mysli různé "nechtěné" chyby v úředních postupech, díky kterým se různé kroky musí odložit. Komentoval jsem tehdy věci ohledně "virtuálů". Netušil jsem, že díky ČTÚ dozvím o existenci něčeho jako je "příliš vysoká cena v aukci"...
Litujeme, ale tento obraz není možné vydražit za tak přemrštěnou cenu, neboť se galerie obává promítnutí do ceny vstupenky... Tento pozemek není možné již dále dražit, neboť by jeho cena byla tak vysoká, že by dotkla ceny na něm pěstovaného obilí... Nu co, Češi mají vždy nějakou tu zvláštnost oproti světu...
Cena je dána tím co zákazník snese. Bez ohledu na cenu za kmitočty. Tohle nelze použít jako argument. Nicméně to, že aukce bude zrušena bylo jasné ještě před jejím vypsáním. Bylo jen otázkou jaký důvod se vymyslí. Prostě se hezky uzdržoval další rok. A to byl zjevně záměr.
Stávající operátoři nemají o kmitočty zájem. Mají zájem pouze o to zamezit příchodu konkurence. A za to jsou ochotni klidně i těch 20GKč zaplatit, protože se jim to vyplatí.
1. pokryti 3G tragicke, uz skoro rok se dale nerozsiruje
2. investice do 4G se zdrzi, protoze "za to prece muze CTU"
3. astronomicke ceny pro koncove zakazniky (narozdil od firemnich) neklesaji
Co lepsiho si mohou prat. Aby snad prisel nekdo ctvrty a zacal kazit partu ? To prece v CR nemohou dopustit.
Tenhle krok ČTÚ by mi přišel akceptovatelný, kdyby:
- okamžitě (to jest v té samé zprávě) vyhlásili aukci novou
- podmínky téměř stejně (aby zájemci nemuseli moc studovat a mudrovat)
- akorát zpřísněné nějakým pro konečné zákazníky positivním směrem (např. když se současnou "předraženou" aukcí zjistilo, že zájem je obrovský, tak třeba ještě víc zpřísnit podmínky na rychlost pokrývání)
Takhle když čtú něco zruší, ale nenabídne pokračování, tak je to divné a vyvolává spoustu otázek - vyhrával čtvrtý operátor nebo se už kvůli vysoké ceně stáhl? byly nějaké politické tlaky? co se děje právě teď, v tomhle mezidobí? proč a na co čekáme? o kolik se tím spuštění LTE odloží?
V roce 1999 byla licence současnému Vodafone udělena za pevnou cenu 1 mld. Kč na základě soutěže krásy - nabídky nejnižší ceny pro zákazníky a rychlosti pokrývání. Síť byla spuštěna po několika měsících a po spuštění to na čas skutečně cenami zahýbalo.
Licence na UMTS se vydražily za 3,5 mld. Kč a trvalo léta, než operátoři spustili alespoň trochu rozumné pokrytí, ceny za volání i data klesají jen velmi pozvolna.
Pokud jde ČTÚ primárně o lepší ceny, tak měl sakra rovnou vyhlásti soutěž krásy a vyhradit balík frekvencí v pásmech 8000 MHz a 1800 MHz pro nového operátora.
Problém vidím v tom, že půdy, kde mohou být lány obilí je celkem dost, ale kmitočtů žel tolik není.
To, že operátor bude vždy ždímat zákazníka jak to jen půjde je asi jasná věc. Ale možná nás bude ždímat nad dobrou technologií s dostatečným rozšířením a nebo nás bude ždímat (stejně) nad celkem dobrou technologií s mizerným rozšířením... A nebo ještě hůře, bude ždímat jen pár vyvolených co budou mít na to jen v několika málo lokalitách si užít dobrých technologiích.
To je jasné jak facka, nebudeme do rybníku přece pouštět čtvrtého kapra, raději se plácneme přes kapsu teď, jinak by se nám to škaredě nevyplatilo do budoucna.
Jinak šéf ČTÚ by měl okamžitě rezignovat a vypsat se to musí tak, aby se ti tři nemohli aukce účastnit. Vždyť to řekli jasně - trh je nezdravý, musí se zakročit.
Vzor mailu pro předsedu ČTÚ:
Komu: DvorakP@ctu.cz
Vážený pane předsedo,
dnes si ČTÚ zpackáním aukce usekl obrovský kus ostudy. Prosím Vás, věnujte se více svým orchidejím a vínu, přestaňte škodit této republice a rezignujte na všechny své veřejné funkce.
Vyzývám Vás k tomu jako relativně informovaný spotřebitel, který si přečetl pravidla aukce, seznámil se s průběhem a výsledky obdobných aukcí v jiných zemích apod.
Každým dnem, kdy jsou z důvodu neexistence konkurence mobilní telekomunikační služby předraženy, přicházejí fyzické a právnické osoby této země zbytečně o desítky milionů Kč. Pokrytí 3G sítěmi je na úrovni Běloruska či Moldávie. Neexistuje zde žádný skutečný virtuální operátor. Všechno toto snižuje konkurenceschopnost ČR ve světě a životní úroveň obyvatelstva. To je Vaše vizitka za 8 let práce.
Odvahu k rychlé rezignaci přeje
Ne nutně, pokud by soutěžními kritérii byly co nejnižší koncové ceny a co nejlepší parametry sítě, které by byly dlouhodobě závazné, tak ať o klidně získá někdo stávající. Hlavní je spíš aby bylo víc zájemců než licencí, aby vůbec k nějaké soutěži došlo, ale to je zase dopředu těžké vědět.
Jinak za zrušením vidím i dvě positiva:
- do nové aukce se možná přihlásí ještě další zájemci (v současné byl pokud vím jen PPF + 3 současní)
- čtú se zřejmě snaží chránit koncové zákazníky - správně pochopilo, že jeho úkolem není co nejvíc plnit státní rozpočet, ale zajisťovat dlouhodobou konkurenceschopnost telekomunikačního trhu
Šéf telekomunikačního úřadu kvůli stopnuté aukci skončí. Asi už našli vhodnou kádrovou rezervu. :-P
Potiz je, ze v soucasne CR by se vetsina vynosu rozkradla a pokryti by bylo jeste horsi nez na "Nejrychlejsi GPRS/EDGE siti" :-)
Jinak souhlasim s tim, ze prodavat by se to nemelo (podobne jako napriklad distribuce pitne vody), pokud je ovsem stat alespon trochu funkcni (misto na rebricku korupce), coz CR neni a dlouho jeste nebude.
V tomto státě, resp. za této vlády, je to rozhodně něco natolik anomálního, že skutečnost bude jiná. Na druhou stranu v některých jiných státech (tedy třeba skoro ve všech "tradičních demokraciích") nejde o nic neobvyklého. Dokonce i za toho strašlivého období, kdy jsme úpěli v kleci totality, údajně říkával předseda vlády Lubomír Štrougal: "hlavně nenas*at horníky".
Jak to dělají/udělali jinde? Možná by to někdo z P.T. čtenář věděl (ale ne z doslechu) obecenstvu to sdělit.
Ono je vůbec dobré dobré trochu se porozhlédnout. Je to sice od věci, ale zajímavé - když se chtěly velké firmy uchytit ve Slovinsku, musely se zavázat k podpoře tamního školství. No studenti tam mají ve všech běžných restauracích slevu na jídlo, což se týká i erasmistů včetně našich. I&A je přes registrovaný mobil, vše v reálném čase.
Umí si někdo představit něco podobného u nás? To by byl jednotný řev zprava o restauraci komunismu!
Viz třeba
http://erasmus-databaze.naep.cz/modules/erasmus/report.php?action=display&id=20366&country=27&year=&school=
"Podle zdroje seznámeného s děním kolem aukce nereálné zvyšování ceny umožnily chybně nastavené podmínky, které mimo jiné neobsahovaly sankce za případné stažení nejvyšší nabídky. Současní operátoři tak prý mohli neustálým přihazováním bránit, aby část potřebných kmitočtů získala PPF."
Zdroj: http://mobil.idnes.cz/ctu-zastavil-aukci-kmitoctu-d1t-/mob_tech.aspx?c=A130308_123323_mob_tech_LHR
Neslyším to poprvé a některým známým to už chvíli šrotuje v hlavě - jak je to s PPF a Telefónica ČR? Koupi / nekoupi? Souvisí s tím nějak vývoj aukce?
Hezkou úvahu jsem našel zde http://www.gsmarena.cz/operatori-a-poskytovatele-f3/bude-nebo-nebude-4-operator-t10.html#p123
Možná trochu přitažené, ale co když ne?
Neni uz to tak ve skutecnosti ? http://t-press.cz/tiskove_zpravy/2012/1371/ :-)
Vážený pane jednateli, současná výše daní vaší firmy je podle všech modelů proveditelnosti ekonomicky nereálná. Ve svých důsledcích by již v tuto chvíli vedla k dramatické a plošné vysoké ceně za nové výrobky čtvrté generace a k zásadní časové prodlevě při jejich uvádění na trh. Daň vám vyměříme v nové, nižší výši, protože prvotní není zájem státního rozpočtu, nýbrž nízké ceny pro vaše zákazníky.
XY, finanční úřad města Kocourkov
Jestliže někdo je ochoten dát 40 miliard na nákup licence opravdu mu moc nezbyde. Takže to bude chtít vydřít na zákaznících. Moc dobře ví, co si ještě může dovolit.
Když dá za licenci polovic, zbude mu víc, možná na budování sítí. Ale je iluzorní si myslet, že kvůli tomu zlevní.
K tomu ho může donutit konkurence (nedonutí, dohodnou se mezi sebou, virtuální operátoři, nejlépe nějaký z Rakouska, který vědí, jak na operátory uhodit (nebudou, protože to nechce ČTU povolit) nebo to někdo přikáže (ČTU to určitě nebude a EU zasahuje až v minutě poslední).
Takže proč od operátorů nevybrat alespoň tučnou licenci, zvláště, když to nabízejí? Jenomže ČTU chrání raději operátory, než lidi. Operátoři se jim můžou revanšovat, plebs na ně nejspíš naplive.
Možná, že kritéria pro využití dražených kmitočtových pásem (včetně národního roamingu a velkoobchodních nabídek) byla pro operátory příliš mírná a umožňovala by jim i nadále šroubovat ceny.
Na druhou stranu, teorie o nepřipuštění konkurence zásahem ČTÚ mnohem více zapadá do dosavadního režimu (ne)činnosti ČTÚ na našem specifickém trhu.
Upřesním, že rollout sítě Českého Mobilu byl 3 měsíce od data udělení licence a tyto aktivity byly pečlivě sledovány všemi kdo soutěž krásy nevyhráli a taky bojkotovány nejen Telekomem. Možná to nebyl ten nejlepší model, ale zafungoval ku prospěchu zákazníků. Oproti tomu vše co následovalo poté byla jen fraška.
Takže operátor, který získá pásmo za 10mld ho nebude využívat, zatímco operátor co ho dostane zadarmo se ho bude snažit maximálně zpřístupnit?
Není tedy čas zrušit ČTÚ?
Tahle snaha úředníků rozhodovat o tržních prostředcích je šílená díra na peníze.
Jen příklad: TV NOVA: místo vydražení licenci dostal projekt slibující "veřejnoprávní" úmysly.
Jenze z pohledu zdimani zakaznika je uplne jedno kolik ty frekvence budou stat. Kdyz malo, tak jen operator vic vydela a obcane (v podobe statu) z toho budou mit vetsi prd (ono se to sice stejne rozkrade ...).
Nebo si vazne nekdo mysli, ze cena na vystupu odpovida cene na vstupu? Cena na vystupu odpovida vyhradne cene, jakou je ochoten/nucen zakaznik zaplatit.
Několik let posílají operátoři svým zahraničním maminkám miliardy získané od českých spotřebitelů za jedny z nejvyšších cen za volání. Regulátor nám několik let tvrdí, že ceny u nás nejsou vysoké. Když už konečně po letech přizná, že ceny "vyšší" jsou, přesvědčuje nás, že si za to můžeme sami, když za tu cenu kupujeme a že aukce zajistí soutěž a nižší ceny. Když má konečně český občan možnost část těchto peněz od operátorů dostat zpět do rozpočtu a přerozdělit je na rozumné účely, připadá nám to nepřiměřené. Může někoho napadnout něco jiného, než že o dalšího operátora a levnější služby v této zemi nestojíme a i když jsou operátoři ochotní přihodit do aukce, tak jim to nedovolíme ? Chráníme spotřebitele nebo operátory ? O tom, že nestojíme o nějaký přínos pro stát ani nemluvě.