Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku DAB je mrtvý, potvrdila Itálie a Dánsko. Země přecházejí na technologii DAB+ od Zek - Omlouvám se, ale pokaždé když tu čtu fórum...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 10. 2013 17:25

  Zek

  Omlouvám se, ale pokaždé když tu čtu fórum (DAB věci), tak si říkám jak by to tu vypadalo, pokud by se zde pár týdnů neobjevily příspěvky od asi 5 lidi, co DAB poslouchají :)
  99,95 procent lidí u nás stále netuší nic o digitálním vysílání (a pokud ano, je to pro ně rádio v DVB-T).
  A jak jsem tu teď viděl, ani v Itálii to nebude žádný zázrak.
  Musí tu být víc stanic a neustálé připomínání, že stanici lze naladit i digitálně. Pak to možná někoho i trkne a začne se o to zajímat. Možná jen do doby, než zjistí kolik by za rádio zaplatil. V současnosti bych se ani nebránil prodeji normálního přijímače (pouze III. pásmo - s upozorněním, že zatím toho moc nechytne).
  Jo a pak by i pomohlo, kdyby se už začalo vysílat :) A to třeba i neskutečným výkonem několika kW.

 • 1. 10. 2013 23:05

  bez přezdívky

  Přesně tak. Je to celé o ničem. Lidé to nepotřebují,ale stát nám to vnutí,aby jsme opět měli za co utrácet. Všichni máme přece peněz dost,ne?

 • 2. 10. 2013 6:10

  bez přezdívky

  Daleko zbytečnější bylo DVB-T. O tom by se dalo říci, že je k ničemu a že ho nikdo na nic nepotřeboval. Těm kdo koukali, tak maximálně 2x do týdne na Novu, tak těm stačil ten analog, co tam byl a ti, co chtěli více zajímavějších stanic, tak ti už měli minimálně deset let nějaký satelitní přijímač nebo kabelovku. Takže DVB-T bylo zcela jednoznačně pro nikoho a o ničem. Přesto se zavedlo a propagovalo za statní peníze.

  U DAB/DAB+ je trochu jiná situace. FM je nevyhovující už takových dobrých 15 let. Lidi, co si chtějí poslechnout solidní rozhlasové vysílání tak museli používat opět buď satelitní příjem nebo později internet. Na FM snad mimo Vltavy v podstatě k poslechu nic nebylo. Jen kolotoče reklamy obalené nějakými obtížně defnovatelnými skřeky.

  Ovšem stejně jako DVB-T přišlo ,,shora" tedy z EU, tak i DAB+ přichází z EU, takže on zase ten stát jako takový, jako ĆR, si moc vybírat nemůže. Ostatně ta naše trdla udělala pro oddálení maximum. Tedy zatím co Dánsko vypne FM 2019, Norsko 2017, Němoceko zvažuje 2020, UK zvažuje 2015 atd. Tak ČR si samozřejmě odsouhlasilo 2025. Takže se myslím, že pro tu taškařici zvanou FM udělali více, nežli je zdrávo.

 • 2. 10. 2013 11:45

  bez přezdívky

  Ano, FM pásmo je totálně zahlcené a nerušený stereo poslech je spíše vzácností, doufám, že přechod na DAB+ mi kvalitu poslechu zajistí. Sám teď vážně uvažuji o obměně komponentů a DAB+ si pořídím. Kde jsou ty časy, kdy jsme dálkově lovili němce a rakušáky na FM antény.

 • 2. 10. 2013 13:24

  bez přezdívky

  Přesně tak 100% souhlas. Také vzpomínám na dobu kdy mi z tuneru chodilo nádherně Bayern drei a Osterreich drei a bylo to v pohodě.... Pak to začali prasit a prasili a prasili až to naprosto doprasili...Tak jsem musel používat DVB-S a lovit ta rádia z ASTER..Na telefonním připojení to tehdy ještě nehrálo....A pak už byly solidní rychlosti netu... Všude Wi-Fi a ADSL a pak ADSL2 a pak VDSL a dnes už to vše chodí z netu a dá se pustit jaké rádio si vzpomenu a celé to zprasené FM se mohou nabouchat, víte kam, že ? Jenže ten NET má různé vady jako, že to nehraje v autě nebo, že to blokují na různých pracoviští správci sítě atd. Také je to placené atd. Prostě ta nabídka je tam obrovská, kvalita dobrá, ale těch ale je docele hodně. Takže opravdu zdá se, že rozumné a jediné řešení bude to DAB+. Já osobně už to používám, ke své naprosté spokojenosti.

 • 2. 10. 2013 14:42

  Steve

  José, no já bych teda ten Analog zpátky nechtěl ... oproti němu mám nohem víc programů a vše je krásně čisté a zvuk kvalitní. Analog ve Stereu byl dokonce luxus - např. Nova z Vraňáku jela až do chcípnutí jen v MONu. Co do počtu stanic tak jsem na čísle o kterém se mi nemohlo ani snít za analogu. Zda jde o DVB-T1, 2,3, 4 ... je už plně jedno, to je zase jiná písnička. jaká bude kvalita (nekvalita) se můžeme jen domnívat. Já si myslím že bude opět nic moc jak bývá v ČR standartně dík přemrštěným cenám.

  Jinak DAB taky není žádnej zázrak, stačí horší příjem a už to můžeš zabalit a vyhodit. No cena rádia je taky pěkně vysoká.

 • 2. 10. 2013 14:59

  bez přezdívky

  No tak to dotáhli tady v DVB-T asi na 73 stanic nebo tak nějak. To už pitomá Astra v analogu v naprostém pravěku jich měla asi 64. No a v DVB-S to chce počítat na 4 tisíce nebo na 10 tisíc ? Na víc je otázka jestli tehdy ten jeden kanál nebyl kvalitnější nežli dnes rozmělněných 5 klonů. Tedy mám na mysli ty taškařice jako stará Nova a dnes místo ní Nova, Nova Cinema, Fanda, Smíchov ,Telka a koukat se z toho nechá tak na Nova Cinema. No a u Prima zase Prima a Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom a použitelný je z toho zase jen prima Zoom. Čili jinak prostě jen zmnohonásobení reklamy a více už nic.

  No, ale jinak samozřejmě. I to DAB+ smrdí parádním průserem. Vzhledem k tomu jak tady doprasili FM. Kdy jeden vysílač E2 ruší jiný vysílač E2 apod. Jak se jim podařilo zcela neuvěřitelně doprasit DVB-T kdy jeden kanál ruší sám sebe. Jiný má malý vůkon aby něco nerušil atd. atd. Tak samozřejmě lze velice oprávněně předpokládat, že doprasí i DAB+. Tedy někdy v roce 2011, ale asi se mi to nepodaří dohledat, tu na DZ byl článek, kde jsou ty kanály určené pro DAB v III.Bandu toho celoplošného muxu a samozřejmě na podobných je vysíláno v Německu. A samozřejmě v Praze dnes dokáží chytit jak Bavorsko tak Sasko a samozřejmě při inverzi apod. jim to ten celoplošný zaruší a bude po rádiovém příjmu. A samozřejmě když se rušilo TV někde v analogu nebo se rušilo FM, dá se to vždy nějak odladit. Ale jak se začne rušit DVB-T je to kolaps a nejde pak ani jedno ani druhé. A to samé bude v DAB+. Takže prostě, když to udělají hloupě a lze očekávat, že ano. Tak pak taky neuslyší nikdo nic, stejně jako není vidět nic v DVB-T, když to radostně pouští do sebe.