Hlavní navigace

Názory k článku Déčko se už druhý měsíc existence stalo nejsledovanější televizí u dětí od čtyř do 12 let

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 11. 11. 2013 14:31

  Pamětník

  Vychovávat děti je snad významově srozumitelné spojení. Za výchovu, ani moderní, nepovažuji odložení dětí před obrazovku i s DO a ponechání výběru stanice a pořadu na dětech samotných. Výchova je totiž cílené směrování, předávání rodičovských znalostí a názorů na svět. Zavedení přílišné demokracie do "výchovy" dětí není podle mne ta správná cesta. A jak dopadnou děti, které si pod dojmem nezranitelnosti a nesmrtelnosti, které znají z "bojových" filmů, seriálů a počítačových her, žijí ve virtuálním světě, se již mnohokrát projevilo. Ať už reálným a zbytečným poznáním skutečné bolesti, nebo poškozením svých kamarádů, či vrstevníků.

  Ano, může se stát, že Vaše dítě bude mezi kamarády tápat v příbězích, vyprávěných jejich vrstevníky, kteří jsou "vychováváni" podle vůle jich samotných. Ale až tak moc ho to společensky nepoškodí a jistě to přežije.

 • 11. 11. 2013 16:07

  Pechy P.

  Ono pokud se má dítě nechat u obrazovky tak u toho, co ho zajímá. Ony totiž děti nezajímají přemiloučké rozmiloučké pohádečky jen kvůli tomu, že jim to nářídili maminečka a tatíneček. Japonské pohádky taky nejsou tou dobrou cestou, ale případy, kdy se zabili kvůli virtuálnímu světu jsou minimální, někdy se dokonce kvůli této příčině nestaly a média to tak vykreslila (TV Nova). Na Déčko nikdo starší nekouká taky z dalšího důvodu: Zastaralost a zkostnatělost. Teď to bylo akorát přebaleno do dobrého grafického obalu. A s tím ty přemiloučké pohádečky jdou ruku v ruce, jsou nemoderní a nedokážou reagovat na dnešní dobu. Pak tu máme i nějaké ty hrané pokusy, jenže tam to zase dojíždí na trapnost . . . Česká televize neumí dělat pořady pro děti . . . smiřte se s tím.

 • 11. 11. 2013 19:28

  Pechy P.

  Právě, mluvím hlavně o strašné infantilnosti Déčka. Navíc tak 75% pořadů je pro mladší cílovku 4-8 let. Bylo by tedy také na pováženou zda neoddělit vysílání pro starší a pro mladší. Kanál pro mladší by se mohl o místo dělit s ČT sport, protože dopoledne se stejně nic nehraje a neděje, kromě Olympijských her. A když už se něco hraje tak je to minimálního významu (2. a 3. liga) nebo sport u nás nepopulární (nohejbal, lacross atd.). Mohli bychom to mít tedy ČT :D/art a ČT Junior/sport. A nebo dělení na tom samém kanálu a to mladší dopoledne a starší odpoledne. Současný program je jednoznačně pro 4-8 a je na ČT jak se s tím popasuje, jestli se vůbec nějak popasuje . . .

 • 11. 11. 2013 12:00

  bez přezdívky

  To máte Chromecaste, "kloudové" úložiště, Mediář, Sejf, ..... apod. zbytečné technické vymoženosti, které běžného diváka televize nezajímají a ani netuší, co to je. Divák chce předně naladit programy, které jsou v DVB-T pro jiné diváky běžně dostupné.
  Bohužel např. náš velký vysílač Vraní vrch zde v Západních Čechách nabízí stále jen Multiplex 1 a 2. Čili program ČT Déčko/art je stále pro místní diváky nedostupný, ale toto nikdo neřeší a když se ČRa ozveme, odkážou nás s návodem, abychom s požadavkem začlenění Multiplexu 3 na Vraní vrch bombardovali samotné televizní programy v něm obsažené, fakt ubohé......naštěstí je Déčko na satelitu, ale díky výše zmíněnému by mohl program v tuzemsku získat diváků rozhodně více.

 • 11. 11. 2013 13:00

  bez přezdívky

  Bude to velký problém vychovat novou generaci ke sledování, výběru a soustředění se na hodnotné programy, než někdy nechat pohodlně a moderně sledovat všechno, co se vysílá.

 • 11. 11. 2013 14:02

  bez přezdívky

  Ale zřejmě to nebude nereálné, když se dokonce mladí na západě odvrací od Facebooku, což je úžasné. Nedávno jsem si na něm založil účet kvůli kamarádovi ze zahraničí a otravuje mě neustálé nabízení "zajímavostí", které zajímají ostatní, ale mě ne.

 • 11. 11. 2013 18:21

  bez přezdívky

  Vyrůstal jsem během 90. let na Supermaxu a Cartoon Network a musím Vás ujistit, že na sobě žádné násilnické či dokonce vražedné sklony nepozoruji :)) Současný program Déčka na mě často působí až přehnaně nezávadným a infantilním dojmem - stačí se podívat na pořady jako Čtení do ouška, Hýbánky, Paličky, Taneční hrátky... Kritizujete zde akční animáky ale vždyť třeba u kluků mezi 6 - 12 lety je běžné, že mají rádi roboty a různé superhrdiny.

 • 11. 11. 2013 21:30

  David Tomek (neregistrovaný) 2001:4c28:194:----:----:----:----:----

  Souhlasím Pechy tak na půl. Dal bych ruku do ohně, kdyby ČT Art vysílala 24.hodinový program, tak by její sledovanost nebyla tak mizivá. Osobně bych od osmé na ČT D navázal programem pro ty starší "děti". Myslím, že by obliba Déčka takto ještě stoupla i u starších. A ano (jak psal Bank) klidně bych se nebál sáhnout (v této době) po nepřeberném množství zahraničních akvizic, právě pro ty starší. Je jasné, že u těch starších teenagerů je (byl?) v oblibě Cool, který by dle mého potřeboval konkurenci jako sůl, poněvadž se z něho stala velká nuda. Jinak k tomu ČT Art, Jsem si vědom, že tyto pořady nikdy nebudou dosahovat znatelně vyšší sledovanosti, nicméně, pokud si ČT dala za cíl, nabízet na tomto programu vše, co nyní nabízí, tak to nemůže (s vyšší sledovaností) fungovat v tomto schématu, kde se v čase 20:00 začne pravidělně s Událostma v kultuře, potom pokračují další pravidelné magazíny, které reálně můžou zaujmout pouze mizivý počet diváků a to, co může artového diváka nejvíce zaujmout se často dostane až na půl dvanáctou... Jen tak naokraj, 49 týden nevypadá nabídka artových filmů vůbec špatně, každý den artový film (půjde často o nové filmy), ale zase... Ty časy! cca. v půl dvanácté

 • 12. 11. 2013 0:22

  PavlosPM

  FB si můžeš dokonale nastavit a nikdo a nic tě otravovat nemusí. Myslím, že tohle má FB dokonale vymyšlené, je třeba se jen ponořit do nastavení profilu!

 • 11. 11. 2013 12:11

  tomas tomas

  Je na tom krasne videt, ze dnesnim detem prijde ceska animovana a hrana tvorba naprosto nezajimava. Dnesni deti se s ni totiz nedokazi ztotoznit, je pro ne zastarala a v grafech je jasne videt, ze krome tech predskolnich, ktere jsou jeste rodici vychovavani ke sledovani jejich detskych hrdinu, u deti jasne vedou zahranicni postavy a zahranicni serialy (prvni stupen animovane zahranicni, druhy stupen zahranicni hrane z Primy Cool). Prima Cool pak u deti do 14 let je celkove nejoblibenejsi stanici. Proto chci apelovat na rodice, aby deti nechali divat na to, co jim je nejblizsi, i kdyz se to jim muze zdat agresivnejsi a divocejsi, nez jejich pohadky, ale takova je doba a dite bude vzdy stastnejsi, kdyz uvidi treba mene vychovny japonsky serial a bude ho znat a moci si o nem s kamarady ve skole povidat, nez kdyz bude nucene sledovat socialisticke vecernicky a ve spolecnosti se pak stane outsiderem. Toto si bohuzel stale vetsina rodicu neuvedomuje. Deti daly jasne najevo, co se jim libi a bude jen dobre, kdyz CT D nebude v tomto pripade plnit nesmyslne pozadavky nekterych kritiku, kteri hlasaji ze verejnopravni se rovna jen vychovny a puvodni a nesmi byt moderni a chytlavy, a nabidne detem skutecne to, co chteji.

 • 11. 11. 2013 12:54

  top_secret

  Jasně, takže podle vás dvou chytráků máme nechat děti se koukat na japonské bojové tzv. pohádky, kde vidí jedno násilí za druhým a tvářit se, že takhle ten život vypadá ? Aby to pak chtěli pořád a pořád zkoušet v reálu ? To doufám nemyslíte vážně ?!!? Ano, původní česká animovaná tvorba oslovuje převážně předškolní děti, ale to je taky v pořádku. Nicméně ČT by měla jít příkladem na ČT:D tak, jak to dělá, aby existoval alespoň jeden takový kanál a pak je možnost výběru. Vy dětem ordinujte japonské ninja pohádky a já svým ukážu, že existuje i jiná zábava než mlácení a souboje ... A přesto se nebojím, že by si neměli ve škole s vrstevníky o čem povídat.

 • 11. 11. 2013 17:08

  bez přezdívky

  Souhlas. Také samozřejmě nenecháváme syna s ovladačem v ruce, aby zkesnul u televize. Když už má možnost na telku nějakou dobu dívat, pečlivě sledujeme na co se chce dívat a při nevhodnosti včas zabrzdíme. Přísná ruka musí být samozřejmě vždy, jde jen o to, že jeho stejně zajímá jen to co by mělo zajímat jeho vrstevníky a často to jen na Déčku nenalezne, prostě je to tak. Když dávají zajímavější pohádku večer na Smíšcích, tak tam chvíli zůstane, než se vrátí na Sport :-) Ale abychom mu direktivně říkali, že na toto by se měl dívat, tak mu to jen znechutíme, je dost inteligentní na to, aby věděl, co je pro něj vhodný a co ne, i když jsme mu vždy za zády :-)Jak psal kolega nahoře, zatím je Déčko v žánru zastaralosti a sucharské zkostnatělosti, ale vím, že je Déčko v době hájení, nedávno zahájilo vysílání a tak bilancovat se nyní ještě nesluší. Přesto by jeho vedení mělo nejprve zjistit, co děti chtějí a né zařazovat pořady podle toho, co si dospělí dramaturgové myslí, že by děti mohli chtít :-)

 • 11. 11. 2013 12:35

  bez přezdívky

  Ano, souhlas, sám to doma pozoruji i svého 8-letého syna. Nikdy na Déčku nezůstal než minutu. Kouká na pohádky na Smíchově a pak hlavně na sport na ČT Sport HD - naštěstí ho začal dost bavit sport :-) Není možné učit děti, co by pro ně mělo být nejlepší, ale nabídnout jim co chtějí. Direktivy budou mít v dospělosti až až :-)