Hlavní navigace

Názory k článku Digitalizací k analogovému Rádiu Wave

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 7. 2009 11:16

  bez přezdívky
  Cituji článek:
  "...Brno – město (Hády) pod deštníkem Kojálu považuji na ČRo 4 za bezproblémové"
  (Konec citace) ... A kde jako bere pisatel jistotu, že nenastane problém.
  Jedine snad, pokud by se vzala 101,3 Radiu Česku, jinak to neprojde.
 • 6. 7. 2009 19:19

  Pevy
  Nebudu zde polemizovat se zastánci této stanice, ale takto tendenčně napsaný článek jsem zde už dlouho nečetl, to ať se tedy na mne autor nezlobí. On je zcela evidentně oním rozevlátým mladíkem a jenom si představuji, jak důchodci kvůli těmto rozevlátým mladíkům a mladicím poslouchají rozhlas pomocí DVB-T (DVB-S)...
  P.S. Nemám nic proti ČRo-Wave a do důchodu mám taky hóóódně daleko, ale kdyby třeba moje oblíbené stanice byly tak snadno dostupné, jako je nyní Wave, byl bych v sedmém nebi, to mi věřte.
 • 6. 7. 2009 8:09

  bez přezdívky
  podle mne , ba se už nemělo vracet do analogu . Je to o krok vzpět . V dnešní době kdy všechno jde ve vývoji dopřédu .
 • 6. 7. 2009 9:11

  Jiří Kokmotos
  Dovolím si s Vámi, milý bagristocz nesouhlasit. Vývoj jde sice dopředu, ale jestliže se má analogové vysílání vypnout v roce 2025, tak pak by se Rádio Wave pohybovalo na hranici nulové poslechovosti minimálně následujících 10 let a možná by se tak stalo pro Český rozhlas zbytečnou investicí.
 • 6. 7. 2009 20:49

  -=RYS=-
  Aco takhle DRM?
  Jeden vysilac by zajistil 100% pokryti republiky.
  Staci pouzit vhodny vykon 200-300kW ERP na strednich vlnach uprostred republiky (Melnik, Domamil).
  A prijimace by nemuseli mit ani viditelnou antenou (interni feritka). Kvalita prenosu minimalne pro mlade nebo do auta bohate staci.
  Prijimace uz jsou, tak co by meli sakra resit?
  Ze nejsou prijimace?.... no ony je dovozci do republiky nedotahnou, dokud tu nebude vysilani.
 • 6. 7. 2009 23:37

  Pevy
  No nevím jak poměřovat, ale Wave chytím přes satelit (nekódovaně, na přijímači z Aukra třeba za 300,-Kč) třeba i v tom Švédsku, o celé ČR ani nemluvě. Takže budeme polemizovat o dostupnosti ? To snad neeee.
 • 6. 7. 2009 23:40

  Pevy
  A nakonec... za tři týdny ti půjde v Liberci z Ještědu na kus drátu, takže opravdu ještě chceš o dostupnosti R.Wave polemizovat ???
 • 8. 7. 2009 6:07

  bez přezdívky
  Jo, takže podle tebe si privátní rádia zaberou FM sama pro sebe a veřejnoprávní budou živořit na netu nebo experimentovat s ,,novými" jinými způsoby, zajímavý názor.
 • 7. 7. 2009 12:59

  -=RYS=-
  Tak to asi Roberte o DRM vite dost malo kdyz napisete to co jste napsal.
  CZE ma:
  1 celoplosny kmitocet na DV - 270kHz, v soucasne dobe tam je CRo1
  5 celoplosnych kmitoctu na SV, z hlavy si nevzpomenu ktere to jsou.

  Dva SV kmitocty jsou obsazene CRo2/6.

  Vyhodou DRM, stejne jako u DAB/DVB jsou SFN site na jednom kmitoctu.
  Takze ano, muzou udelat jeden 100kW ERP vysilac pro Moravu, 100kW ERP vysilac pro Cechy a lokalne 20kW vysilace stale na stejnem kmitoctu.

  Nehlede na fakt, ze je stale 41 kanalu v pasmu 26MHz volnych pro 41 stanic se sirkou 10kHz. Ale pokud by chteli vysilat "hifi", tak muze vysilat 20 stanic se sirkou 20kHz (45-55kbps = stejna komprese a kvalita jako v T-DAB+). A jak znamo, pasmo 26MHz se siri mnohem lepe a dal nez VKV-FM, DAB-III ci DAB-L. Pri testech vyslo, ze 200W vysilac v 26MHz bandu ma dosah stejny a i lepsi nez VKV-FM vysilac s 1000W (1kW), vse v ERP. Tim, ze se lepe siri 26MHz jsem mel hlavne na mysli to, ze se signal "ohne" za kopec do vsech "udoli". K Prijmu i vysilani postaci obycejna CB antena (otestovano). Nejlevnejsi vysilac pouze pro pasmo 26MHZ v DRM je za 200kKc.

  Ano, musim priznat, ze do DAB MUXu se vejde 8 stereofonnich stanic se slusnou kvalitou (MP2/168-192kbps) a do DAB+ MUXu se jich vejde az 28 (MP4-AAC+v2/48Kbps) nebo 20 se slusnejsi kvalitou zvuku (MP4-AAC+v2/56-64Kbps).
 • 8. 7. 2009 9:42

  Robert Szelepcsenyi
  V podstate ste si odpovedali sam. Potrebnu prenosovu kapacitu na pozadovany pocet radii nenaskrabete. Jednoducho pri sirke kanalu 9 kHz sa neda velmi vyskakovat. Fyzika nepusti. Otazka stoji, aku cast pasma 26 MHz moze CR dostat k dispozicii. Akonahle ma nieco vacsi dosah, o to zlozitejsia je koordinacia so zahranicim.

  Jednoducho DRM a DAB su dve technologie, ktore maju kazda svoje klady a zapory. DRM je vhodne na sirenie maleho poctu programov na velkom uzemi. DAB je zase vhodne na sirenie velkeho poctu programov na mensom uzemi.

  DAB by mal obsahovat minimalne cely CRo, co je zo 7-8 okruhov, a specializovane radia z Prahy, pripadne aj dalsich miest, pokial tam nejaku su. To je dalsi 7-8 radii minimalne.
 • 6. 7. 2009 9:36

  bez přezdívky
  Pokud někdo (Impuls, Frekvence 1) uvažoval tak, že když jim v roce 2013 končila licence a mohli tedy pokračovat v DAB+, že to neudělá a že si radějí prosadí zákon aby jim byla prodloužena licence do roku 2025, tedy o celých 12 let. Uvažoval tedy tak, že tento přechod má pro ně význam za 12 let a že se jim to vyplatí. Takže proč by, když by se Wave vrátilo na FM v roce 2009, nemělo mít význam 16 let ? Už zde bylo dokladováno, že Wave s jedním pražským vysílačem mělo poslechovost 45 tisíc. Po té co bylo zahnáno na internet + DVB-S/C/T jeho poslechovost klesla na pouhých 15 tisíc. Tedy o 2/3. Padla zde vyjádření již mnoha funkcionářů z oblasti rozhlasového vysílání a zatím v Česku platí, co není na FM jako by nebylo. Oni vědí o bouřlivém rozvoji internetu a nepodceňují ho, viz. další a další aktivity stávajících rádií na netu. Viz. Heavy projekt Evropy 2, Sky rock rádia Haná atd. Ale hlavní je pro ně stále FM. Je sice pravda, že na netu je nabídka mnohonásobně větší, viz můj příspěvek do diskuse. Ale lidi jsou zvyklí na FM. Dokonce nedávno byla zveřejněna velmi zajímavá studie ohledně USA a fikce kolem netu. Vyšlo z ní toto. Porovnání TV versus NET. Lidi do 18 let věku ztráví 3 hodiny u TV a 10 min na netu. Teprve v kategorii 18-24 let se to otáčí a je to až 5 hodin na netu. A pak to zase klesá směrem k TV. Takže není pravdou, že net dominuje všude a zcela. Dominuje jednoznačně v kategorii 18-24 let. Ani před ní ani po ní. Tam zůstává prioritou TV a tedy jen dodám, že asi i rádio. Tedy klasické prostředky.
 • 6. 7. 2009 10:19

  bez přezdívky
  Nyní nejde o to, že po hudební stránce považuji za pro mne přijatelné, z toho, co na FM chytím pouze Beat Classic Rock a Český rozhlas 3 Vltava. Ale ještě o jednu věc, které sice moc nerozumím, ale to neznamená, že jsem si nepřečetl dost příspěvků od lidí, kteří tomu evidentně rozumí a kteréž to příspěvky lze brát nejspíše velmi vážně. Zdá se tedy, že shodou okolností nebo možná záměrně, že k dobré muzice patří také dobrá kvalita zvuku. Tak údajně nejlepší kvalitu zvuku mají právě v současné době tyto dvě stanice. Tedy Český rozhlas 3 Vltava a po té Beat Classic Rock. Prý ji měl dobrou i Český rozhlas 1 Radiožurnál, ale ten ji asi před 2 lety (přibližně) nějakým opatřením významně pokazil. Takže úvahy o tom odebírat vysílače zrovna Vltavě se mi pranic nelíbí. Sice nevím prakticky, kde je jaká nadhodnota a co by šlo odebrat aby to bylo doopravdy bezbolestné. Ale pokud by mělo dojít kdekoli k poškození Vltavy, tak předem říkám, to raději oželím Wave. Vltava tu byla už před Beatem a byla tehdy jedinou poslouchatelnou stanicí. Kdo neposlouchal Vltavu, tak v té době vyhodil rádio, nic jiného k poslechu nebylo a na telefonním připojení nešel netový poslech používat. Přemrštěná se mi zdají především regionální studia tzv. ČRo 5 a tam by určitě šlo ubrat. Ale Vltavě ne. Nehledě na to, že něco podobného zde už bylo, ale po programové stránce. Protože Vltava je spíše takovou kulturní nebo v určitém smyslu alternativní stanicí, nežli stanicí pro vážnou hudbu, tedy hraje i jazz i ethno i třeba blues atd. Začaly některé pořady z Vltavy přecházet na Wave a hovořilo se mockrát o tom, že by tam mohly přejít všechny a Vltava se uvolnit zcela pro vážnou hudbu. Jenže pak vyhnali Wave z FM a šichni říkali: Zaplať pán Bůh, že to z Vltavy na Wave nepřešlo. Kde by tomu byl konec ? Někde na netu nebo v DVB-S/C/T. Takhle nám to jede pěkně z Vltavy dál. Takže nejsem si jistý posouzením posluchače Vltavy a Wave správně... Naopak ta podobnost je tam velmi vysoká. Rozhodně u nás starších, kterých má také Wave daleko větší procento, než se vůbec původně předpokládalo, ovšem průzkumy a čísla již existují. Ono je to propojené celé a všechno. Uvedu můj oblíbený příklad. Větrník kdysi býval na Vltavě, že ? Dnes je na Beatu. Před tím byl na E+M, což je stanice, která byla zlikvidována v rámci dělení Českosloveského rozhlasu a jejímž plnohodnotným nástupcem na české straně je právě Wave na slovenské je to Radio FM, bývalý Rock FM. Takže ať Vltava nebo Wave stále jde o totéž. Obrana před vlezlým popovým útokem ze všech stran. Takže přidat nebo pustit Wave a ubrat nebo odebrat Vltavě. Je blbost. Korunovaná. Pokud náhodou opravdu by nešlo o technickou nadbytečnost a prokazatelné dvojáky. Ale Vltava musí být slyšet všude a na 100%. Pak teprve Wave.
 • 6. 7. 2009 22:53

  bez přezdívky
  Tak ty podmínky snad byly nastaveny a platí pro všechny, tedy i pro normalizační bolševické odrhovačky alá Impuls i třeba pro classic rock Beatu nebo alternativu Radia 1 a samozřejmě i pro stanice veřejnoprávního rozhlasu.
 • 6. 7. 2009 11:10

  bez přezdívky
  Jen takové otázky. Nebo nápady. Proč musí být vše duplicitní nebo dokonce ještě vícekrát ? Tady se kladl důraz na regionální privátní stanice. Nevím proč ? A z jakého důvodu ? Naopak, já některým říkám kočkopsi, protože to nemá ani hlavu ani patu. Představitel E2 a F1 p.F. tomu říká naivní projekty. A u některých se ani příliš neplete. Když je E2 začala požírat nebo potom po té Kiss je začilo požírat nebo i ostatní požírači jako Media Bohemia nebo Hey. Mohla se veřejnost zbláznit. Ale u nás ve městě otravují stále dvě, Radio Contact Liberec a Dobrý den. Přitom mi přijde logické, že větší mezinárodní firma se postará lépe a profesionálněji, nežli neumětel z horní/dolní. Ale regionalita se nosí a musí být. Prý ta Kiss jsou také regionální a prý i ta všechna Hitrádia a Fajn rádia jsou také regionální. Ovšem Český rozhlas má vnucenou regionalitu zákonem. Je toto opravdu nutné ? Tedy musí být regionálnost ještě veřejnoprávní a ještě privátní ? Není té regionálnosti na mrňavý Česko nějak příliš moc ? Proč tedy Český rozhlas nemůže být třeba bez regionálních stanic a jen mít třeba stanici s vážnou hudbou, stanici s jazzem, ethnem a folkem a stanici s popem ? Anebo opačně, když tedy musí mít ČRo regionální studia, proč se zde upřednostňují regionální privátní rádia a nedá se tedy možnost stylovým privátům, všude Beat, všude Country rádio?
  Na co tolik Hitrádií, Fajn rádií když je to jedno a to samé ?
  Takže to je jedna věc. V celém státě se to přehání s regionalitou. Sakra jedna regionální vysílačka musí stačit v každém regionu. Dobře tak tedy u nás otravují RCL a DD, ale však Černá hora tvrdí, že je taky regionální. Tvrdí to i Hey Sever. To jsou samí regionální. Jedna a táž regionální informace 10x ! Jeden a ten samej
  regionální šišlal půl roku z jednoho pak zase půl roku z druhého. A ještě ČRo 5 Sever. To je regionality. Kdyby místo toho chtěl raději někdo něco zahrát.

  Úvaha 2. Radiožurnál. Když jsme tak moc zásobeni informacemi o tom, kde jaký politik, co. Je nutná specialní zpravodajská stanice ČRo ? Pokud ano. Proč jsou dvě tedy ještě Česko ? Pokud ano. Musí být na FM ? ČRo 1 ? Nestačil by mu SV/DV/KV + DVB-S/T/C + NET ? Není té politiky nějak moc ? Do koho a kdo, to potřebuje stále hustit ? Nebyl by místo toho lepší nějaký dobrý hudební pořad ? Osobně si myslím, že když by Radiožurnal dělal to co má. Tak by ani Wave nemuselo existovat, protože všechny solidní pořady Wave by byly na něm.
 • 6. 7. 2009 13:26

  bez přezdívky
  Jen k bodu 3.
  Z českých stanic, které se mi líbí naladím:
  Na KV = 0.
  Na SV = 0.
  Na VKV = 2 (Beat,Vltava).
  Na DV = 0.
  V DVB-S = 3 (Vltava, Wave, Leonardo)
  V DVB-C = nemám možnost, není dostupné
  V DVB-T = 0 (zatím není dostupné, až bude, boudou 3 stejné, co v DVB-S)
  DRM = zatím není dostupné, nevím, kdy dostupné bude
  DAB+ = zatím není dostupné, nevím, kdy dostupné bude
  NET = 15 (naprosto v pohodě dostupné doma i v práci)

  Ovšem je toto normální ? Tedy být takto závislí na NETu ? A není to mobilní, tedy nechodí to v autě... ( I když z nouze,už i zde lidé psali o tom to zkusit přes nějaké PDA cpát do audia v autě, četl jsem to, už i takto daleko nás nouze vede, že i o tom se zde spekuluje...Ostatně kdo ví, třeba, nežli se něčeho jiného dočkáme, tak i NET poslech v autě se stane pro nás nutnou realitou, také možnost...)
 • 6. 7. 2009 23:45

  bez přezdívky
  No, to asi půjde, nic méně pro mne zbytečně i když je pravda, že na chalupě jsem to takto využil a možná to využiji i v práci i když tam už máme taky dvb-s, hele nechme neplodných debat, mrkni na to, co jsem tam napsal Štěpánovi a pust si ten Natural Bridge, vážně si myslím, že by tě to mohlo zajímat...
 • 8. 7. 2009 7:01

  bez přezdívky
  Mně se líbí, jak se tady různě obviňuje ČRo z toho, že je to moloch a že je tam plno ,,starých struktur" atd. Ale, když jde o nové věci jako DVB-S/T, DRM, DAB. Tak se to chce po ČRo. A privátní velké firmy jako Lagardere, Media Bohemia i ti Radio Investmens se drží pěkně stranou. Na konec jediný, kdo otestuje DAB je Dance rádio a křesťané se svým Proglasem. Nebude to na konec všechno jenom tím, že do těhle tzv. privátních českých firem nelezlo dvojnásobek starých struktur, než jich, kdy v ČRo vůbec bylo ???
 • 6. 7. 2009 23:07

  bez přezdívky
  Zrovna o té dostupnosti by šlo velmi polemizovat. Například Country rádio v DVB-C od UPC v Liberci je, to vím. Že není v DVB-S ? To je samozřejmě jejich chyba, zrovna country stanic je v DVB-S celkově nedostatek a je jich tam dokonce daleko méně nežli jazzu nebo vážné hudby. A pokud CR uvádí, že má posluchače třeba i ve Švédsku, tak by se do DVB-S vyloženě hodilo. Ale jinak je také na 4 frekvencí v FM a to v Praze, České Lípě, Berouně a Táboře. Přičemž z té pražské ho mohu poslouchat, když jsem u příbuzných v Praze a když je příznivé počasí, chytím ho ráno i večer na vlastní chalupě. A naladil jsem ho dokonce v jednom penzionu v Jizerkách úplně bez problémů. V liberci někde jde, u mne doma konkrétně ne. Liberec je takový hrozný ďolík. Ale za ním jde, co už jsou na stráních od Liberce do pryč. Takže, co je dostupnější, Wave nebo CR ? Dokonce, ale to už je hodně odvážná myšlenka, ale troufnu si tvrdit, že spíše tu chytím CR z FM, nežli DVB-T (Buková hora, Plzeň a Praha, což jsou tak 3 DVB-T, co se dají někde chytit...) Takže, když na to přijde stejně pro poslech CR používám net, který používám i pro Wave. Takže říkám, šlo by o tom dost polemizovat. A možná bude mít CR více vysílačů FM nežli Wave a možná je bude mít dříve nežli Wave.
 • 6. 7. 2009 23:34

  bez přezdívky
  Je otázka jestli na takovouto snůšku blábolení má vůbec cenu reagovat. Ale možná má. Samozřejmě, že povyku je proklatě málo a když by ho bylo cca tisíckrát tolik, tak by se dalo říci, že je to v pohodě a bude to dobrý. Jiná otázka ovšem je, proč se křičí pouze ohledně Wave, nejspíše to bude tím, že jde o veřejnoprávní záležitost, která byla zničena rozdělením Československa. Tedy E+M. Nevím jak ty, já ho poslouchal denně, když vysílalo na FM. Od jeho začátku, do jeho konce. Myslím E+M. Pak se jen podepisovaly petice za vznik obdobné stanice na FM. Dokud nevzniklo Wave nebylo chvilku na Cukráku a pak z něj nebylo vyhnáno. Samozřejmě, ale pravda je v tom, že by se dalo a mělo a také tisíckrát více křičet i po jiných rádií. Třeba po takových rádií p.Ing. Pýchy. Víme o tom, že měl Limonádového Joa, víme o tom, že měl Sázavu a obě jedou na netu stejně jako Ámos a Fill a taky víme, že se podílí na současném Ethno rádiu v Praze, které jediné je na FM. Ale především víme, že co výběrové řízení, hlásí se tam vždy se svým Simple Music Rádiem. A také víme, že ač takových řízení bylo alespoň desítka, ještě frekvenci nedostal. Také by se mělo křičet po rádiu Samson, které převzalo štafetu po Karolíně, zničené firmou Media Bohemia. Takže jistě souhlasím, že by se nemělo kříčet pouze po Wave, ale že podobných je daleko více. Jenže tohle je veřejnoprávní, tam to je privátní, tak se asi lidé v rámci propagace, to je soukromý sektor, do toho nemůžeme zasahovat, neodvažují tolik křičet. Ale houby. Jaký soukromý sektor ? Ten to sice je, ale ty frekvence přidělují státní úředníci. Ty si ten soukromý sektor nekupuje. Ty dostává ve výběrových řízení. Takže ano i tímto směrem by se měl ubírat křik. Nejen za Wave.
  Vrcholem blábolů je to o té mládeži. Asi jsi v životě neslyšel o tom, že většina téhle kultury se odehrává ve vysokoškolských klubech, že ? Stejně jako tam mladí chodí třeba na jazz. Asi jsi neslyšel nikdy o tom, že pokud se podíváš na strukturu jednotlivých stanic, nejdeš u Wave největší počet vysokoškoláků. Atd. Zatím, co ty se vyjadřuješ jak zedník nebo popelář a to promiň. Stejně tak bych si 2x rozmyslel nazvat JVC nebo Sharp kvalitní značkou. Tedy je pravda, že kdysi dávno muj Sharp dovezený ze Švýcarska chytal v pohodě Bavoráky i po Praze. Za to ten, co si koupil jeden známý v tamním Tuzexu chytil houby s octem.
  Už jednou jsem sem dal speciálně pro TEBE a pro nicka PEVYHO jeden odkaz...
  A to tento http://www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox rozklikni tu šipečku pod tím znázorněným přehrávačem... po té posuvníkem sjeď na pořad, co se jmenuje NATURAL BRIDGE... po té vyber datum, co tě napadne a poslechhni si to...celé ! To proveď 3x. A pak mi napiš, co si o tom myslíš a kde jinde nežli na Wave to uslyšíš ?
  Zdar.
 • 8. 7. 2009 9:37

  bez přezdívky
  Ne, že by se proto vyloženě nehodila a nebyla proto jako stvořená. To se nedá upřít a to zajisté svoji logiku má. Ale zrovna tak se můžu zeptat proč ji tedy netáhnou Frekvence 1 a Impuls, když všude vyřvávají, jak jsou nejposlouchanější a že je lidi milujou a chtějí jedině je, že ? Jestli je to pravda, tak by měli jít příkladem ne ? Ale oni se ukrývají, za zákon, do roku 2025, tak si asi tak moc jistí v kramflecích nebudou, že jo ?
 • 8. 7. 2009 9:40

  bez přezdívky
  No a oni si nevydělají na digitální vysílání, když je přeci každý rád poslouchá... To je divný... Tak by jim asi měli sebrat licenci a dát ji někomu, kdo si vydělat umí...
 • 8. 7. 2009 10:31

  bez přezdívky
  No ono třeba bude. Dejme tomu, že v sousedním NSR už vše pojede v DAB, dejme tomu, že do některých značek aut už se montují přijímače DAB. Dejme tomu, že dost Němců sem jezdí pracovně a i jako turisté atd. No a tak nás zase budou mít a to plným právem, za takové české šmudly. Samozřejmě, takový s.Klaus, ten raději bude plivat špínu na EU a vyhlásí vlastní Klausistán. Ovšem normální vláda by se zastyděla a dělala něco proto aby to bylo jinak... Rozhodně by nepodporovala prodloužení licencí, do tak hrozného data, jakým je rok 2025. A když to nějaký Impuls nebo F1 nedokáže, dejme tomu, do roku 2013. Tak pryč s licencí, máme mít přece trh a podnikatelských firem, v tomto oboru, je snad dost, ne ? Neumí to jeden, bude to umět jiný... Ale teď už je to jedno. Parametry už nastavili. Budeme za blbce. Rok 2025 byl dán. Takže všichni hurá na FM. Zpátky na FM ČRo Wave atd. atd. Mimochodem dnes by mělo zahájit v Mostě vysílání rádio Gama. Zajímalo by mne, zda začali a jak to vypadá, jestli už to někdo chytil ?
 • 8. 7. 2009 10:52

  Robert Szelepcsenyi
  Prakticky vsetko, co ide v analogu, je dostupne aj v DVB-S. Keby to vysielalo len v analogu, potom by Vas argument obstal. Ale takto nie.

  Inak, co ste chceli povedat tymi "fasistami"?
 • 8. 7. 2009 17:38

  bez přezdívky
  Tak o ovládání asi nepůjde a v podstatě dneska už asi ani o tu cenu ne, spíše, že staří lidé jsou konzervativní a jsou zvyklí na svůj roky používaný aparát ať je to tv nebo rádio nebo pračka a strašně neradi to mění za nový ke kterému mají nedůvěru atd. takže asi si mohou Němci dovolit je nechat v klidu a nerušit je a nenutit je do změn...prostě si v klidu koukají na něco, co si pořídili před několika lety...
 • 6. 7. 2009 9:13

  bez přezdívky
  V současné době, díky tomu, že RRTV přiděluje kmitočty, tak, jak je přiděluje. Tedy nejde z toho poznat nějaký klíč. Spíše z toho jde poznat neklíč. Nejde určit systém, spíše je z toho cítit nesystém a většinou se hovoří o korupci a kamarádíčcích, což by se sice muselo dokázat a asi to nejde dokázat, ale je to vidět nebo přesněji slyšet. Tedy rozhodně se nevybírá podle toho, co by asi nejvíce posluchačů chtělo, tedy podle stylovosti. A tak do dnešního dne v některých oblastech nemáme žádné rádio rockové. V mnoha oblastech nemáme žádné písničkářské rádio a to rádio ani folkové ani country. V mnoha oblastech nemáme žádné oldies rádio. V mnoha oblastech nemáme žádné techno rádio nebo rádio elektronické hudby ani nic, co by se tomu blížilo. Jen v hlavním městě existuje stanice alternativní a jen v hlavním městě existije stanice etnická. A už vůbec nikde neexistuje žádná stanice jazzová. FM prostě bylo dáno v plén tuctovým popařům, kterých všude najdeme spoustu, minimálně tak 5, ale i 15 i víc. Jsou všude a není kam přeladit aby před nimi člověk utekl. Oni si je dělí na jakési celoplošky a na jakési regionální, ale hudebně je to stále to samé, stejných několik otravných popových hitů stále dokolečka. U nás ve městě ze všech těch přidělených kmitočtů jsou pro mne přijatelné a poslouchatelné pouze jediné dvě stanice. Beat Classic Rock a Český rozhlas 3 stanice Vltava. Pak už vůbec NIC. Jen dvě stanice. Míti na přijímači, které běžně mívají třeba 30 předvoleb naladěné jen 2 stanice, protože nic ostatního nemá smysl ladit, to mi přijde v roce 2009 opravdu hodně podivné. Ale nic jiného se naladit s prominutím nedá. Stále stejné, tisíckrát omleté hitečky nevím pro koho. A tak bych samozřejmě chtěl a přál bych si aby se Český rozhlas 4 rádio Wave dostalo na FM i do našeho města. A mohl jsem si tedy přidat v roce 2009 třetí dobrou a poslouchatelnou a pro mne příjemnou stanici. Kterou jinak celkově řadím a myslím si, že plným právem na druhé místo, ze všech rozhlasových stanic, které jsou v Česku provozovány. Tedy to FM ač nejobvyklejší ač nejpohodlnější, je prostě strašné. Plnou odpovědnost za tento stav nese podle mého názoru RRTV. Další nejobvyklejší možností, ještě před rozmachem internetu. Je DVB-S. Jenže na rozdíl i od zemí, které jsou na tom prý ekonomicky hůře, jako Maďarsko, Slovensko. My v DVB-S české stanice nemáme. Do dnešního dne je tam pouze polovina Českého rozhlasu, tedy bez krajských studií, s vyjímkou Regionu Střední Čechy a Proglasu, jinak tam není nic. Dokonce ani ty největší jako Impuls, Frekvence 1 a Evropa 2 tam nejsou. A tak velmi paradoxně a za výsměchu českému vysílání si lze v DVB-S chytit např. Evropu 2 francouzskou nebo italskou, ale nikoli českou. Lze si tam chytit Hey slovenské, ale nikoli české. Anebo Kiss slovenské, ale nikoli české atd. A tak tedy ani české DVB-S není to pravé ořechové. Zatím v něm naleznu, pro mne tři přijatelné stanice. Český rozhlas 3 Vltava, Český rozhlas 4 rádio Wave a Český rozhlas rádio Leonardo.Co se týče DVB-C, tak jejich smlouvy a jednání a kontrolu jsem nikdy nepochopil, zdá se, že pro absolutní většinu provozovatelů DVB-C jsou prioritou především televize a na rádia dosti kašlou, někteří je nemají v nabídce vůbec a žádná. Někteří jich tam mají jen několik, jako Český rozhlas a pár těch největších jako Impuls, Frekvenci 1 a tím to končí. Jiní jich tam mají hodně a to i ty nedostatkové a žádané jako třeba Radio 1 nebo Radio Oldies Olympic. Jak kdo. Nevyznám se v nich a je to nepřehledné. Ještě jsem nikde neviděl soupis našich DVB-C provozovatelů a výčet a porovnání jejich nabídky rozhlasových stanic. Hovořilo se tu nedávno o must carry. To tedy znamená, že všichni provozovatelé by měli mít už v DVB-C povinně např. Český rozhlas 4 rádio Wave a Český rozhlas rádio Leonardo ? DVB-T zatím nezajímavé, u nás ve městě to zatím ještě nevysílá, bude tak asi za 25 dnů a i tak je tam zase jenom část Českého rozhlasu. Takže, když výše uvedené. Vše sečtu. Vyjde z toho nejlépe INTERNET. Je to hloupé, divné, nepohodlné. Ale je to tak. Čech prostě musí poslouchat české rozhlasové stanice internetem. ANO. To funguje. Není to mobilní a nefunguje to v autě. Nemusí to fungovat v každém zaměstnání, někde proti tomu mají výhrady a blokují to. Někde to asi nejde, namátkou mne napadá třeba zedník na lešení. Ale díky rozmachu slušných rychlostí ADSL 2 a Wi-Fi a díky tomu uvedenému výše, tedy zahnojené FM, jen pro někoho a nechuť nebo cena DVB-S, asi podivná jednání nebo nechuť DVB-C, velmi omezená kapacita a pomalé zavádění DVB-T. V době, kdy DRM a T-DAB jsou také zatím v nedohlednu. Tak internet hraje a ještě dlouho bude hrát první housle. Tam si lze pustit jaké české rádio chci. Mohu si pustit Radio Oldies Olympic z Prahy. Mohu si pustit Ethno rádio z Prahy. Mohu si pustit Rock Max ze Zlína nebo Rock Zone z Prahy. Mohu si pustit i rádia, která na FM už nejsou např. Limonádový Joe. Mohu si pustit i taková která o FM nikdy neusilovala. Na internetu je výběr. A toto odvětví v této chvíli a v této době zcela a jednoznačně vede, před zcela vším ostatním. Přesto tento stav není normální a nepovažuji ho za normální, ale za nouzový a náhražkový. Radia by přece měla být na FM nebo v tom, co přijde po něm, třeba DAB+ nebo snad ne ?
 • 8. 7. 2009 10:52

  bez přezdívky
  No analog na satelitu vidím právě jako velmi příkladný pro důchodce apod. Stejně tak v DVB-S jsou tam všechna rádia. No nevím jestli více českých fašistů křížených s jakýmisi bolševickými rusifili nežije v ČR, nežli fašistů v NSR. Toť také otázka. Já už jsem narozený po německé okupaci, kterou jsem nezažil, za to jsem zažil ruskou okupaci a to dost a pro mne je vždy okupant a nepřítel Rus a hrbení se před Rusákem v dnešní době, viz. americký radar atd. mně vadí osobně dost. Němec byl ten, kdo nám pomáhal a kam se přichylovali naši emigranti. Takovou dobu znám.
 • 8. 7. 2009 16:34

  Steve
  "No analog na satelitu vidím právě jako velmi příkladný pro důchodce apod."

  No, a včem moc je jiné ovládání digitálního Satelitu oproti analogovému? Přepínat programy snad není problém na ničem. Takže nevím, proč už to dávno Němčouři nevypli. Digitální Saty se dají koupit na volné programy už za pár švestek. Např. občas prodávaj v Lídlu takovej vybavenej a šikovnej prcek. Ted' si nevzpomenu na tu značku. 2 scarty a všechny základní konektory v zadu to má.
 • 8. 7. 2009 17:58

  Steve
  Já myslím, že už to němci ani v tom analogu nesledují, spíš pár našich možná .... jestli jim to ještě vůbec jede :-)))
 • 6. 7. 2009 9:44

  Caraiman
  1) Ústí nad Labem slušně pokrývá chomutovský vysílač Jedlová hora.

  2) Dva vysílače Hitrádia FM v Ústí je vizitka Rady.

  3) Není toho povyku kvůli Wavu trochu moc? Kdo chce, může to naladit na netu...
 • 6. 7. 2009 15:43

  Steve
  "3) Není toho povyku kvůli Wavu trochu moc?"

  Samozřejmě že je povyku zbytečně moc ... Jen si někdo nahlas prosazuje tu svoji jednu nevalnou stanici. Kdo chce, tak si ten Wave vždycky naladí. Možností je navíc v dnešní době tolik ... Navíc Wave, Leonardo a D dur patří do DABU. Do FM se neměly nikdy dostat. Omyl se stal chvilku s tím Wavem, no a kam to dospělo ... At' jdou radši řvát, aby se pohlo už konečně s tím DABEM. Vždyt' ti mladí pubert'áci ani neví, co ten DAB vůbec nabízí a že tu má něco takového být.

  Mládeži asi moc o kvalitu stejně moc většinou vůbec nejde. Zajisté si bárkdo vzpomene, jak bylo jednu dobu mo'dou tahat na rameni vyhrávající tranzistorák. Kolikrát jsem se divil, že to vůbec můžou poslouchat z takovejch uchrchlanejch harapáků, které spíš opravdu jenom chcrchlaly a sípaly, než hrály. Nejčastěji mládež nosila kazetová dvojčata značek Fugison či Lewis apod. nejlépe koupené někde na tržnici u Tint'ongů :-)) Na kvalitní kazet'ák prostě bárkdo tehdá neměl a kdo jej měl, tak si ho doma opatroval a hýčkal. (JVC, SHARP apod)
 • 7. 7. 2009 9:20

  Robert Szelepcsenyi
  DRM je pekna technologia, ale nie je riesenim sucasnej potreby. Ta spociva v tom, ze je potrebne zabezpecit celoplosne pokrytie republiky niekolkymi specializovanymi radiami. Napriklad tymi, ktore uz vysielaju v Prahe. Rosicirit ich na cele uzemie. Na tento ucel je idealna technologia DAB/DAB+. Samozrejme, netreba zase prilis setrit na datovom toku, aby sa to dalo vobec pocuvat.
 • 8. 7. 2009 10:46

  bez přezdívky
  Aha, takze se zase budeme hrbit pred fasounama aby nas nahodou nemeli za smudly. Veru zajimavy pohled na svet... BTW oni maj co rikat, se svym analogem ze satelitu :)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).