Hlavní navigace

Názory k článku Digitální novela: vlna ostrých reakcí

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 2. 2006 18:48

  Dotaz (neregistrovaný)
  jaký je Váš názor na zákon a politické kšefty redaktore? Nebo se za něj stydíte? Děkuji za odpověď.
 • 13. 2. 2006 18:49

  anonymní
  ...a na zmíněný pořad na ČT24? Byl k něčemu, víte z toho, jaký je to zákon a co přináší? V čem je problém? ještě jednou díky.
 • 13. 2. 2006 20:21

  Z.Duspiva (neregistrovaný)
  http://hn.ihned.cz/2-17814320-500000_d-23
  ale nenajdete tam asi nic o zavšivení a parazitech, na rozdíl od prohlášení některých veřejných činitelů(:-). Jednání mezi nejvyššími členy vedení ČSSD a zástupci nejvyššího vedení CME v zahraničí a dohodu o výsledném znění zákona potvrdil v Parlamentu "obvykle dobře informovaný" propagátor zájmů TV Prima - a před více svědky. Nevím ale , že by byla podepsána jakákoliv dohoda, tato i nějaké jiné.

  Z.Duspiva
 • 13. 2. 2006 20:53

  saint.germain
  Petr Štěpánek by se měl začít léčit na psychiatrii - jeho minulost v Radě pro Rozhlasové a Televizní Vysílání a jeho neskutečné plky jen ukazují, že je stejně tak ubohý mediální odborník jako hudebník
 • 14. 2. 2006 9:23

  Jan Kálal
  Děkuji za Váš dotaz. Svůj názor mám a nestydím se za něj, do zpravodajského příspěvku ale nepatřil. Když Vás ale zajímá, to je jiná.

  Přijde mi tragické, že se schvalování novely vleklo tak dlouho a že se na ní postupně nabalila kupa pozměňovacích návrhů. Jsem proto rád, že většina změn neprošla a nějaký text se nakonec schválil, byť bude už jenom kvůli způsobu svého vzniku nutně nedokonalý.

  Česká a předtím československá polistopadová mediální legislativa je pomalá a pružněji reaguje pouze na už hořící požáry. Na začátku 90. let neexistovala zákonná opora pro vysílání komerčních rádií, a tak ČSFR zažila pirátský rozhlas. Teprve poté schválili poslanci tehdejší první zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání (468/1991 Sb.), který komerční rádia legalizoval, umožnil udílení licencí. Příběh pokračuje a s rozjezdem televize Nova začalo vkládání reklam do pořadů, v roce 1994 také nezákonné. Parlament ale také později dal vkládaným reklamám zelenou.

  Ztrátka nedivil bych se, kdyby dnes v ČR vysílalo deset dvacet televizí v DVB-T (bez zákonné opory) a poslanci přišli na to, že se hodí upravit zákon 231/2001 Sb. i pro digitální dobu. Kdyby neproběhla arbitráž se CME a RRTV se nenaučila opatrnosti, jsou licence už několik měsíců rozdané a multiplexy se plní novými stanicemi - myslím já.

  Píše se o televizi Prima a o malých regionálních studiích. Diskuse přerostla v aféru, řeší se politické zájmy. Klidně bych se vsadil, že valnou většinu diváků deset patnáct minut regionálních zpráv a některých dalších pořadů netrápí tolik, jako vysílání celé stanice. Neříkám, že zpravodajské na regionální úrovni není důležité, ale když počká na svůj multiplex, nic zlého se nestane. Jinou věcí je, že se Prima prostřednictvím regionů vytáhla z pražské televize na celostátní úroveň. Přijde mi, že nejvíc košer by v případě digitální Primy bylo udělení nové celoplošné licence už bez regionů. Ale chápu, že do toho se nikomu nechce a lidé se raději ušetří čas a práci.

  A politické kšefty? Ty se v Parlamentu dějí dnes a denně. Před médii se poslanci z různých táborů sice tváří jako nesmiřitelní rivalové, ale v kantýně s alkoholem za režijní ceny se pak baví stejně každý s každým. Některé zákony prosadí s komunisty ODS jiné zase ČSSD, to už je sněmovní matematika. Nevidím důvod, proč se nad ní rozčilovat. Myslím, že je podstatnější, jak ten který zákon vypadá, než to, kdo pro něj zvedl ruku.

  Tak uvidíme, jak nakonec bude vypadat digitální novela. Pokud umožní udílet licence pro televize a rádia ve starých a nových multiplexech, svoji práci zastane.
 • 14. 2. 2006 9:46

  Jan Kálal
  Dobrý den, na diskusní pořady v televizi Vám mohu poskytnout jen svůj obecný názor, nedělní Otázky Václava Moravce jsem neviděl. Když jsem si přečetl reakce jiných, mnoho nového prý nepadlo (Česká média, http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=161387) a nejzajímavější aktuality z pořadu se už na DigiZone.cz objevily.

  Můj dojem ze všech pořadů obdobného typu je ten, že každý politik se zde snaží vypadat před diváky co nejlépe a nejschopněji, "chyba" je tu cizí slovo. Záleží na moderátorovi diskuse, jaké nepříjemné informace se mu z hostů podaří vypáčit - či spíše jen, kterak se mu politici k řečeným nepříjemným faktům postaví. Televizní debaty by určitě mohly být zajímavou názorovou arénou, ale to by je musela provázet větší přímost, otevřenost a přiznání odpovědnosti za kroky, které hosté ve své profesi činí. To se děje málokdy, a tak považuji čas nedělního poledne za dobu, která se dá strávit lépe než pohledem na rozhádáné politiky a další zúčastněné.

  Otázky Václava Moravce o digitalizaci přinesly tak jen vyřčenou naději, že RRTV už nebude s udílením digitálních licencí váhat.