Hlavní navigace

Diváci v Plzni pozor! Dnes se prohodí vysílací kanály ČT 1 a ČT 2

12. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
12. 6. 2008

Pokud jste z Plzně a sledujete analogové programy ČT 1 a ČT 2 prostřednictvím pozemní antény z městského vysílače Krkavec, měli byste zpozornět. Dnes dopoledne provede Česká televize operaci, která předchází zahájení digitálního vysílání všech čtyř programů ČT na Plzeňsku: prohodí vysílací kanály, na kterých analogově z Krkavce vysílají programy ČT 1 a ČT 2.

PODROBNĚJI K TÉTO ZMĚNĚ: Česká televize představila digitalizaci Plzeňska

Zatímco dosud vysílala analogová ČT 1 z Krkavce na kanále 34 a ČT 2 využívala kanál 27, od desáté hodiny dopoledne tomu bude naopak. České Radiokomunikace zároveň navýší výkon vysílače na kanále 27, aby pokrytí ČT 1 po přesunu na novou frekvenci odpovídalo tomu, na jaké byli diváci dosud zvyklí.

ICTZ23

V praxi se výměna vysílacích kanálů projeví tak, že na předvolbách analogových televizorů se na místě, kde měl divák uložený program ČT 1, objeví ČT 2, a naopak. Pokud ale přijímá analogové vysílání jednoho nebo obou programů veřejnoprávní televize z jiného vysílače než z Krkavce, změna se ho netýká, nebo se ho dotkne jen částečně.

Prohozené kanály budou fungovat jen dočasně, protože analogovou ČT 2 na Krkavci televize začátkem července úplně vypne. Na stejném kanále 34 totiž začne vysílat tzv. veřejnoprávní multiplex, zemská digitální síť České televize a Českého rozhlasu, která bude obsahovat programy ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport, ČT 24 a sedm okruhů Českého rozhlasu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.