Hlavní navigace

Dodavatelé nehrají fér. Nová IT asociace chce státu pomoci se softwarovými zakázkami

1. 9. 2020
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: ASWA
Asociaci softwarových agentur (ASWA) prozatím tvoří čtyři menší softwarové agentury a jedna advokátní kancelář.

Dnes startuje další spolek, který dává dohromady tuzemské IT společnosti a který chce ovlivňovat praxi ve státní sféře. Asociace softwarových agentur (ASWA) by ráda pomáhala veřejným institucím i soukromým firmám se správným nastavováním softwarových zakázek. Právě špatné vypisování IT tendrů se státu často vyčítá. Důvodů je více, od neznalosti přes dříve vytvořenou závislost na dodavateli až po korupci.

Novou asociaci rozjíždí menší agentury AppliftingCooki­elab (Cybex, Škoda, Kiwi.com, Bonami), Futured (Gastromapa Lukáše Hejlíka) a Synetech (Oriflame, Direct), které dohromady operují s ročními tržbami přes 150 milionů korun a zaměstnávají necelé dvě stovky lidí. S právními otázkami bude pomáhat advokátní kancelář KroupaHelán.

Podle registru smluv zapojené agentury pro stát prozatím příliš projektů nevytvořily. Futured pracoval na zakázce pro státní podnik CENDIS (Android aplikace pro Systém jednotného tarifu za 1,8 milionu), který mimo jiné dělá na proslaveném projektu e-shopu pro elektronické dálniční známky, a dále pro Národní muzeum (mobilní aplikace za 4,8 milionu). Applifting dělal na projektech pro Ústav pro jazyk český a ČHMÚ, zbylé dvě firmy smlouvy v registru nemají.

ASWA mezi členy přijímá další společnosti. Jejich příjem z veřejného sektoru musí být nižší než 30 procent z celkových tržeb, obrat za poslední kalendářní rok musí dosahovat minimálně 15 milionů korun a minimálně z 50 procent mají firmu vlastnit české fyzické osoby. Měsíční poplatek za členství činí 3500 korun.

Dodavatelé nehrají fér

„Jak státní, tak komerční sféra si často není jistá, jak správně vypsat zakázku na výběr softwarového systému. Stává se pak, že někteří dodavatelé nehrají fér a snaží se toho využít ve svůj prospěch,“ uvádí ASWA. „To pak vede k tomu, že kvalitní dodavatelé ztrácí motivaci se do tendrů hlásit a trávit přípravou dny i týdny. Chceme proto státním institucím a komerční sféře pomoci, provést je správným procesem a poradit, jak má vývoj probíhat.“

Asociace softwarových agentur, ASWA
Autor: ASWA

Asociace softwarových agentur, ASWA

Asociace má pomáhat s poskládáním organizačního týmu, nastavením rolí, metodami vývoje, best practices, nastavením kvalitativních kritérií, porovnáním s jinými tendry, nastavením parametrů zakázek a smluv a právními aspekty.

„Často vidím, že firma nezvládá za domluvenou cenu dodat tolik práce, kolik slíbila. To pak vede k vyšším nákladům, zakázka překročí navržený rozpočet. My jsme v posledních třech tendrech z toho důvodu byli dvakrát i třikrát dražší než nejlevnější konkurence. Obvykle se pak stane, že zakázku vyhraje firma, o které je slyšet jen v souvislosti s kauzami z veřejné sféry. Ta se pak na projektu ‚uvaří‘, po nocích ho programují kluci z VUT a na výslednou kvalitu klient dříve či později doplatí,“ přibližuje své motivace Vratislav Kalenda z Appliftingu.

ASWA konkrétně založili a vedou Lukáš Strnadel (Futured), Vratislav Zima (Synetech), Vratislav Kalenda (Applifting) a Jakub Kohout (Cookielab). Zástupci organizace pro Lupu odpovídají na několik dalších otázek.

Státní IT zakázky jsou často vypisovány na základě nejnižší ceny, protože to pro úředníky může představovat nejjednodušší a nejbezpečnější cestu. Jak se chcete vypořádávat s tímto?

Vratislav Zima (VZ): Celý problém se zjednodušuje na neznalost úředníků. My se jim pokusíme pomoci z několika směrů. Připravili jsme základní principy toho, jak mají úředníci přistoupit k novému projektu – v zásadě by si měli nechat poradit od profesionálů, na základě čeho vybírat kvalitního dodavatele. 

Lukáš Strnadel (LS): Ukázat jim cestu. Světlo na konci tunelu. Dobrou zprávou je, že se v této době stále častěji vypisují i zakázky, které na cenu nejsou. Pokud zadavatelům ukážeme realizace, které se realizovaly a byly úspěšné, tak věřím, že zakázek, které nebudou pouze na cenu, bude přibývat.

Vratislav Kalenda (VK): Chceme podporovat odvážné jedince, kteří chtějí především dodat úspěšný software, jenž bude prospěšný občanům ČR; což velmi často nebývá ten, co stojí nejméně. Úředníkům chceme dát odbornou a právní podporu, aby se nemuseli bát vypisovat výběrová řízení, která zohledňují i kvalitativní parametry.

Česko.Digital lokalizovalo Příručku řízení státních IT projektů. Budete nějakým způsobem vycházet z principů, které v ní jsou obsaženy?

VZ: Ano, v určitém případě z příručky přímo vycházíme. Nicméně si uvědomujeme, že ne všichni jsou připraveni na zcela agilní tvorbu, proto se snažíme navrhovat i jiné, pro úředníky komfortnější řešení tvorby softwaru.

VK: Agilní přístup k vývoji, který doporučujeme úředníkům, přímo vychází z této příručky. Naše metodika je ještě stručnější než samotná příručka. Jsou tam pouze ty nejzásadnější body. Pokud se pak pro agilní vývoj rozhodnou, stojí určitě za to si přečíst celou příručku. Je skvěle napsaná.

Budete státním subjektům doporučovat nasazování open source? V jakých případech?

VZ: Použití open source je vhodné v určitých případech, kde to dává smysl. ASWA se nevyhrazuje, že bude konkrétně podporovat open source. Hlavním smyslem asociace je pomáhat s tvorbou softwarového zadání. Pokud by tato pomoc měla obsahovat open source řešení, potom ano. 

VK: Open source je validní přístup k tvorbě softwaru a tam, kde dává právně a technologicky smysl, budeme státu doporučovat jeho nasazení. Je to efektivní cesta ke snížení nákladů za vývoj.

Budete státu doporučovat a pomáhat uvolňovat interní software jako open source pro využití dalšími subjekty?

VZ: Hlavním smyslem je navrhnout správný produkt, který je vhodný pro daný subjekt. Pokud budeme vnímat, že by instituce mohly nějaký kus kódu nasdílet, tak to s nimi můžeme diskutovat.

Jak bude vypadat ukázkový příklad postupu, který chcete u nastavení zakázky využít?

VZ: ASWA v tomto případě slouží jako sdružovač kvalitních agentur, které jsou schopny zadavateli pomoci s tvorbou zadání. V praxi to znamená, že pokud bude zákazník potřebovat vytvořit zadání k softwarové tvorbě a pak následně udělat tendr, tak nás poptá a my mezi agenturami ASWA interně vytvoříme výzvu. Bohužel se tato agentura už nemůže stát účastníkem tendru. Zároveň zákazníkům doporučujeme, aby si do komise přizvali ještě jiný subjekt, který slouží jako „stavební“ dozor. Tato definovaná skupina pak vytvoří technické zadání, které odpovídá požadavkům zákazníka. Zároveň společně nastavují parametry pro účastníky výběrového řízení.

Vaše aktivity budou fungovat na dobrovolné bázi, nebo za poplatky?

VZ: Příprava projektu a tvorba zadání jsou normálně placená činnost. Tam už jsou mezi sebou přímo subjekty zákazníka a dané agentury, která připravuje zadání. ASWA pouze pomáhá vybrat ty správné lidi, aby šance na úspěšný projekt byla co nejvyšší. Mezi další činnosti ASWA patří vzdělávání. Chceme, aby znalostní úroveň zadavatelů a celkový přehled o tom, jak se tvoří aplikace, postupně rostly.

Ani jedna z agentur není schopna upřednostnit svůj byznys, aby alokovala zdarma kapacity zákazníkům, kteří si přejí vytvořit novou aplikaci. ASWA se bude snažit, aby v jejím poolu agentur byly kvalitní agentury, které mají technickou úroveň k vytvoření kvalitních aplikací. Asociace na druhou stranu působí i dovnitř – jsou pro ni stejně důležití zákazníci i členové. Uvnitř asociace dochází k výměně zkušeností a znalostí tak, abychom všichni fungovali podobně vůči zákazníkům a naše úroveň celkově také rostla. 

Jak se u některých zakázek chcete vypořádávat s vendor lock-inem, které byly historicky nastaveny a vlivem špatně udělaných smluv či vybraných technologií toto uzavření nejde při rozšiřování příliš obcházet?

VZ: Jak už bylo zmíněno v předchozích odstavcích, chceme udělat systémovou změnu, kde si zadavatel nevybírá pouze jednu firmu, která bude vytvářet zadání, ale zároveň si k sobě bere takzvaný „stavební dozor“, tedy jinou agenturu, která dokáže rozpoznat kvalitu tvořeného zadání. Tím bychom měli eliminovat úmyslně tvořený vendor lock-in jediným dodavatelem.

VK: Zadavatelům pomůžeme prozkoumat právní a technické možnosti, jak vendor lock-in obejít. Jsme schopni jim asistovat při vyjednávání se současným dodavatelem a pomoci jim dohodnout vhodnější podmínky, které umožní další rozvoj softwarových řešení.

WT100

Jakým způsobem chcete státní instituce oslovovat? Nebo očekáváte, že budou chodit samy?

VZ: Chodit samy nebudou. Rádi bychom jako ASWA vystupovali v roli edukátora. Chceme připravovat přednášky a workshopy na téma softwarového vývoje. Rádi bychom představitele státního sektoru měli na těchto přednáškách kvůli tomu, abychom vedli otevřenou diskuzi nad tím, jak to dělat lépe. Pokud oni budou vnímat naše přístupy k vývoji pozitivně, máme z velké části vyhráno.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).