Hlavní navigace

Dohoda ACTA o duševním vlastnictví byla podepsána

3. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

První říjnový den se dočkala ve vší tichosti podpisu dlouho kritizovaná smlouva ACTA – Anti-Counterfeiting Trade Agreement. Ta si klade za cíl sjednotit postup řady zemí v oblasti autorských a jiných intelektuálních práv na internetu.  Dohoda o duševním vlastnictví byla vyjednána přes rok, než se přistoupilo k jejímu podpisu, z účastníků jednání ovšem zatím Evropská unie, Mexiko a Švýcarsko smlouvu nepodepsali. Mohou tak učinit do 1. května 2013. Smlouva původně projednávana v přísném utajení…

První říjnový den se dočkala ve vší tichosti podpisu dlouho kritizovaná smlouva ACTA – Anti-Counterfeiting Trade Agreement. Ta si klade za cíl sjednotit postup řady zemí v oblasti autorských a jiných intelektuálních práv na internetu. 

CIF24

Dohoda o duševním vlastnictví byla vyjednána přes rok, než se přistoupilo k jejímu podpisu, z účastníků jednání ovšem zatím Evropská unie, Mexiko a Švýcarsko smlouvu nepodepsali. Mohou tak učinit do 1. května 2013. Smlouva původně projednávana v přísném utajení nakonec nemá obsahovat řadu kontroverzních opatření, jako prohledávání notebooků na hranicích či odpojování uživatelů, omezila se na stanovení základních principů ochrany a vymáhání duševního vlastnictví. Podrobnější analýzu pro vás chystáme. 

Ve světe se již objevují první odezvy na podpis ACTA. Například na serveru Infojustice.org se Sean Flynn zamýšlí nad tím, zda smlouvu ještě musí ratifikovat americký kongres, nebo může být v USA implementována rovnou s tím, že převažující argumentace vede k nutnosti posvěcení kongresem. 

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).