Hlavní navigace

Dohoda ACTA o duševním vlastnictví byla podepsána

Patrick Zandl

První říjnový den se dočkala ve vší tichosti podpisu dlouho kritizovaná smlouva ACTA – Anti-Counterfeiting Trade Agreement. Ta si klade za cíl sjednotit postup řady zemí v oblasti autorských a jiných intelektuálních práv na internetu.  Dohoda o duševním vlastnictví byla vyjednána přes rok, než se přistoupilo k jejímu podpisu, z účastníků jednání ovšem zatím Evropská unie, Mexiko a Švýcarsko smlouvu nepodepsali. Mohou tak učinit do 1. května 2013. Smlouva původně projednávana v přísném utajení…

První říjnový den se dočkala ve vší tichosti podpisu dlouho kritizovaná smlouva ACTA – Anti-Counterfeiting Trade Agreement. Ta si klade za cíl sjednotit postup řady zemí v oblasti autorských a jiných intelektuálních práv na internetu. 

CIF17_Rabaino_Lupa

Dohoda o duševním vlastnictví byla vyjednána přes rok, než se přistoupilo k jejímu podpisu, z účastníků jednání ovšem zatím Evropská unie, Mexiko a Švýcarsko smlouvu nepodepsali. Mohou tak učinit do 1. května 2013. Smlouva původně projednávana v přísném utajení nakonec nemá obsahovat řadu kontroverzních opatření, jako prohledávání notebooků na hranicích či odpojování uživatelů, omezila se na stanovení základních principů ochrany a vymáhání duševního vlastnictví. Podrobnější analýzu pro vás chystáme. 

Ve světe se již objevují první odezvy na podpis ACTA. Například na serveru Infojustice.org se Sean Flynn zamýšlí nad tím, zda smlouvu ještě musí ratifikovat americký kongres, nebo může být v USA implementována rovnou s tím, že převažující argumentace vede k nutnosti posvěcení kongresem. 

Našli jste v článku chybu?
3. 10. 2011 12:52

Jestli to EU podepise tak mame hlavne po ekonomice. Takova symbolicka tecka za aktualni krizi.

3. 10. 2011 17:59

Pokud k tomu nepřistoupí JV Asie v čele s Čínou, tak to má jediný smysl - buzeraci a další likvidaci ekonomiky. Kdo by to tu chtěl obhajovat, tak ať se trochu zamyslí proč se o ní jednalo v tak přísném utajení. P.S: Bude jí tedy schvalovat EP nebo ne? A není náhodou v rozporu s čes. právním řádem/ústavou - jestli je to mezinárodní smlouva, tak jí musí ČR podepsat, ne?