Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Domažlické digitální turbulence po 31. říjnu 2008 od Pamětník - Samozřejmě, že má každý diskutující právo na svůj...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 11. 2008 8:41

  Pamětník
  Samozřejmě, že má každý diskutující právo na svůj názor a možnost ho zde veřejně prezentovat. Zaráží mne ale názory, které zcela odporují zákonům i obecné logice. Všichni jsme občané snad demokratického státu, kde obě strany mají své povinnosti i práva. Jednou z povinností státu je zabezpečit komunikaci mezi státem a občanem. Právem občana je mít "státní" informace, pokud možno co nejjednodušejí a nejlevněni, k dispozici. Desítky let to byl tisk a hlavně rozhlas, lépe ilustrující a snad méně manipulativní je nyní televize. Tato dohoda mezi občanem a státem je také hmotně zajištěna prostřednictvím koncesionářských poplatků. Jako výkonný informační kanál si, mimo jiné, vybral stát také veřejnoprávní TV, prostřednictvím ČRa. ČT a ČRa si tedy nemohou úplně dělat jen to, co by chtěly, nebo bylo pro ně snažší a lukrativnější. Analogový způsob šíření má na kahánku, proto se musí přejít na DVB-T. Tento způsob je totiž celý pod nějakou kontrolou státu, což u DVB-S nikdy nebude. Satelitní šíření bylo, je a bude někdy jen nutnou alternativou pro zanedbatelné procento občanů. Úkolem státu je pro občana šířit to, co je v zájmu státu a jeho občanů, nejsou to vysílání komerčních TV, ani možnost přijímat stovky stanic z ciziny. Proto se v současnosti ČTÚ zaměřuje hlavně na MUX 1, to je jeho hlavní povinnost, ale díky tuzemským i zahraničním závazkům nemůže postupovat chaoticky a vlastně bezohledně. Proto je přechod z analogu na digitál tak komplikovaný a pomalý. Může se nám to nelíbit, ale to je asi všechno, kromě kolektivní snahy dostat úroveň šíření DVB-T na očekávanou úroveň, co zde můžeme udělat. "Radši nic" tedy není řešení, ani odpovědná kritika.
 • 16. 11. 2008 12:08

  Miloslav Klášterka
  Věřím, že se nejedná o reklamu, ale není to tak objektivní jak se asi domníváte. Většina přešla úskalími přeladění bez předestřených pohrom. Sešel jsem se, ale i s příklady, které se zdály neřešitelné. Analog jim sice fungoval (a s tím se oháněli), nedalo se však na něj koukat. Šum a duchy. Jediné co jsem u nich zjistil v pořádku byla antena. Odbočka pro televizor v patře řešená tak, že na procházející koaxial byl "natvrdo" připojen kabel pro další televizor. Pro takové zákazníky je opravdu jednoduší namontovat satelitní příjem a nečekat na zavádění pozemního přijmu. Snad jen býva problem s občasným přeladěním.
 • 16. 11. 2008 10:17

  bez přezdívky
  O umírání zde nikdo nehovoří, ale o změně ano. Reklama na satelitní příjem to není, píšu zde reálný stav v myšlení diváků. Diváky absolutně nezajímá zda budou televizi sledovat pozemní nebo satelitní cestou. Je zajímá to, aby už měli klid a stabilní a kvalitní příjem.
 • 16. 11. 2008 16:18

  bez přezdívky
  Je to přesně tak. Jenom to opět dokazuje tu naší pozemní komedii. Nejdříve se x let po neustálých odkladech a výmluvách čeká na zahájení a když už se konečně aspoň v některých regionech něco pomalu začíná dít tak zas přišla na řadu tahle šaškárna se změnami pokrytí a neustálým přelaďováním kanálů. Je to opravdu už bohužel spíše zábavné,jinak se to nazvat nedá.Já bych spíše Českým radiokomunikacím navrhl ať se vykašlou na celou digitalizaci a pozemní vysílače raději využijí na daleko rozumnější věci jako jsou např. internetové služby apod.
 • 17. 11. 2008 20:41

  Radek Donát (neregistrovaný)
  Ty kmitocty ale pro zadne internetove sluzby zkoordinovany nejsou a CRa navic maji smlouvy, ktere je zavazuji DVB-T pokryti zajistit. To Vam jaksi uniklo. Vsechno se da resit, ale rezignaci jen malokdy. A zabavne to tedy bohuzel rozhodne neni.
 • 16. 11. 2008 10:07

  bez přezdívky
  Tak to je sila, srovnavat digitalizaci s necim, kde umirali lide. A o cem ze je clanek, o reklame na satelitni prijem?