Hlavní navigace

Domažlické digitální turbulence po 31. říjnu 2008

16. 11. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
O tom, že tímto dnem nastanou televizním divákům změny, nikdo nepochyboval. Že ale budou až takové, nepočítal snad nikdo. Přirovnání k Velké říjnové digitální revoluci bylo na místě. O půlnoci ze 30. na 31. října 2008 skončila na Domažlicku dvouletá éra přechodného multiplexu A šířeného z místního Vraního vrchu na 38 kanálu.

Za ty dva roky si tento multiplex získal stovky a tisíce diváků. I když se stále čekalo na digitální pozemní signál Primy. V pátek 31. října 2008 se pro všechny majitele set-top-boxů a televizorů s DVB-T tunerem stala obdobná věc, jako po pádu věží 11. září 2001 v New Yorku. Vše se rázem změnilo. I když se po pár hodinách po ukončení multiplexu A objevil druhý multiplex s Primou a Novou, radost se rázem vytratila. Oba multiplexy, byť šířeny z jednoho vysílače, mají jiné parametry. Buďto má lepší kvalitu signálu síť 1, nebo síť 2. Dnes, pár dní po této velké změně, o tom již nikdo nepochybuje.

Největší problémy však nastaly tam, kde jsem je osobně čekal. Stovky až tisíce obyvatelů bytových domů a paneláků v Domažlicích a Kdyni nenašly na set-top-boxech signál vůbec žádný. Montážní firmy, které upravují společné televizní antény (STA), se vymlouvají, že kanálové vložky vykoupili Plzeňáci a nejsou tak skladem. Platí to hlavně o vložkách pro 48. kanál. Přechod na veřejnoprávní síť 1 z kanálu 34 se v některých domech vydařil, leč obyvatelé mnohdy nalézali na nástěnkách v suterénu informaci, že kanál 48 bude časem, neboť nejsou ony vložky. Typická situace v našem kocourkově, kde připravenost je zbytečná věc.

Bohužel problém s příjmem jednoho či obou nových multiplexů se dotkl i mnoha diváků s vlastní venkovní anténou (na pokojovou se již dnes nečape nikdo). Tam, kde ještě ve čtvrtek 30. října dosahoval multiplex A kvality signálu 100 %, mají dnes diváci s bídou 30 až 40 %, a to bohužel nestačí. Jedná se hlavně o lokality v okolí Kdyně, ve kterých žije několik tisíc diváků. Přes všechny telefonáty na České Radiokomunikace se nic neposunulo dál, nedá se k nim totiž skoro vůbec dovolat. A tak se velice často stávalo, že po tom, co jsem divákům v mé prodejně set-top-box vyladil, po příchodu domů mi volali zpět, že jsou bez signálu. Během pár hodin se tak ukázalo, že současná kvalita signálu ani zdaleka nedosahuje takových kvalit, jaké měl multiplex A.

Chybějící programový průvodce na Primě a Nově a také chybějící identifikace programů sítě 1 tomu také nasadily parádní korunu. I když jsem nespokojené diváky bez signálu uklidňoval slovy, že dosavadní multiplex A se také „dolaďoval“ za pochodu po jeho spuštění, jako argument to nebrali a ihned se mi objednali do pořadníku na instalaci a prodej satelitního kompletu. Za jeden den v předminulém týdnu jsem obdržel tolik objednávek na satelitní příjem, jako nikdy předtím. Dokonce i satelitní mánii před fotbalovým Eurem to překonalo několikrát. Dnes i ten největší odpůrce satelitního příjmu rád čeká, až na něj přijde řada.

Úsměvná byla situace, když jsem v jedné bytovce s chybějící kanálovou vložkou instaloval zákaznici satelitní komplet, vylezli její sousedé na balkony a házeli mi papírky s jejich kontakty a objednávali si mě tak k další satelitní instalaci. Domnívám se, že obdobný stav nastal i v jiných koutech republiky, kde přechod na pozemní digitál doznal turbulentního stavu jako zde. Věřím, že se situace brzy uklidní a ČRa s pomocí jejich testovacích vozů signál optimálně nastaví. Tou dobou však parabolické antény obsadí další volná místa fasád domů. Paradoxně se příjem analogového signálu Novy z Vraního vrchu stal jakousi záchranou a věřím, že to bohužel samotná Nova pozitivně prodá.

BRAND

Hektické dny jako jsou tyto by neměly být zapomenuty a jako varování by mohly sloužit pro země, kde se bude DVB-T teprve zavádět. Osobně jsem první dny po této velké digitální změně byl vyčerpaný až do morku kostí. Prodal jsem spoustu nových set-top-boxů těm, kteří ztracenou analogovou ČT 2 chtěli zpět. Od rána do pozdního odpoledne mi lidé nosili své set-top-boxy na přelaďování, mnohdy i několik kusů od kamarádů a sousedů. Úsměvné situace nastávaly také, když mi diváci zapomněli přinést dálkové ovládání, nebo naopak přinesli jen dálkové ovládání s tím, abych jim do něj „naťukal“ nové kanály. Palec na ruce mě bolel víc, než bolí puberťáka po psaní SMS.

Lidé čekající ve frontě na přeladění si vytvářeli vlastní atmosféru, ve které hlavním tématem bylo, kde a jak signál chytají, kolik kdo má procent kvality signálu a vše okolo. Často jsem se tak dostal i k set-top-boxu, který jsem v životě neviděl a v rychlosti jsem musel pochopit jeho nastavení, abych čekající frontu nebrzdil. Velice milé bylo překvapení v podobě smyček na chystané nové digitální programy. Ladění set-top-boxů tak přijde na řadu až s programy jako jsou TV Pohoda či Febio TV. Pevně doufám, že ČRa situaci uklidní velice brzy, slávu dosavadního multiplexu A však již nepřekonají.

Pokud jste v místě, kde vysílají multiplexy 1 a 2, také vám jeden vysílá lépe a druhý hůře?

Autor článku

Maloobchodní prodejce DVB-T přijímačů....
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).