Dotaz pana Koblížka nebyl sice asi zcela přesně definován, ale kvůli tomu nemusela být Vaše odpověď také zavádějící. Váš názor, že neexistují STB se dvěma tunery, mne udivuje. Jsou to minimálně Homecast T3102 TWIN a Strong SRT 5220 TWIN. Na druhé straně je pravdou, že tyto STB jsou primárně určeny pro připojení TV a rekordéru a ne pro 2 TV. Ale vyloučené to není. Já bych tedy očekával odpověď ve smyslu, že takové STB sice existují, ale jejich ovládání ze dvou míst není možné a proto by komfort sledování na 2 TV byl velmi malý. Dalším argumentem proti je skutečnost, že tyto TWIN STB jsou zhruba 2 x dražší než klasické singl a tak by se tímto řešením ani nic neušetřilo. Složitost připojení druhé TV také odpadá u STB vybaveného modulátorem. Překvapuje mne tedy, že Vaše redakční odpověď je tak jednoduchá a nepřesná.
Tazatelka v dotazu neuvádí o jakou kabelovou společnost se jedná, takže nemusí jít zrovna o UPC. Faktem ale je, že snad úplně všechny kabelovky u nás párují přístupovou karu se set-top boxem a snad také všechny používaji Handany, takže je to jedno. S vlastním STB tazatelka nepochodí a na to měla být v odpovědi hlavně upozorněna. V budoucnu by problém pomohly vyřešit moduly Conax CAS7, o kterých se sice již skoro dva roky mluví, že se testují atd. a pak by si uživatel mohl pořídit vlastní STB pro DVB-C. Jenže kabelovky s jeho uvolněním pro zákazníky evidentně nijak nespěchají.
Nechtěl jsem jméno uvádět, ale pokud jste si ji tak pěkně našel... ;-) Jinak jistě chápete, proč jsem tam tento poměrně nic neříkající příspěvek dal. Zasvěcení čtenáři, kteří jsou obeznámeni s přístupem Telefóniky k DVB-T, vědí. :-) Takže za toto opravdu patří našemu čtenářovi velký dík.
tanislav Tockstein: Česky? To už dnes umí, resp. musí umět většina set-top-boxů. Co byste říkali na zavedení bodu 5 pro získání známky Umí dobře česky? Můj návrh - Automatické přepnutí na češtinu(český jazykový doprovod) u DUAL vysílání.
Jen to prosím NE!! Já bych naopak chtěl přijímač, který si bude pro každý kanál pamatovat jestli rád poslouchám český doprovod a nebo originál. Podle mne je úplně dostačující to, že přijímač identifikuje DUAL MONO a přepne na jeden z kanálů. Takže pokud to budete chtít v podmínkách upravovat, navrhuji: při příjmu vysílání zvukového doprovodu jako DUAL MONO přijímač vybere zvukový doprovod levého kanálu (ve kterém by měla být vysílána čeština). Přijímač může umožnit změnu této předvolby uživatelem a vybírat automaticky pravý kanál (ve kterém by se měl nacházet originální zvukový doprovod), případně mít různé nastavení pro různé kanály podle preferencí uživatele.
Inu zde je nutno doplnit, že české programy vysílají i na jiných družicích - na zmiňovaných 23,5E je CS Link, dále pak ještě na 19,2E UPC Direct a na 0,8W DIGI TV
Ano, to vám opravdu uniklo. Časovač má řada STB a u videa je to také samozřejmost (včetně záznamu z A/V vstupu). Nikdo vám netvrdí, že nahrávání (a také zapojení) tímto způsobem je stejně pohodlné, jako u STB se záznamem, ale rozhodně to lze.
Ano, přesnější odpověď je, že jeden STB pro dva televizory je sice možné pořídit, ale nevyjde to levněji a je to pak na obsluhu méně pohodlné, než pořídit ke každému televizoru samostatný.
Z STB s RF modulátorem lze digitálně vysílaný program převedený do analogu sledovat na víceméně neomezeném počtu televizorů v domě, ale pak zase potřebujete koupit tolik STB, kolik programů (současně na různých televizorech) chcete z DVB-T sledovat.
Během dovolené nahraji z STB na video 4 pořady ze 4 různých TV stanic, není to nic složitého (vidím ale že jak prokoho)akorát se tomu musí věnovat o trohcu více času než když jsem časoval pouze V-rec
"Podle mne je úplně dostačující to, že přijímač identifikuje DUAL MONO a přepne na jeden z kanálů."
Ano, ale prave toto pokud vim neni u vetsiny prijimacu samozrejmosti. Vetsina umi jen nastavit natvrdo levy(pravy) kanal a pak se prehrava porad levy(pravy) kanal at uz jde o stereo nebo dual-mono ("praso-dual").
Podle mých zkušeností se přijímače chovají třemi způsoby:
1. Při duálním vysílání se automaticky nastaví levý kanál (tam je podle normy vysílán zvuk v domácím jazyku). Pro přepnutí zvuku je nutno otevřít tlačítkem AUDIO menu a tam lze směrovými šipkami (vlevo, vpravo) přepínat zvuk z levého nebo pravého kanálu. Při přepnutí na jiný program (stereo) se zvuk automaticky nastaví na stereo, při návratu na duální vysílání si volbu kanálu (jazyka) přijímač pamatuje. Pokud se vysílá více zvukových stop, přepínají se v AUDIO menu směrovými šipkami nahoru/dolů. Takto se chová např. Technisat.
2. Duální vysílání není detekováno, ale na ovladači je tlačítko pro volbu zvukového kanálu levý - pravý - stereo. Při přepnutí na jiný program a po návratu k původnímu se nastaví opět stereo. Takto se chová např. Hyundai.
3. Duální vysílání není detekováno, je nutno otevřít tlačítkem AUDIO menu, které se otevře na položce volby případné alternativní zvukové stopy (pomocí směrových šipek vlevo/vpravo. Směrovými šipkami nahoru/dolů je nutno zvolit řádek pro volbu zvukového kanálu, směrovými šipkami vlevo/vpravo lze provést nastavení jako v bodě 2. Toto nastavení však zůstane v platnosti pro všechny programy. Takto se chová Strong a podobně i TV Grundig.
Nejkomplikovanější přepnutí je u přijímačů dle bodu 3, zejména pro starší osoby, které nejsou ani schopny vyhledat a přečíst si v mobilu SMS. A pokud zapomeneme nastavení přepnout zpět, budeme slyšet ze stereopříjmu jen levý kanál.
Dle bodu 2 se chová i Philips DTR-210. Na štěstí je volba přepnutí jednoduchá, stačí mačkat na DO zelené tlačítko. Tím se přepíná Mono Levý kanál, Mono Pravý kanál, Mono Levý + Pravý, Stereo. Nicméně je duální vysílání, tak jak ho známe, v dvb to košér? Dle obrázků z manuálu u STB mi příjde, že se zvukový doprovod vysílá jinak, pokud je vícejazyčný(stopý) a vybírá se podobně jako stopa u DVD filmu z nabídky. Navíc je k výběru zvuku u STB určeno i jiné tlačítko ( I-II ).
Pokud se jedná o kabelovku UPC, bude žadatelka nejspíš zklamána, protože pokud UPC nezměnilo svoji politiku, musí se použít DVB-C STB od dodavatele, tj. UPC. Přijímač je spárován s vloženou kartou, která tak nejde použít v jiném STB. Možnosti použití vlastního STB s kartou UPC se snad v budoucnosti dočkáme, mluví se o tom, že karta a STB nebudou párovány.
Je to tak, samozřejmě že dnes již má skoro každý set-top-box časovač nahrávání, stekně tak i to video. Co se týče nahrávání, osobně nahrávám hlavně tehdy, když nemohu být u televize (spím, nebo jsem v práci) a tak krásně nechám set-top-box klidně běžet na tom daném programu a načasuji pouze to video. Zajímavé bylo zjišťovat jak je to v zahraničí. Tam málokdo nahrává, neboť ten film, který si chceme nahrát si koupíte za pár "kaček", né jako u nás, kdy DVD stojí několik set korun!
Mám již několik desítek zákazníků, kteří si u mě pořídili sat.komplety (CS Link i dokonce DIGI TV) a nainstalovali si to doma - v Německu, kam kdysi emigrovali a domů se jim logicky nechce vráti. Čili nevidím v tom žádný problém, DIGI TV a Gitalu stačí pro registraci adresa nějakého českého příbuzného a problém je vyřešen.
Je to jen pro zlost vysílat v Duálu. Vím že je to standard, ale jen komplikuje lidem život a je to úplně zbytečné. At' se raději na Duál vykašlou ...... udělali by moc dobře. Copak se budem vracet do Pravěku a budem poslouchat jen MONO ??????
Nelíbí se mi odpověď týkající se videa. Spousta lidí netuší (a zaráží mě že i zdejší "doborníci") že po zapojení set-top-boxu jim bude video víceméně k ničemu. Video má svůj tuner a to v 99,9% analogový. Tedy po dokončeí digitalizace mohou všichni video tak akorát vyhodit. :-)
Zvědavá otázka - existuje vůbec video s dvb-t tunerem??
Inu zcela určitě se mýlíte, protože většina STB má dva scarty, kdy je jeden určen k propojení s TV a druhý právě s rekordérem, při čemž je jedno, zda se jedná o rekordér s HD nebo ještě klasické kazetové video. Pouze se nevyužije vlastní tuner videa a tudíž nepůjde nahrávat jiný program, než zrovna sledujete. Ovšem to neplatí v případě, že si pořídíte např. Strong SRT-5220 (TWIN) nebo Homecast T-3102 (TWIN), které mají dva DVB-T tunery, umožňující tak připojení druhého zařízení - ať TV nebo videa, na kterém se dá samostatně sledovat resp. nahrávat jiný program, než na prvním. Navíc dalších přijímačů s více tunery je celá řada, jen mají většinou navíc možnost nahrávání na vestavěný HD.
Po dokončení digitalizace bude video nadále funkční, i když nemá vlastní digitální tuner. Jde o to propojení se STB, buď pomocí SCARTu, což je z 99% nejoptimálnější varianta, anebo, pokud má STB RF modulátor, tak přes anténní vstup. Co se týká nahrávání jednoho pořadu a sledování druhého, pro video je potřeba mít samozřejmě STB, a TV by měla mít STB svůj, nebo by to měla být TV se zabudovaným dig. tunerem. Takže, proč vyhazovat video, pokud někomu dobře slouží a hlavně, tomu člověku stačí. Samozřejmě, pokud někdo to video bude chtít vyhodit a koupit si třebas PVR, tak proč ne? A ještě - to video nemusí vyhazovat, prodejce ho vezme v rámci recyklace zpět :-)
Pokud vím, tak časovač mívají i některé STB, tudíž se dají naprogramovat stejně jako video, případně pro jistotu s větším časovým předstihem. Pak tedy vaše připomínka není neřešitelná.
:-( ale nahrám ... nastavím timer STB na príslušné relácie, ak má video SCART so spínaním nahrávania (to sa dá zapnúť/vypnúť v menu) je to vybavené, ak funkciu nemá (alebo nemá vobec SCART) nastavím timer aj na videu :-)
Vaše první otázka je míněna vážně a nebo jste ještě neměl STB nikdy v ruce a neotevřel jste v jeho menu položku časovače? I třeba ten jeden z nejlevnějších (Evolve DT-1201) má 10 pozic časovače a dá se nastavit jednotlivý pořad (film), periodicky se opakující každý den (zprávy) a nebo interval podle dne v týdnu (seriál). Totéž lze nastavit i na běžném videu. Proč sem tedy taháte Karkulku?
Ad 1: asi každý stb; mám doma dvb-t přijímač Philips a Thomson, umí to oba dva a u obou časovač využívám, je to jednoduché a komfortní, Váš požadavek "... tedy že se mi v pondělí večer zapne na hodinu na ČT1 a ve středu na 2h na Novu atd?...
" úplně bez problému. Je možné, že existuje takový stb, který funkci časovače nemá, ale pochybuji. Takový výrobek bych si nekoupil.
Ad 2: prošlo mi rukama mnoho videí, v pořadí mám doma už video od páteho výrobce a funkce "..., kde jde nstavit časovač aby se mi v pondělí zaplo na hodinu nahrávání z video vstupu a ve středu na 2h nahrávání z video vstupu?..." šla a jde u každého z nich.
Řekl bych, že se jedná o základní standardní funkce těchto zařízení. Takže rozumné řešení řešení nahrávání na staré analogové video existuje už dávno. (nejstarší video tu mám z roku 1991 od firmy Sanyo, bez problému).
Díky výše popsaným funkcím video v kombinaci se stb používám takřka den co den. Používám ho k nahrávání pořadů, kdy nejsem doma. Takže praktické a levné řešení. Sice jsem již pokukoval po DVB-T přijímači s digitálním záznamem na harddisk, nicméně je to pro mne ještě docela drahé. Protože ceny set top boxů jsou až neuvěřitelně nízké, tady v Liberci lze čas od času zakoupit v Globusu či Elektroworldu STBčka za akční cenu okolo 800,- Kč, přemýšlím o tom, že video a TVP bude mít každý svůj STB. Tím se vyřeší i stav, dívat se na jiný program, než který je nahráván. Investice minimální.
Takže Vaše tvrzení, že video je po digitalizaci k ničemu je mylné.
No ano, tohle všechno platí. Ale proč mají lidé video? Aby nahrávali na co koukají? Nesmysl! Každý si chce nahrát na to na co zrovna nekouká případně pořad který běží když jsou na dovolené apod. K tomuto účelu je mi nějaký druhý SCART na nic.
Jediné řešení je opravdu dvoutunerový dvb-t přijímač-rekordér.
Ale já mluvil o tom, že kdo má doma video-REKORDÉR bude mu v 90% případů po dokončení digitalizace k ničemu. To je fakt, který si málokdo uvědomuje!
A přispívají k tomu právě takové názory (dle mě zavádějící), že přece stačí video zapojit na set-top-box. Už vidím jak s tímto zapojením nahrajete během dovolené 4 pořady ze 4 různých programů!
Viděl jsem několik s-t-b a pár videorekordérů ale možnost spuštění u s-t-b jsem nepotkal stejně jako jsem nepotkal možnost u videa nahrávat z video-vstupu. Pokud taková zařízení existují, potom uznávám že nahrávání je možné, i když tedy o dost komplikovanější než doteď. Ideální je samozřejmě koupit dvb-t rekordér.