Hlavní navigace

Automatické přivolání pomoci havarovaným vozidlem zítra na Václavském náměstí

27. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Takzvaný eCall bude zítra, ve čtvrtek 28. června, předváděn na Václavském náměstí v Praze, v rámci Dne bezpečnosti silničního provozu, který se na místě koná mezi desátou dopolední a šestou večerní. Zařízení má samo přivolat pomoc při nehodě vozidla. Na číslo 112 udá čas, polohu a typ vozidla, směr jízdy, aktivaci airbagů, a dokonce i počet cestujících odhadnutý podle počtu zapnutých pásů. Systém se spustí automaticky pouze v případě, že elektronika vozu vyhodnotí nehodu. Popřípadě je možné…

Takzvaný eCall bude zítra, ve čtvrtek 28. června, předváděn na Václavském náměstí v Praze, v rámci Dne bezpečnosti silničního provozu, který se na místě koná mezi desátou dopolední a šestou večerní.

Zařízení má samo přivolat pomoc při nehodě vozidla. Na číslo 112 udá čas, polohu a typ vozidla, směr jízdy, aktivaci airbagů, a dokonce i počet cestujících odhadnutý podle počtu zapnutých pásů. Systém se spustí automaticky pouze v případě, že elektronika vozu vyhodnotí nehodu. Popřípadě je možné spustit jej ručně, jestliže posádka potřebuje přivolat pomoc z příčiny jiné.

Zařízení by mělo být ve všech nových automobilech od roku 2015 (v rámci EU). Očekává se, že přispěje k záchraně až dvou a půl tisíce životů ročně. Průměrně zkrátí odpověď záchranných složek z jedné minuty na dvacet vteřin a pomůže jim i přesností a úplností sdělení o vozidle a počtu osob v něm.

Předvádět eCall bude Ústřední automotoklub (ÚAMK) ve dvou zkušebních vozech.

MMF24

Vývoj systému koordinuje Ministerstvo dopravy ČR spolu s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR. Vedoucím konsorcia řešitelů je Telefónica Czech Republic.

Zdroj: Telefónica Czech Republic

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).