Hlavní navigace

Automatické přivolání pomoci havarovaným vozidlem zítra na Václavském náměstí

Marek Janouš

Takzvaný eCall bude zítra, ve čtvrtek 28. června, předváděn na Václavském náměstí v Praze, v rámci Dne bezpečnosti silničního provozu, který se na místě koná mezi desátou dopolední a šestou večerní. Zařízení má samo přivolat pomoc při nehodě vozidla. Na číslo 112 udá čas, polohu a typ vozidla, směr jízdy, aktivaci airbagů, a dokonce i počet cestujících odhadnutý podle počtu zapnutých pásů. Systém se spustí automaticky pouze v případě, že elektronika vozu vyhodnotí nehodu. Popřípadě je možné…

Takzvaný eCall bude zítra, ve čtvrtek 28. června, předváděn na Václavském náměstí v Praze, v rámci Dne bezpečnosti silničního provozu, který se na místě koná mezi desátou dopolední a šestou večerní.

Zařízení má samo přivolat pomoc při nehodě vozidla. Na číslo 112 udá čas, polohu a typ vozidla, směr jízdy, aktivaci airbagů, a dokonce i počet cestujících odhadnutý podle počtu zapnutých pásů. Systém se spustí automaticky pouze v případě, že elektronika vozu vyhodnotí nehodu. Popřípadě je možné spustit jej ručně, jestliže posádka potřebuje přivolat pomoc z příčiny jiné.

Zařízení by mělo být ve všech nových automobilech od roku 2015 (v rámci EU). Očekává se, že přispěje k záchraně až dvou a půl tisíce životů ročně. Průměrně zkrátí odpověď záchranných složek z jedné minuty na dvacet vteřin a pomůže jim i přesností a úplností sdělení o vozidle a počtu osob v něm.

Předvádět eCall bude Ústřední automotoklub (ÚAMK) ve dvou zkušebních vozech.

CIF17_Rabaino_Lupa

Vývoj systému koordinuje Ministerstvo dopravy ČR spolu s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR. Vedoucím konsorcia řešitelů je Telefónica Czech Republic.

Zdroj: Telefónica Czech Republic

Našli jste v článku chybu?
29. 6. 2012 10:42

Necham stranou sirokospektralni posuzovani toho, jak stat svobodomyslne obcany utlacuje a zkusim okomentovat dva Vami komentovane priklady.

1) Pri vjezdu po D8 do Prahy tvori ten svah pekny amfiteatr, ktery zvuk vrha na Prahu. Navic je tam (pry z duvodu lepsiho odvodu vody) polozena nejaka smes, ktera zpusobuje hlucnejsi provoz. Pokud si spravne pamatuju, tak hladinu hluku merili hygienici a po snizeni rychlosti dost klesla.

Je samozrejme plne na Vas, jak se zachovate, nicmene ja to beru tak, …

29. 6. 2012 16:18
Lol Phirae (neregistrovaný)

Vy zásahem do elektroniky neztratíte záruku na "součástku, kterou hodláte demontovat", vy ztratíte pochopitelně záruku na celé auto. Jinak, jestli vám to při vašem IQ ještě nedošlo, tak mobilní telefon jde narozdíl od blackboxu zadrátovaného do elektroniky auta bez problémů vypnout a vyndat z něj baterku.

P.S. Doporučoval bych nastudovat vyhlášku 302/2001 Sb. a zamyslet se znovu nad tím, co je a co není problém. Např. dle přílohy č. 7 je "změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému …