Hlavní navigace

El Clásico v Ultra HD. S kamerami Panasonic, ale nikoli pro Česko

22. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: LaLiga
UVNITŘ GALERIE – Pro přenos utkání El Clásico, jinak zápasu mezi FC Barcelona a Real Madrid, byly vybrány 4K kamery AK-UC3000. Zkoušela se i virtuální realita.

Poté, co španělská La Liga oznámila svůj závazek přinášet na televizní obrazovky špičkový fotbal v té nejvyšší možné kvalitě, se společnost Mediapro zajišťující přenosy rozhodla v listopadu 2015 otestovat deset studiových kamer Panasonic AK UC3000. S výsledkem byla spokojena a rozhodla se tedy stejné kamery použít i pro nedávný přímý přenos utkání Barcelony proti Realu Madrid.

El Clásico je jedním z největších klubových zápasů na světě a vysílá se ve 170 zemích s odhadovaným počtem 600 miliónů diváků. Podle tiskové zprávy Panasonicu společnost Mediapro zajišťovala přenos více než 300 lidmi a sedmi přenosovými vozy, přičemž jeden z nich byl kvůli zmíněnému živému 4K vysílání vyčleněn pro osm kamer s rozlišením Ultra HD (4K) plus jednu tzv. Ultra Slow (zpomalené záběry).

La Liga a Mediapro nabídly 4K stream do 90 zemí a poprvé se také zkoušela i virtuální realita (Virtual Reality – VR). Diváci si ji mohli otestovat prostřednictvím brýlí Samsung Gear VR ve vlajkových obchodech společnosti Movistar+ v Barceloně a v Madridu.

K TÉMATU: Zápas FC Barcelona s Realem Madrid budou moci sledovat všichni diváci Digi TV

Digi CZ a ČT Sport budou spolupracovat při vysílání fotbalového El Clásico

A TROCHU HISTORIE… El Clásico: Real Madrid vs. FC Barcelona v sobotu živě na Sportu 1

Nově pak Mediapro k natáčení utkání použila nejen kameru AK-UC3000, ale také spolu s Panasonicem nově vyvinutý řídicí panel (ROP) nabízející nové funkce a pohodlnější práci. A co na Ultra HD (4K) přenos říkají zasvěcení?

Dani Lozano ze společnosti Mediapro, producent zápasů El Clásico, říká: 4K není věc budoucnosti, je to věc, kterou je potřeba si užít tady a teď. Mám pocit, že ve společnostech, jako je ta naše, se produkce ve 4K stává postupně standardem.

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

Toni Feliú, vedoucí řídicí pracovník divize ProAV ve společnosti Panasonic Spain, dodává: Vzhledem k poměrně nízkým nákladům, jednoduché instalaci a pohodlné integraci do produktů třetích stran doufáme, že zápasy mezi Barcelonou a Realem Madrid ve Španělsku odstartují špičkové 4K přenosy.

Exkluzivní práva na vysílání nejvyšší španělské fotbalové soutěže La Liga zakoupila pro ČR satelitní platforma Digi CZ (Nová Digi TV), a to včetně největšího taháku sezóny, jímž je právě zmiňovaný zápas mezi týmy FC Barcelona a Real Madrid. Ten nakonec běžel – ze záznamu – i na stanici ČT Sport.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).