Hlavní navigace

Názory k článku Elektronický podpis: co dál?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 8. 7. 2000 16:44

    Miroslav Suchý (neregistrovaný)
    Vy tvrdíte, že §11 je v rozporu s direktivou EU. To ovšem není pravda. Zákon jasně tvrdí v §10 4. odstavce, že akreditace bude udělena každému, kdo splní požadavky dané zákonem. Tyto požadavky rozhodně nemají diskriminační charakter.
    Zmiňovaný požadavek EU se dá napasovat na nekvalifikované certifikáty. Na ty nemusíte opravdu vůbec nic - tedy ani vás nemusí kontrolovat Úřad.
    Jak sám uvádíte EU umožňuje ve veřejnoprávním sektoru definovat podmínky, aby bylo možné tyto certifikáty používat - to jsou právě ony akreditované certifikáty. Ale upozorňuji, že ani toto není diskriminační. Úřad jenom ověřuje, že co děláte děláte správně a že vám lid může důvěřovat. Což je správné, neboť si všichni dokážeme představit, co by se stalo s el. podpisy, kdyby se je podařilo mezi lidmi zdiskreditovat.
  • 11. 7. 2000 1:18

    Jiri Peterka (neregistrovaný)
    Rozpor spatruji v tom, ze pozadavek EU na DOBROVOLNOU akreditaci je u nas nahrazen pozadavkem na POVINNOU akreditaci (a tyka se kazdeho poskytovatele certifikacnich sluzeb, ktery chce aby jim vydavane certifikaty mohly byt pouzivany v ramci verejne spravy). Dodatecnymi podminkami, ktere direktiva EU pripousti pro pouziti ve verejne sprave, mohou byt napr. pozadavky na pouziti systemu splnujicich vyssi bezpecnostni tridy, ale IMHO by to nemely byt povinne akreditace. Jestlize se u nas pozadavky na akreditovane a neakreditovane poskytovatele vecne nelisi (oba musi splnovat STEJNE pozadavky zakona), pak je mezi nimi rozdil skutecne jen v tom, ze neakreditovany muze zacit hned, zatimco akreditovany teprve pote, co uspesne projde urcitou byrokratickou procedurou.
  • 11. 7. 2000 16:17

    Pavel Vondruska (neregistrovaný)
    a) dovolim si podporit nazory pana Peterky
    b) Male připomenuti paragrafu 11
    ... v oblasti organu verejne moci je mozne pouzivat pouze ...vydavane akreditovanymi poskytovateli certifikacnich sluzeb
    No - bojim se, ze v praxi bude trvat velice dlouho, nez se urad zformuje do podoby, kdy bude schopen "kvalifikovane" dohlizet na CA vydavajici kvalifikovane certifikaty (predevsim objektivne validovat prostredky CA).
    Co se tyka akreditace - je mozne, ze budeme cekat dlouho, velmi dlouho na akreditaci nejake CA. Proklamovane vyhody, ktere vzniknou prijetim zakona o elektronickem podpisu - aplikace typu podavani silnicni dane a dalsich aplikaci styku obcan-urad - se tak bude odsouvat do pozdejsi doby, nez by bylo mozne realizovat bez tohoto zakonneho omezeni.
    Libilo by se mi, kdyby zakon umoznil na dobu prechodnou pouzivat sluzeb CA, ktere vydavaji kvalifikovane certifikaty (a ktere napr. maji zazadano o akreditaci ).
    Pavel Vondruska