Hlavní navigace

Názory k článku Elektronizace justice

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 9. 2008 13:23

  Pavel (R)
  certifikát neříká nic víc, že dokument byl poslán z daného konkrétního PC. Kdo ho ve skutečnosti poslal, už se neřeší.

  Konkrétně u certifikátů už je to rovno podpisu, podobně jako mohu padělat podpis, mohu ukrást heslo k certifikátu a tím pak podepsat dokument. Nicméně pokud dokument pošlu mailem a ten podepíšu osobním certifikátem, příjemce může důvodně předpokládat, že jsem ho poslal skutečně já.

  I když - ondyno jsem poslal výpověď pojistky z důvodu stěhování mailem, podepsaným os. certifikátem (PostSignum QCA), načež mi volala pracovnice pojišťovny, jestli bych jim nemohl poslat dopis vlastnoručně podepsaný, ověření u notáře/matriky nebylo nutné. Takže zatímco předtím měla pojišťovna i já mail s výpovědí podepsaný certifikátem, dneska má pojišťovna cár papíru, podepsaný bůhví kým a já doručenku, že pojišťovna převzala moji obálku (aniž by bylo jasné co a zda vůbec něco tam vlastně bylo), akorát mě to stálo 32 Kč porto + obálku + cestu na poštu...
 • 26. 9. 2008 15:32

  VlK (neregistrovaný)
  Ano rizika jsou, ale jsou větší než teď? Co se týká osvěty občanů, po desítky let, možná století, se učilo, že podepsat prázdný nebo stačí nedovyplněný papír se nevyplácí. Podepsat text, kterýmu nerozumíte se nevyplatí. jak moc se to líší od nových pravidel v IT? Kromě toho, že nejsou zažitá?
 • 26. 9. 2008 20:48

  Filip Rožánek (neregistrovaný)
  To skandály ovšem nebyly BBC, ale tiskových agentur Reuters, potažmo AFP, a také novin, které snímky zakoupily od fotografů v dané zemi.
 • 2. 10. 2008 19:20

  icu (neregistrovaný)
  Nevěřil jsem vlastním očím. Soudním úředníkem dopis datovaný v srpnu 2006 opustil podatelnu v dubnu následujícího roku. Následné korespondenci to trvalo zhruba stejně dlouho...
 • 2. 10. 2008 20:23

  Venca (neregistrovaný)
  Však on taky kvalifikovaný certifikát není úplně zadarmo a navíc je platný pouze 1 rok.
 • 26. 9. 2008 16:40

  Pe.Pe. (neregistrovaný)
  Na základě čeho autor dospěl k tvrzení, že e-podatelna slouží k podávání trestních oznámení?
 • 26. 9. 2008 8:41

  Pavel (neregistrovaný)
  to je vůbec problém nastupující digitalizace a sice, že člověk začíná automaticky vše digitální považovat za správné a nepřemýšlí. Např. BBC měla několik skandálů s "fotošopovými" fotkami, kdy jen čistě náhodou mrtvé palestince umísťovala do blízkosti izraelských vojáků, domalovávali více kouře do hořících arabských domů apod. Žádného průměrného člověka by ani nenapadlo, že se stal obětí manipulace. Nikdo nepřemýšlí nad tím, že digitální doba umožnila velmi snadné falšování videa, fota, zvuku, dokumentů, dnes již to zvládne PC za pár korun a většinu toho z freewarem (open source). Další problém je v prokázání, kdo onen dokument podepsal a zda vůbec existuje. Pokud si někdo vytvoří barevnou kopii jakéhokoli potvrzení, tu naskenuje do PDF (originál pak uplave při povodních/ukradnou zloději), nikdo už nepozná falzifikát. Jen si vzpomeňte, jak snadno se dalo podvodem na katastru zařídit "převod" nemovitostí, jak snadno vlastníci přicházeli o domy a jak dlouho trvalo, než to soudy "vrátily" zpět. Další problém je v identifikaci osoby posílající dokument. Jakýkoliv certifikát neříká nic víc, že dokument byl poslán z daného konkrétního PC. Kdo ho ve skutečnosti poslal, už se neřeší. To je dost podstatný rozdíl oproti papírům - ty musí být vlastnoručně podepsány - ruku si člověk nosí stále sebou, nemůže ji nikde nechat a zapomenout a jednak věrohodně zfalšovat podpis není až zas tak jednoduché. Ještě mne napadl jeden příklad obyčejného falšování - taky se to řešilo, v trestních věcech policijati nepoznali, že ten dotyčný, kterého stíhali, je někým jiným, než za koho se vydává - nechal se odsoudit na občanku někoho jiného - a dokud nepotřebujete výpis z rejstříku trestů, tak se to ani nedovíte. A nepoznali to nejen policajti, ale ani státní zástupce, ani soud. Elektronizace justice přinese exponenciální nárůst podvodů, to si myslím já. A smutné na tom bude, že o většině z nich justice ani vědět nebude - bude jejich obětí.