Hlavní navigace

Europoslanci odmítli telekomunikační balíček, odpojování se ukázalo jako problém

6. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Je to jen pár dní, co se české předsednictví EU dmulo pýchou nad dojednaným kompromisním telekomunikačním balíčkem. Považovalo jej za jeden z největších legislativních úspěchů, kterého se českému předsednictví podařilo dosáhnout. Opak je však pravdou. Evropský parlament celý nový telekomunikační balíček dnes smetl ze stolu. Kamenem úrazu se ukázala být práva uživatelů Internetu. Části europoslanců se totiž nelíbily podmínky pro odpojování (domnělých) počítačových pirátů od Internetu, které…

Je to jen pár dní, co se české předsednictví EU dmulo pýchou nad dojednaným kompromisním telekomunikačním balíčkem. Považovalo jej za jeden z největších legislativních úspěchů, kterého se českému předsednictví podařilo dosáhnout. Opak je však pravdou. Evropský parlament celý nový telekomunikační balíček dnes smetl ze stolu. Kamenem úrazu se ukázala být práva uživatelů Internetu. Části europoslanců se totiž nelíbily podmínky pro odpojování (domnělých) počítačových pirátů od Internetu, které kritici označovali za nevyvážené vůči spotřebitelům a snadno zneužitelné.

Nejmenovaný zdroj z českého předsednictví pro ČTK označil odmítnutí balíčku za neuvěřitelné. Obsahoval také například vznik organizace sdružující národní telekomunikační regulátory nebo připravoval půdu pro rozdělení telekomunikačních firem na poskytovatele služeb a správce infrastruktury tam, kde selhala ostatní opatření pro ochranu trhu. Podrobněji dnes již odmítnutý balíček popisoval pondělní článek Stalo se: české předsednictví zprostředkovalo kompromis i ohledně odpojování od Internetu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).