Hlavní navigace

Názory k článku Evropa je závislá na amerických cloudech. Rozbijme oligopol, říkají Němci a Francouzi

 • 9. 6. 2020 7:01

  joshik

  No je fakt, že nás v nemocnici také do cloudu vedení tlačí, ale nejsem si jistý jestli je dobrá volba mít data českých pacientů v jakémkoliv cloudu. Tím neříkám, že jsem proti němu, jen zvažujeme legislativní dopady.
  V Evropě vidím že v tomto případě má rozdělení na menší státečky, každý s vlastním jazykem a kulturou určitou nevýhodu při vzniku globálního hráče. Firma buď vzniká v prostředí národního státu a na tyto zákazníky míří, jenže státy nejsou tak velké jako celá Evropa nebo Amerika. Pro globálního hráče je to pak malý trh. Expanze za hranice je pak mnohem nákladnější, už třeba i kvůli překladu do různých jazyků. Navíc mnohdy vidíme že co se uchytí v jednom státě v druhém třeba úspěch vůbec neslaví.
  Další věcí je flexibilita trhu práce. Ta je v Americe vysoká, zato v Evropské unii připomíná tak trochu socialismus. Nabrat ve Francii či Španělsku zaměstnance znamená mít problém se jej pak zbavit. Navíc mu musíte platit dlouhou dovolenou a jiné sociální výhody. Lidé z Evropy jsou také méně ochotní se za prací stěhovat. Další věcí je daňové zatížení, vyšší jak v Americe.
  Anebo jsem vedle? Fakt nevím co by za tím mohlo ještě jiného být.
  Edit: ještě mne napadlo - velká ochota těch co již něco vybudují, prodat to velkým hráčům, často americkým, v poslední době i čínským.

  9. 6. 2020, 07:04 editováno autorem komentáře

 • 10. 6. 2020 6:35

  joshik

  Myslím, že většina Evropanů bude s vaším názorem souhlasit. Problém je jak toho dosáhnout. Nejefektivnější cesta, tedy obyčejná konkurence na trhu, nám bohužel ukazuje, že jsou na tom Američani mnohem lépe a naše firmy jim konkurovat na poli cloudu příliš nedokázaly. Jenže jak jinak to provést? Podobně si myslím, že akce koordinovaná evropskou unií nemůže mít úspěch, protože zkrátka Evropa bude vždy dražší kvůli sociálním výhodám našich zaměstnanců. A už si dokážu představit jak ten cloud staví Francouzi, kteří pořád stávkují, či Řekové, kteří se v práci dvakrát nepřetrhnou. Ano takový cloud lze natlačit v celé Evropě státním institucím, a tak by to snad smysl mohlo mít. Obávám se ale, že si soukromé firmy vždy budou vybírat v poměru cena/výkon a zde jsem k tomuto centrálně řízenému cloudu poněkud skeptický.
  Všimněte si navíc, že spousta velmi chytrých lidí ze všech možných oblastí odjela právě do Ameriky. Evropa tím pozbývá chytré mozky, které za peníze našich daňových poplatníků vystudují, ale svoji práci pak velebí jinou zem. To samozřejmě také nemůžeme nikomu zakazovat, to je každého právo. Bohužel tentokrát pro nás.
  Mimochodem Američané měli podobný problém. Všimněte si jak neuvěřitelně drahá byla NASA. A jak dokázali díky soukromým firmám vše zlevnit.
  Státní bude vždy dražší, protože zde jsou veřejné peníze, nad kterými musí být dohled. Ten je složitý a drahý. Nemůžete se narozdílod soukromé firmy jen tak rozhodnout, teď potřebuji nutně toto tak to koupím. Kdepak, musíte udělat výběrové řízení, což je na jednu stranu v pořádku, protože bez něj by jste mohl koupit něco třeba od kamaráda a tím mu státní peníze přihrát, jenže na druhou stranu, do toho výběrového řízení, aby bylo "korektní" v dnešní době vlastně už ani nemůžete opravdu napsat co přesně chcete. Abyste náhodou ne zvýhodňoval určitou firmu, určitý produkt, určitý postup. Toto se poslední dobou v Evropě hodně utahovalo. A tak se ve státní sféře dostáváme do absurdní situace, kdy, a teď to trošku přeženu, už nemůžete napsat že chcete auto s konkrétní výkonem, protože bude někdo k určitě křičet, že tím diskriminujete lodě a letadla. Sám mám s výběrovými řízeními ve státním zkušenosti. Provést nějakou akci, něco vybrat rychle a efektivně, je s takto brutálně utaženými zákony téměř nemožné. Z pozorování ale vím, že v okamžiku kdy se tyto zákony uvolní, vykouknou vykukové, kteří se budou snažit na tom profitovat v sobě do kapsy. Státní sektor je tak odsouzen, být smutně neefektivní. Na něm bych tak nic, co má být konkurenceschopné, nestavěl.

 • 9. 6. 2020 21:22

  bez přezdívky

  Já bych byl pro, aby se Evropa celkově zkusila oprostit(alespoň částečně) od využívání zahraničních technologií, služeb a software. Minimálně ve státním sektoru a kritické infrastruktuře.
  Čína je nebezpečná a USA je minimálně silně nedůvěryhodná země(viz např Snowden)

 • 10. 6. 2020 7:50

  bez přezdívky

  Já Vám zcela rozumím.
  Abych odpověděl na Váš komentář - On je to totiž běh na dlouhou trať. Nic takového nejde udělat za pár let(možná nějaký cloud, ale pokud mluvím v kontextu s mým předchozím příspěvkem). Nejsem si ani jist jestli ani máme dostatečné lidské kapacity na to, abychom si tyto věci dělali sami(což jste taky zmiňoval, odliv expertů na západ). Jenže pokud bude poptávka po firmách z Evropy, a tyto firmy budou mít zákazníky, zakázky, tak budou i vznikat a méně hlav bude migrovat do USA. Taktéž by časem mohla jít dolů cena, která nepopírám. Bude vyšší.
  Problém Evropy je ale myslím nejen v tom, že by bylo vše dražší. Ale taky v tom, že nám v mnoha oblastech technologiích ujel vlak. A na ten se už velmi špatně naskakuje(viz Google, Microsoft a další. Mají už takovou sílu a peníze, že víceméně neumožňují vznik opravdové přirozené konkurence (a když už vznikne, tak ji koupí). Samozřejmě na nějaké drobné výjimky.

  Já bych si to osobně představoval tak, že by Evropa měla mít nějaký dlouhodobý koncept na použití bezpečného software a služeb, který by měla postupně realizovat.(čímž myslím Evropský pod kontrolou, nebo Opensource, zahraničnímu se nedá důvěřovat). Teď pominu názorové proudy atd, ale k čemu jinému by měla ve své podstatě měla být EU, než k tomu aby se starala zrovna o takovéto věci.
  Ono totiž jde o více než o cenu. Jde o to, abychom jako Evropa, byli nezávislí na cizích technologiích, o tom abychom měli vlastní vývoj. A především o to, abychom měli tyto firmy a služby pod kontrolou. Protože to co se zatím děje je děs,a vyhlídkově to bude mnohem horší.

  Ještě bych podotkl, podívejme se jak si Čína a další země chrání svůj technologický trh(a znovu říkám, pominu jestli s tím souhlasím nebo ne, pouze fakta). To máme Čínský firewall, blokace západních služeb, cenzura a jejich kontrola. V Rusku musí být data zahraničních služeb umístěny jen v Rusku a probíhá taktéž těžká kontrola. Plus jde vidět, že probíhá snaha o blokaci nepohodlných a nedůvěryhodných služeb. USA to zatím nedělá, protože zatím asi jako lídr na trhu důvod nemá, ikdyz jak ukazuje třeba kauza Huawei, pokud někdo naštve USA, tvrdě ho "vytrhnou" z trhu, bez větších starostí. My jako Evropa jsme takový mrtvý brouk, který pluje, kam teče voda.

 • 10. 6. 2020 11:45

  bez přezdívky

  Ty firewally, blokace, cenzury a kontroly v Číně, Rusku & spol ale nemají nic společného s technologickým trhem. Ty tam jsou kvůli tomu, aby se občané nedostali k "ideologicky nevhodným" informacím.

 • 10. 6. 2020 16:03

  Filip Jirsák

  Existuje nějaký příklad z historie, kdy státní protekcionismus dlouhodobě fungoval?

  Přičemž „doženeme je, abychom jim dokázali konkurovat“ je něco jiného, než protekcionismus „zakážeme dovoz a nějak si s tím poradíme“. Přičemž Gaia-X je sna dto první, „oprostit se“ mi zavání spíš tím protekcionizmem.