Hlavní navigace

EK navrhuje zrušit roaming a důsledně vyžadovat síťovou neutralitu

11. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Komise chce přinutit operátory, aby úplně odbourali roamingové poplatky. Nová pravidla pro využívání kmitočtů zase mají pomoci většímu rozvoji 4G sítí.

Evropská komise, která v posledních letech direktivně stanovuje stropy pro koncové ceny roamingových služeb v rámci EU, dala najevo, že ani v budoucnu to s ní nebudou mít telekomunikační operátoři lehké. V dnes zveřejněném návrhu, který si klade za cíl vytvořil v oblasti telekomunikací jednotný evropský trh, počítá Komise s tím, že roaming se stane v EU jednou provždy minulostí.

Podle návrhu by od července 2014 měl zmizet roaming u příchozích hovorů. Komise chce ale přesvědčit operátory, aby se zřekli roamingu i u odchozích hovorů. Operátoři by pole představ Komise měli zákazníkům nabídnout pro volání ze zahraničí stejné ceny, jaké si účtují v rámci domovského státu. Případně zákazníkům jednoduše umožnit, aby v zahraničí mohli využívat pro volání tarify místních operátorů. Zajímavé je, že zrušení roamingu by se mělo týkat jak mobilního volání, tak volání v rámci pevných sítí.

Větší práva zákazníkům

Návrh také počítá s lepší ochranou spotřebitelů. Provideři by podle něj museli v rámci smlouvy uvádět nikoliv maximální teoretickou rychlost internetového připojení, ale reálně dosažitelnou rychlost. Pokud zákazník dostane ve skutečnosti nižší než avizovanou rychlost, bude to automaticky považováno za porušení smlouvy.

Smlouvy by neměly napříště obsahovat poznámky malými písmeny. Komise navrhuje, aby mobilní operátoři museli nabízet minimálně jeden tarif s úvazkem na 12 nebo méně měsíců. Zákazník by měl mít možnost vypovědět smlouvu po uplynutí šesti měsíců od jejího uzavření.

MM socky3

Síťová neutralita

Komise chce také více podpořit veřejné WiFi a důsledně hájit síťovou neutralitu. Podle eurokomisařky Neelie Kroesové není možné, aby operátoři blokovali některé služby jako například Skype.

Ve všech zemích EU by měly existovat jednotné požadavky, tak aby operátoři po jejich splnění mohli bez větších problémů vstoupit na trh jakéhokoliv členského státu. Komise navrhuje také nová pravidla v oblasti využívání spektra, která by umožnila vytváření sítí bez ohledu na hranice jednotlivých států a pomohla rychlejšímu rozšíření 4G sítí.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.