Titulek jsem si vypůjčil z Červeného trpaslíka :).
V podstatě je nutné vždy najít nějakou zlatou střední cestu. Jestliže člověk tráví většinu svého času nad nějakým webovým projektem, svádí to k tomu, aby o něm mluvil i ve společnosti.
Byl jsem ovšem dvakrát na srazech bloggerů a nemyslím si, že by se převážná část témat točila kolem blogování. Alespoň jsem si nevšimnul, že by někdo z přítomných delší dobu probíral vzájemné linkování, trvalé odkazy, RSS, výhodu jednotlivých blogovacích systémů apod.
S Vasi kritikou vicemene nesouhlasim. Take hodne operuju na Zive.cz, plus casto hraju MOHAA na Gamezone, takze lecos vim o komunite onech 'deviantu'. Vas postoj je vicemene hodne kriticky. Zive.cz neporada nejake schuzky svych ctenaru, ale v herni scene se poradaji tzv. 'lanky'. Proste se sejde parta lidi, kteri se vicemene neznaji, zapari nejakou hru, jde se do knajpy a tam se keca, samozrejme o hrach ale take i o obycejnem zivote. Casem se utvori takova 'rodina', lide si povidaji, vedi kdo s kym chodi, kdo koho pomluvil, proste jako v normalnim zivote. Nevidel bych to tak kriticky.
Hlavně podle mne, ten článek nebyl o tom, co si představuji pod pojmem komunita, tedy o tom, že lidé se sdružují kolem nějakého tématu, které je spojuje a vytvářejí tak komunitu lidí. Článek byl spíš o tom, že někdo moc propadá virtuální komunikaci.. hm :(
Je sice pravda, že drtivá většina naší hospody chodí na Lidi chatovat (kromě mně) a tak potom často u stolu o tom mluvěj, ale já bych na tom neviděl nějakou neschopnost odtrhnout se z virtuálního světa. Musíš si, Vojtěchu, uvědomit že většina těch mých kamarádů pracuje u počítače a prostě přes den spolu všichni komunikujou na Lidech. Večer se přemístí do Lízátka a tak vlastně jenom pokračují v celodenním rozhovoru. A nemyslím si že to je něco za co by se je dalo kritizovat. Vždyť přece kdyby do toho Lízátka přišli z jiné hospody a pokračovali by v rozhovoru započatém jinde, tak bys je taky nekritizoval za to že nejsou schopni se odtrhnout od "virtuálního" světa té jiné hospody.
Mně osobně chatování nebaví, takže se těchto seancí nezůčastněji, ale rád potom v hospodě poslouchám, kdo komu jak vtipně odpověděl na nějakou blbou poznámku a podobně. A taky se mi líbí, že díky Lidí se docela často stává, že za náma do té hospody přijede někdo třeba z druhého konce republiky jen tak na kus řeči a aby se seznámil s lidma které už dávno zná z netu a dal si pivo v dnes již legendárním Lízátku - čímž se já jako průměrný štamgast mám příležitost seznámit se spoustou zajímavých lidí - a sám dobře víš, jak moc rád se seznamuju:)
Potrefena husa se vzdy ozve, co , Atramente:)
Nicmene nezbyva nez s tebou souhlasit.
Dost mi to pripomelo nase debaty z konce minuleho stoleti v jedne nejmenovane hospode...
Kazdy jsme v te dobe "pricuchli" k netu a kouzlu online komunikace ( ICQ, Xchat, ap...) Taky jsme se nebavili o nicem jinem, poradali srazy Xchatu, a na nich samozrejme komentovali kdo kdy komu co na xku napsal. Druhy den pak na Xku popisovali co se delo v hospode ... A za tyden znova... Nekteri zustali tomuto zpusobu zivota verni, nektere jedince uz ma v peci Dr.Chocholousek...
Vetsina ale vyrostla a zjistlia, ze tyto technologie tady jsou k tomu aby nam pomahaly k praci/studiu/..., ne ze je to styl zivota.
Myslim si ale, ze tou "zavislackou" fazi si v dnesni dobe projde skoro kazdy pubertak, nerku-li dite. A vekova hranice se snizuje a snizovat bude. Tady bych videl ten hlavni problem.
A k Vojtechovu clanku, snuska odbornych vyrazu a kecu o tom ze net muze vychovat zavislaka. Pouziju-li stare dobre Sakalovo kodovani ze zapisu "porad " u Hrocha, tak :
102 > Ave placa ........ )
Připadá mi to jako umělá, od reality odtržená konstrukce, spíše glosa pro glosu než popis nějakého skutečného problému. Pokud se lidé baví na internetu a sejdou se v reálu, je přirozené dotknout se i toho, co dřív probírali na fóru. Navíc se na fórech s určitými tématy scházejí jedinci na základě podobných zájmů a koníčků a není divu, že se o nich baví s lidmi stejných zájmů i při osobním setkání. Většina z nich je ale schopná komunikovat i o jiných věcech a fungovat i v jiných rolích.
Jinam myslím, že pokud má člověk neodbytný pocit, že i v reálu všude naráží na internetové komunity deviantů, může být dobré trochu polevit ve studiu moderních komunikačních technologií a jejich vzájemné interakci s lidmi, tvůrci a uživateli a věnovat se více i jiným věcem :-)
Ad devianti - dle mé zkušenosti, způsob chování/komunikace člověka v reálném světě se velmi blíží chování/komunikaci ve viruálním světě - kdo chce urážet a dráždit lidi, chová se stejně tam či tam.
Dle mé zkušenosti to platí spíše u lidí bez smyslu pro humor. Co se týče urážek, tam v rámci pudu sebezáchovy přece jen lidi reálný a virtuální svět zpravidla odlišují. Myslím, že autor glosy také hned neoznačil některé kamarádovy kamarády v hospodě za devianty. S tím si počkal až na bezpečí virtuální reality :-)
Tak nějak jsem předpokládal, že když je v nadpisu otázka, tak se na ni autor článku pokusí odpovědět. Místo toho se mi dostalo ujištění, že ten, kdo se drží své virtuální role i v reálu, je deviant. Jestli článek obsahuje nějaké jiné sdělení, poučení, nebo pointu, pak se mi nepodařilo nic takového odhalit. Chce to si dopředu rozmyslet, o čem budete psát - jinak se brzy stanete blogerem.
Jak muzu duseldne odlisovaz virtulani a "skutecny" zivot, kdyz jsem na internetu 16 hodin denne, 80% vsech mych znamych ba i pratel jsem v zivote videl maximalne nekolikrat ackoli s nimi mluvim denne nebo obden (co na tom ze si jen pisem nebo pouzivame VoIP)?
Podle me existuje online komunita, ktera je dale rozclenena na spoustu mensich zajmovych skupinek (az uz jsou to chatari, parani nebo treba bloggeri).
Internet umožňuje geograficky vzdáleným lidem sdílejícím stejné názory a koníčky scházet se a rozvíjet svůj názor nebo koníček (nebo práci atd.). Naprostá většina lidí takové komunikaci/spolupráci věnuje omezený čas, někteří ale z pocitu opojení, hlavně zpočátku, to více nebo méně přehánějí. U většiny to pomine, u menšiny to může být patologické. Taková je lidská přirozenost, Internet v tom nehraje nijak odlišnou roli než jiné fenomény z minulosti. Konec článku, rozejděte se, tady není nic k vidění. Ale takto stručný článek by nebyl na autorský honorář.