Facebook v pátek zveřejnil, že se mu podařilo dosáhnout dohody s americkou vládou a bude tak moci zveřejňovat informace o doposud utajovaných žádostech o informace. Tedy včetně těch, které přicházejí v rámci FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act). Krátce poté ho následoval i Microsoft. Zajímavé na dalším dění je, že Google odmítl informace hromadně spojit a označil to za krok zpět pro uživatele.
U Facebooku tyto požadavky představují zhruba 9 až 10 tisíc žádostí z období 06/2012 až 12/2012 – týkají se 18 až 19 tisíc účtů. Podle WSJ vyhověl Facebook zhruba 79 % žádostí. Microsoft druhém pololetí loňského roku obdržel 6 až 7 tisíc žádosti v rámci kriminálních či národně bezpečnostních požadavků – ty se týkaly 31 tisíc až 32 tisíc účtů.
Google odmítá přistoupit na to, že by zveřejňoval pouze takováto celková čísla – žádosti o data jsou totiž různého charakteru a Google chce po americké vládě aby je mohl přesněji rozčlenit. V rámci Google Transperncy Report už nyní můžete najít počty požadavků ve formě National Security Letters (viz též Internetové společnosti tlačí na americkou vládu, chtějí větší transparentnost)