Hlavní navigace

Facebook a Microsoft zveřejňují nově počty doposud utajovaných požadavků na data

15. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: PrivacyChoice.org
Google odmítá zveřejňovat pouze celková čísla, chce mít možnost poskytnout více informací.

Facebook v pátek zveřejnil, že se mu podařilo dosáhnout dohody s americkou vládou a bude tak moci zveřejňovat informace o doposud utajovaných žádostech o informace. Tedy včetně těch, které přicházejí v rámci FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act).  Krátce poté ho následoval i Microsoft. Zajímavé na dalším dění je, že Google odmítl informace hromadně spojit a označil to za krok zpět pro uživatele.

ebf - tip do článku - debata

U Facebooku tyto požadavky představují zhruba 9 až 10 tisíc žádostí z období 06/2012 až 12/2012 – týkají se 18 až 19 tisíc účtů. Podle WSJ vyhověl Facebook zhruba 79 % žádostí. Microsoft druhém pololetí loňského roku obdržel 6 až 7 tisíc žádosti v rámci kriminálních či národně bezpečnostních požadavků – ty se týkaly 31 tisíc až 32 tisíc účtů.

Google odmítá přistoupit na to, že by zveřejňoval pouze takováto celková čísla – žádosti o data jsou totiž různého charakteru a Google chce po americké vládě aby je mohl přesněji rozčlenit.  V rámci Google Transperncy Report už nyní můžete najít počty požadavků ve formě National Security Letters (viz též Internetové společnosti tlačí na americkou vládu, chtějí větší transparentnost)

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).