Hlavní navigace

Názory k článku Facebook a vlastní kryptoměna?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 3. 2019 19:43

  Ravise
  Tak výhody kryptoměn jsou například:
  • pseudo/anonymita
  • Celkem nízká cena transakce pro velké převody
  • Předvídatelnost sítě (dokážu říct, že k datu XY bude v oběhu nejvíc Z krypta)
  • Časová náročnost (nebo spíš nenáročnost) převodu
  • Nezávislost na centrálním bodu (několika málo centrálních bodech)

  > nemožnost dovolat se práva pro oběť zločinu/podvodu
  Můžeš se dovolat podvodu při zfalšovaném el. podpisu, když někdo uhodne tvůj klíč?

  > nemožnost zdědit
  Ale kdeže. Zdědit můžu kryptoměnu stejně jako klíč od sejfu. Nebo přístup k facebooku. Holt doba digitální vyžaduje nějakou odpovědnost vlastníka...

  > Naopak ty uvedené výhody jsou výhodami především pro podsvětí.
  A výhodami pro lidi, kteří se nechtějí hned "digitálně svlékat". Jsou zkrátka i lidi, kteří z principu tají, co jenom jde. Já k nim taky nepřekvapivě inklinuju, i když nesouhlasím se všemi pro-krypto fanatiky. Kryptoměny svoje místo mají (nebo si ho najdou), i když pochybuju, že se rozšíří tak, že s nimi budeme platit za rohlíky.

  Samozřejmě, že proti zlému státu ti kryptoměna nepomůže. Ale to ti nepomůže ani hotovost nebo karta. Proti zlému státu ti totiž nepomůže ani bunkr se skladem munice. A k té volatilitě - jediné, co drží "cenu" konvenčních měn na plus mínus stejné hladině je důvěra ve stabilní cenu. Byl jsi teď někdy ve Venezuele?

 • 6. 3. 2019 21:57

  BobTheBuilder

  Tak výhody kryptoměn jsou jaké?
  Asi tohle: "zásadnější vlastnosti, jako je třeba necenzurovatelnost transakcí a nemožnost skutečnou kryptoměnu zabavit", ale k tomu přidejte nevýhody: nemožnost dovolat se práva pro oběť zločinu/podvodu, nemožnost zdědit... Naopak ty uvedené výhody jsou výhodami především pro podsvětí.
  Pak ještě by to mohlo být dobré pro někoho, kdo je ve sporu se státem, ale pokud jde o stát, který si ohýbá zákony dle libosti, tak to nepomůže (prostě to zakážou a držitele kryptoměny zavřou až zčerná a kryptoměna mu bude k ničemu, nebo přístupové údaje ke kryptoměně z jejího držitele vymlátí gumovou hadicí - to k té nezabavitelnosti).
  Ještě jednou použití kryptoměny se nabízí, vyhnout se zdanění - to ovšem, vzhledem k volatilitě, bude možná taky docela pochybná výhoda.

 • 6. 3. 2019 8:54

  jirik66

  Nejlépe by bylo ji navázat na dolar nebo na euro. A ano, takovou kryptoměnu už bych byl ochoten používat … :-)