Hlavní navigace

Facebook se dneškem začíná veřejně obchodovat

18. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Akcie Facebooku se dnes začnou veřejně obchodovat, a to pod značkou FB. Na burze NASDAQ otevírají v 11 dopoledne místního času (tedy v našich pět odpoledne) — hodinu a půl po otevření burzy; to má poskytnout čas burzovním systémům zpracovat první objednávky. Přesto se s napětím čeká, zda všechny systémy vydrží.

V takzvaném IPO (initial public offering) — v prvotním veřejném úpise — si Facebook včera stanovil cenu $38 za akcii, a tak už pro sebe získal vklad 16 miliard dolarů. Celková hodnota IPO se patrně vyšplhá na $18,4 miliardy, jestliže investoři, kteří IPO zprostředkovávají, uplatní své opce. Tak by se IPO Facebooku stalo druhým největším v dějinách USA, po Visa Inc. z roku 2008.

Facebook šel při přípravě IPO cestou tradiční, kdy upisované akcie rozděluje mezi zájemce sjednaný zprostředkovatel (underwriter). K takovým akciím je těžké se dostat. Většina jich připadne zavedeným investičním domům a klientům s dlouhou historií. Zejména těm, se kterými je již zkušenost, že se akcií nezačnou rychle po začátku veřejného obchodování zbavovat.

K malým, jednotlivým investorům se z celkového objemu IPO obvykle dostává jen deset až patnáct procent. Prosakují však známky toho, že Facebook dotlačil zprostředkovatele k tomu, aby se k nim tentokrát dostalo asi třicet procent celkového objemu IPO.

Dnes si budou moci poprvé koupit akcie Facebooku všichni zájemci — za cenu odpovídající nabídce a poptávce. Střízlivě lze odhadnout, že akcie otevřou kolem $60, v průběhu obchodování vyšplhají ke $100 a uzavřou kolem $80, ale možné jsou i scénáře divočejší. Pak naštěstí přijde víkend na vychladnutí hlav…

Richard Laermer se pochlubil Reuters, že uplatní jednoduchou taktiku, která se mu osvědčila už u LinkedIn, Grouponu, Googlu, RIM, AOL… Nakoupí dne prvního, třetího dne prodá.

ICTZ_2022_EARLY

Na Facebooku je poněkud neobvyklé, že na burzu vstupuje v době, kdy má jako společnost už nesmírnou hodnotu — při ceně $38 za akcii již 104,2 miliard dolarů. Zároveň je však podle posledních čtvrtletních výsledků už za zenitem svého růstu.

Mark Zuckerberg už nevlastní ani třetinu Facebooku, ale ponechal si kolem 56 % hlasovacích práv. Již při ceně $38 za akcii má jeho majetek hodnotu přes 19 miliard, a z několika dalších spoluzakladatelů jsou miliardáři. Asi na tisíc dalších lidí se skrze toto IPO stalo dolarovými milionáři.