Ten člověk je obyčejný manipulátor, populista a paranoik. Vytrhuje fakta ze souvislostí, překrucuje je a líbivě podává davu, který to chce slyšet. Ničím se neliší od ostatních populistů v historii i současnosti - všichni překroutili skutečnost tak, aby jejich "pravda" dobře zněla. Lidé pak čtou (slyší) jeho názory, argumenty se sypou ve velkém tempu, člověk přikyvuje a nemá čas se zamyslet, protože projev populisty je strhující a člověka to vyloženě nutí poslouchat či číst dál a dál.
Vezmu jen pár polopravd a překroucených věcí z rozhovoru:
Současné čtečky sleduje čtenáře a odesílají výrobci, co čte.
Zjevná nepravda. Pomiňme to, že není důvod data posílat výrobci, ale spíše dodavateli obsahu. Podstatné je, že na trhu je obrovské množství různých čteček, většina z nich není napojených na žádného vydavatele a z těch, co ano, umožňuje většina vkládání vlastního obsahu mimo kontrolu vydavatele.
PIN platby ničí anonymitu
Manipulace. EM vytrhuje jeden fakt na úkor toho, že karty přinesly většině lidí velkou svobodu v placení (platit v libovolném státě bez výměny peněz v mnohdy nedůvěryhodných směnárnách), jsou bezpečnější pro obchodníka (proč vykrádat obchod, když v pokladně nejsou peníze) i pro uživatele (nemusím nosti velkou hotovost).
Lidé se stěhují do měst kvůli anonymitě
Nepravda a manipulace. Lidé jdou a vždy šli do měst především za prací, za koncentrací služeb na jednom místě, za lepším obchodem. Anonymitu města využívali pouze (či především) zloději a podvodníci. EM buď nezná historii (což je špatné) nebo úmyslně lže (což je ještě horší).
Dál nemám sílu to komentovat. Ten člověk zkrátka lže a překrucuje fakta příšerným způsobem. Pokud tomu, co tvrdí, i věří, pak se děsím toho, že by se někdy dostal k moci. Populista, který lže pro svůj zisk je snesitelnější - ten si "jen" nakrade a má dost. Populista, který své ideologii věří, je schopen prolévat krev. V historii bylo takových lidí dost a já se fakt nenechám obelhávat lidmi, kteří historii překrucují.
Souhlasím, že ten člověk je typický levicový demagog, který si z reality vybírá pouze ty momenty, které mu vyhovují. Přesto ale řekl několik zajímavých myšlenek se kterými není nutno souhlasit, ale je nutno se nad nimi zamyslet.
1/ Současné čtečky sleduje čtenáře a odesílají výrobci, co čte.
K tomuto výroku je nutno přidat ještě jeho druhou půlku: "Musíme si ale uvědomit, že pokud se KGB začne zajímat o to, co kdo čte, pak ví přesně, kde si to může snadno zjistit." Moglen jistě nemá na mysli českou realitu, ale americkou, kde si nemusíte stahovat sám obsah do čtečky, neboť je vše na Amazonu. A jakákoliv tajná služba si to může zjistit. Za komunismu, když jsme četli zakázanou literaturu a drželo nás to psychicky nad vodou, tak mělo Stb pouze operativní, tedy časově a pracovně náročné, prostředky na naše hlídání. V okamžiku kdy si kupujete téměř veškeré čtení u jednoho elektronického prodejce, je to řádově jednoduší.
2/ PIN platby ničí anonymitu.
V současně době, pokud nejste hledaný zločinec, tak zcela jistě ne, ale svoboda nemusí trvat navždy a v tom okamžiku je jakákoliv platba kartou nahlášení vaši pozice a vašeho nákupu policii. A to měl Moglen tímto výrokem na mysli.
A ještě k Vaší poznámce. Na kartě nosíte veškeré svoji úspory, plus případný kredit. A zneužití karty není zas tak velký problém. A jediný přínos z platební karty má vydávající banka a nikoliv obchodník. Ten musí zaplatit 2-5% z nákupu, což mnohdy činí i polovinu z čistého zisku.
Tolik k Vašemu příspěvku.
Přeji pěkný den.
Pan Moglen je typický filozof - beznadějný teoretik. A navíc patří k lidem, kteří věří v nějakou vyšší inteligenci, která nás všechny pozoruje. Kdyby žil v minulém století, rozvíjel by konspirační teorie o tajných službách, v předminulém o zednářích a v 15. století o spiknutí čarodějnic proti křesťanství. Dnes je to sledování za pomoci IT. Realita je ale mnohem prozaičtější. Přirovnal bych to asi k počítačovému vybavení bílého domu. Většina z nás, odkojená Hollywoodskými trháky by čekala supermoderní výpočetní centra s pobíhajícími agenty a techologiemi zítřka. Realita - pár starých komplů z doby, kdy Žižka měl ještě obě oči, a několik sekretářek, které umí na mail přistupovat pouze z jejich pc. Přesně tak si pan Eben představuje moderní data mining všechno se ukládá a pak nad tím nějaká super inteligence spouští superskvělé dolovací algoritmy. Přitom zatím u nás za 20 let ještě nebyli schopní ani přesunout občanské identifikační údaje do elektronické podoby. Je hezké, že se nás někdo snaží varovat před nebezpečím IT, ale toto je paranoia..
...zajímavý a podnětný rozhovor s člověkem, o jehož existenci jsem dodnes vůbec nevěděl (a upřímně mě to mrzí).
Nesedí mi jen jedna věc: ta odtažitost k Wildersovi, Le Penové, Orbánovi a jim podobným. Vždyť oni se k současnému světovému řádu nestaví o nic kladněji. Například, žádný z nich by jistě nepřipustil, aby obchody přestaly přijímat hotovost. Žádný z nich by nedopustil, aby byla ve jménu "lidských práv menšin" likvidována občanská práva většiny. A ty úřady, které nás dnes sledují na každém kroku, nezakládal ani Wilders, ani Le Penová, ani Orbán, zakládali je jejich političtí oponenti, naši i jejich společní nepřátelé.
Dnešní facebookové šílenství se šíří globálně, ale lék na něj musí být aplikován lokálně. A k tomu je nutno obnovit roli národních států jakožto rezervoárů původní domorodé kultury: protože bez původní kultury zůstává prázdnota, která je ruče vyplňována facebooky a podobným globalizovaným bředem.
Myslím, že nejvýstižnější je "kyberkomunismus".
Snůška blábolů, výmyslů a polopravd umíchaná v červenou propagandu 21.stolení. Pod rouškou paranoi ze ztráty soukromí se skrývá nebezpečná manipulace s myšlením lídí a extrémní fanatismus.
PS. Ten pán by se měl jít léčit (nejlépe skokem do propasti, to je anonymní...)
:Nesedí mi jen jedna věc: ta odtažitost k Wildersovi, Le Penové, Orbánovi a jim podobným. Vždyť oni se k současnému světovému řádu nestaví o nic kladněji
Podle me se jejich paradigmata lisi o 180 stupnu. Zjednodusene vzato, E.M. zastava sekularismus a individualismus, oni tradicionalismus a nacionalismus. Napr. v Charte 77 byli take lide s velmi ruznymi nazory, ktere spojoval jen odpor k rezimu.
Pán je asi trochu radikální, ale v podstatě s ním souhlasím.
Možná se může zdát trochu paranoidní, ale to byl Orwel ve své době nejspíš také, a dneska při čtení jeho knížky je pokyvuji hlavou a říkám si jak to mohl vědět.
Sice neslýchám na každém kroku "Velký bratr tě vidí", ale to je jen otázka času, místo toho všude vidím "Sdílet" a výsledek je stejný :)
Napriklad misto a datum narozeni, jmena pred i po manzelstvi, jmena deti, mista kde studovali, kde bydleli/bydli/pracovali/pracuji, jmena velke spousty znamych, oblibene restaurace/kluby/mista..
Zadnou z techto informaci bych ja osobne jakekoli absolutne nezname osobe nikdy nesdelil. Nehlede na to, ze spoustu z techto informaci lze dost efektivne vyuzit treba k uhadnuti hesla (minimalne to podstatne zvysi pravdepodobnost uspechu). Da se dost dobre zjistit, kde se s vami drive nebo pozdeji potkam. A tak dale..
Mohu vědět, jakou to má dle vás souvislost s tím, že komentuji názory konkrétního člověka z rozhovoru?
Měl bych obcházet všechny zpravodajské i firemní diskuse, aktivně vyhledávat sporné věci a všude polemizovat, aby byl můj názor nějak validní? Promiňte, ale nevidím jediný důvod, proč bych měl totéž říkat na bankovním webu. Jednak tam nechodím (kromě internet bankingu nebo cílenému hledání informací k nějaké službě), jednak k tomu nemám důvod. Pokud bych ale četl jinde rozhovor, kde bych s názory nesouhlasil, tak se k tomu pochopitelně vyjádřím úplně stejně (mám-li možnost). Koneckonců od toho snad diskuse jsou ne? Nebo cítíte, že by se zde měly objevovat jen komentáře souhlasné? Dokud se diskutuje slušně, každá strana má dobré argumenty, pak je doufám vše v pořádku. Nemusíte přeci se mnou souhlasit, ale zkuste argumentovat k věci a nikoli ad hominem. Shazujete tím jen sám sebe.
Žijeme ve strašné době,kdy v zájmu nás všech všichni vědí všechno a to se mi nelíbí,proto na netu pouze čtu zprávy,nemám facebok ani nic jiného,nemám internet v mobilu a po většinu času můj mobil leží doma na polici,neplatím kartou a nechodím městem,protože jsou všude kamery,nelíbí se mi že jsem sledován na každém rohu,člověk by si měl sám určit kdy chce být viděn a kdy nikoliv ale tohle dneska lidi moc nechápou,většina lidí je dnes zmanipulovaná médii a pevně věří všemu co ukáže internet,kdyby vyšla zpráva že u mostu spadla hromada hoven z nebe,sejde se tam tisíc lidí a budou ji hledat,Oparvdu se vám líbí že jste sledováni na každém kroku??
V něčem má určitě pravdu. A nelze než souhlasit. Ale často jde do extrému. Třeba facebook - spolehlivě o nás prozradí, co máme rádi. Ale to je asi tak vše. Nepozoruji, že by tam lidé sdíleli důvěrné věci ze života(ale určitě i takový lidé jsou...). Po většinou jsou tam informace o nich "veřejné". Tedy ty které by nikdo z nich neměl problém sdělit komukoliv....
Zásadní otázka - o kolik více nákupů se musí při platbě kartou uskutečnit, aby se operace vyplatila? Modelový příklad - nakoupím žehličku za 900, prodám za 1000 (marže 100Kč, 11%). Při transakčním poplatku 4% (1000 x 4% = 40 Kč) mám reálnou marži 60 Kč, tedy 60% původní hodnoty. Místo 6 žehliček jich tedy musím prodat 10, tedy skoro dvakrát tolik, abych mohl zaplatit provoz. (6x100 = 10x60).
1. Upíři jsou též v knihách a na obrazech => nejsou jen ve filmu.
2. Neexistuje sice žádný důkaz o existenci upírů, ale neexistuje ani důkaz o jejich neexistenci. Otázku existence upírů proto nelze rozhodnout, lze o tom jen spekulovat.
3. EM slovo "upír" použil metaforicky, jako označení někoho, kdo na druhých určitým způsobem parazituje a dokáže je do určité míry ovládat. Ale to je jen takový nepodstatný detail :)
Až na to, že kam vedou názory Le Penů, Orbánů a Wildersů máme mnohokrát historicky vyzkoušeno: od obviňování to jde ke křivdám, likvidaci názorových oponentů, pogromům - a až dojdou/omrzí vnitřní nepřátelé, tak k válkám. Což možná považujete za správné, možná za nevyhnutelné, ale pro humanistu (a tím Moglen je) to je nepřijatelné.
Jinými slovy: Humanista se snaží hledat jinou cestu. Neví, kudy ta lepší cesta vede ani jestli vůbec existuje, ale ty staré cesty jsou natolik odpudivé, aby to hledání a zkoušení mělo smysl (když se to nepovede, tak výrazně horší než dřív to stejně být nemůže).
Manipulaci s penezi provadeji zamestnanci. Pak se musi scitat zjistovat, kdy se sekli a dopocitavat manka (falesne bankovky atd.). Je potreba resit systemy, jak urcotavat odpovednost za kasu (drazsi system s vymenymi kasami). Pokud se jedna o mikroobchudek, tak s hotovosti do banky zajde pracovnik u vetsich obchodu jsou na to specializovane firmy, ktere jezdi v obrnenych vozidlech. No a pak ty penize doputuji do banky, ktera si vezme poplatek za vlozeni hotovosti na ucet. Ano manipulace s hotovosti je hodne draha. Mozna o neco levnejsi nez karty, ale i tak proste stoji nejake penize.
Mno, jednak marže 11 % u podobného typu zboží a kamenného obchodu nebývá moc často (obvyklejších je spíše 30 až 200 %), jednak často platí, že kartou zaplatí lidé za stejné zboží s klidem více - "nebolí" je to. Takže dost často prostě obchodník mírně zvýší ceny a tu platbu zkrátka rozpustí v cenách.
Schválně se někdy zkuste pobavit s někým z obchodů, které jsou v obchodních centrech. Je to docela poučné - a také jsem byl překvapen výší marže, která je ale mnohdy dána také výší nájmu, ale také třeba tím, že hodně zboží lidé ukradnou nebo zničí (a pokud zrovna dodavatel neposkytl výstavní kusy na prodejnu, tak to je docela velký náklad).
Každopádně celá problematika maloobchodu je složitější a karetní náklady nejsou zas takový problém. Nemluvě o zde zmiňovaných nákladech na zpracování hotovosti.
Za všechno něco platíte. Za užíváním FB (a dalších podobných služeb) neplatíte penězi ale soukromím a tomu, že mu něco vyzradíte.
Je na každém z vás, která služba je pro vás tak důležitá, že jste za to ochotni za ní platit požadovanou cenu.... A na kolik si svého soukromí ceníte.
Stejně jako Apple produkty - skvěle se ovládají, skvěle vypadají a skvěle fungují. Ale mají i druhou stranu mince.
Jinak E.Moglen je jen užitečný, ale hlavně naivní idiot.
Ke kartám - pokud si někdo nosí s sebou kartu, kterou má navázánu k běžnému účtu s veškerými prostředky, tak je to šílenec. Rozumný člověk rozkládá rizika.
Proto na tohle používám záměrně kreditní kartu s rozumným limitem a kartu k běžnému účtu nechávám doma. A také nemám prostředky na jediném účtu.
Ale to je právě to, že člověk nesmí vidět jen jednu stranu mince - stejně jako nesmí vidět jen tu ztrátu anonymity jako EM, tak nesmí vidět jen pohodlí jako opačný extrém.
A přínos má mimochodem i obchodník - valná část lidí utrácí s kartou více a je ochotna zaplatit vyšší částky než kdyby jim peníze šly rukama fyzicky. Takže sice za každou platbu zaplatí karetní společnosti (a nikoli bance!), ale těch nákupů u něj lidé učiní více. Aby bylo jasno - neobhajuji to. Konstatuji, jaký je stav.
K literatuře - pokud omezíte svobodu, začnete více sledovat lidi, najdou si cestičky, jak se samizdatu dostat. Amazon ať klidně sleduje. Pokud to lidem začne masivně vadit, najdou si jiné cesty. Je to přirozené. To, že je něco oficiální, neznamená, že to je jediné.
Takze si to predstavte: jste vizionar, svet posunete o nekolik kroku dal, celej svuj zivot tomu obetujete az doslova. A pak kdyz zacne bejt modni se otirat o vas, zatimco jste na onom svete, dojde nejaky spinavy netahlo a zacne se o vas otirat hubou, pro zvyseni vlastni prestize.
Ps: a mel by mu nekdo z dozorcu v blazinci vysvetlit, ze upiri jsou jen ve filmu...
Tak třeba v cca dvacátém století se převážná část evropské populace rozhodla přejít z uzavřeného křesťansko katolického na otevřený ateistický systém :)))
Ale android je také dobrý příklad.
open/libre office, firefox, chrome... jde to pomalu.... ale děje se to...
MS ví moc dobře proč neudělá DX pro linux :) Důvodem proč se to neděje ve větším měřítku je vendor lock-in.... ale moc bych se nedivil, kdyby vznikl nakonec steam pro android a herní konzole/terminály pro android... ve spojení s tím Nvidia herním cloudem ....
Zrovna včera v televizním pořadu Černé ovce předváděli zkušenosti s platbou kartou (mezinárodní VISA, vydaná v ČR) u našich sousedů v Rakousku, Německu a Polsku. U menších částek tyto karty nebrali s logickým odůvodněním, že se jim to díky poplatku bance nevyplatí (v Polsku ovšem nabídli možnost platbu našimi korunami :-)).
Problémem je omezení jednoho dne na pouhých 24 hodin a hodiny na nesmyslných 60 minut. A opravdu si nejsem jist, jestli běžný konzument přečte Dona Quijota či Annu Kareninu, neřkuli Bibli za tři dny. A to se bavíme jen o beletrii. O odborné literatuře nemluvě.
Umím si představit jedince, kteří v mladém věku věnují čtení knih 3-4 hodiny denně.Ale těch mnoho nebude.
Aj vy ste za sociku museli ukazovat obciansky preukaz na kazdom rohu? Ja si nic take nepamatam. Zrejme som vyrastal v nejkom paralelnom vesmire. To ze banka sleduje vsetky vase transakcie a snazi sa vam podstrcit nejaky "balicek" vyhod nie je totalita (ani nahodou). Taktiez spomiat pana Havla tiez nie je velmi mudre, kedze je to kontroverzny politik. Napriklad jeho podpora bombardovania v prospech "humanitarnych" cielov. A ten FIDESZ... Zhrniem to takto: cele zle. Ak veci prezentuje takto svojim studentom, nechcel by som ich stretnut.
http://uloz.to/xHTzYU8/knizata-zloby-protokoly-sionskych-mudrcu-pdf
případně se podívat na film
http://movie-library.cz/film/220877-protokoly-sionskych-mudrcu/
Zkuste si to přečíst a bude vám leccos jasné. O pravosti se diskutuje, nicméně souhlasím s předmluvou, dnes je tento spor o pravost nerelevantní, neboť skutečnost, že se to postupně děje každý vidí, akorát možná netuší, kdo zatím je. Mimochodem je to materiál, který se objevil už začátkem minulého století, takže i kdyby nebyl autentický, pisatel projevil značnou míru předvídavosti, až kvalitního věštění :-)
Nebol on pri tom rozhovore trochu high? Tie kecy o Facebook-u a súkromí sú poriadne paranoidné. Čo nechcem, to na Facebook nedám. A nikto nikoho nenúti sa tam registrovať, dnes je dokonca vraj celkom cool nebyť na Facebook-u.
Viete ako zistíte že dotyčná osoba nemá konto na Facebook-u? Povie vám to! ;-)
No tak to mate stesti ze nejste OSVC, to pak od vas kazdy zna jmeno, prijmeni, datum narozeni, trvale bydliste, adresu kde pracujete a dokonce i Rodne Cislo. A to vse je verejne dostupne z webove stranky (zivnostensky rejstrik).
Oproti tomu jsou socialni site ucinenym nedobytnym trezorem.
Tak v totalitních režimech vás nemusí nutně oficiálně stíhat, jen si u vás udělají černý puntík a vy už nikdy neseženete dobrou práci, vaše děti nebudou mít šanci získat vyšší vzdělání, atd. Není pravda, že to se nedělo. To se tedy dělo, u nás i jinde, a také se to dělo retroaktivně u těch, o kterých se před převratem vědělo, že byli proti.
Jé, Ebena Moglena zaujal reformní komunista. Co takový pendrekový zákon... Na otázku "kdo to byl Dubček" je mnoho odpovědí.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_Dub%C4%8Dek#Ztr.C3.A1ta_politick.C3.A9_moci
Známou hvězdu mají jako oficiální logo http://en.wikipedia.org/wiki/Mozilla , ty dvě výše odkázané budou asi starší. Doporučuji článek http://www.artefarita.com/journel/post/2009/07/04/Un-monde-collectiviste-na%25C3%25AEt-il-par-le-web
Tankuji u benzínky, kde poplatek bance za kartu připočítávají k ceně natankovaného benzínu. Tzn., že pokud bych platil hotově, měl bych o ty % bance nižší cenu benzinu. Toto mi připadá na hlavu postavené, když si vezmu, kolik platím bance na poplatcích. Možná, že kdyby to tak udělali všichni prodejci, lidi by to nakoplo, že něco není OK.
Vím. Co nevím, je jak ho rozumně a legálně zpracovat v účetnictví a zaplatit daně z příjmu v této měně...
Hezkých nápadů alternativních měn a platebních systémů existuje víc, ale jen málo z nich je reálně použitelných při normálním obchodování. Ani nemusí být přímo zakázané, ale statní buzerace to spolehlivě znemožní tunou technických detailů...
Těch 30% - ano, ale tak u potravin, kde jsou náklady stlačené k nule :-). A 200%? Jistě, butiky, dárkové předměty, zkrátka prodej jedinečných (=obtížně cenově srovnatelných výrobků). Ovšem elektronika, boty, konfekce - zde je cenová hladina stanovena, viz heureka.cz. Náklady na karetní operace představují daň na úrovni spotřební daně, vlastně ještě lepší - počítají se totiž z ceny včetně DPH. Howgh.
1. Upír je předně nemrtvá forma vlkodlaka a o jejich existenci či neexistenci vypovídají protiupíří opatření při pohanských pohřbech. Původ mají zřejmě u východních nájezdníků (Mongolů?) od nichž je převzali slované.
3. Ano, jde o metaforu ztělesněného zla. Ačkoliv jde původně o "primitivní" tvory, postupem času, zejména díky romantikům, získali "vyšší" formu. Ostatně slavný hrabě Drákula je historická postava kníže Vlad III. Drakula zvaný Tepes (napichovač).
4. V souvislosti s psaným textem by ale lepším přírovnáním než upír byla zřejmě jeho příbuzná mora, nebo sukubus.
Já bych řekl, že obecně je důkazní břemeno na straně toho, kdo něco tvrdí. Tj. jestliže někdo tvrdí, že něco neexistuje, měl by to umět dokázat. Přičemž absence důkazů pro existenci je - korektně vzato - pouze absence důkazů o existenci, nikoliv důkaz neexistence.
Důsledek: Nemohu-li dokázat neexistenci, mohu se vyjadřovat max. o "absenci jakýchkoli důkazů o existenci" - jinak "opoustime pevnou pudu vedy a vrhame se do okeanu viry a spekulaci" :)
Tak ta odtrženost od reality se snad přímo vyučuje na žurnalistice. ;-) Prý většina mladých na ulici bude vědět, kdo to byl Dubček???
Vsadím se, že nejvýše každý desátý. Protože tak přibližně to vypadá se studenty Právnické fakulty UK, kteří to tak nějak mají mít v popisu práce. A z 90 % nemají.
Ale houby. Je snad nějaká symbolika používaná socialistickými režimy (sovětský socialismus, německý národní socialismus). Ano, jedná se i o zaťaté pěsti, mávající vlajky, svatozář, to vše v odstínech rudožluté. Od toho radši dál.
I další sociální projekty používají/používaly stejně profláklou symboliku http://mozilla.tlk.fr/gfx/mozilla.gif , http://party.mozilla.gr.jp/party04/image/mozilla.gif , z toho až mrazí.
Pokud vám bude vyhovovat pod kůží, klidně ho tam noste. Sice výměna může být problematičtější, ale do toho vám pochopitelně nebudu mluvit.
Nicméně vaši ironii chápu, nebudu ji rozpitvávat. Já jsem jen komentoval to, že nelze vytrhnout u věcí jen jednu vlastnost a ostatní zamlčet. Platební karty zkrátka jsou na jedné straně neanonymní, ale na druhé straně také pohodlné a v mnoha věcech bezpečnější (a zase jiná bezpečnostní rizika přinášejí). Pokud se mne však někdo snaží zmanipulovat jen jednou stranou mince, oprávněně ho pošlu někam a je mi jedno, jestli je to EM, nebo bankéř vychvalující nekriticky kreditku.
…jsou bezpečnější pro obchodníka (proč vykrádat obchod, když v pokladně nejsou peníze)…
Obchodníci z každé platby odvádí provizi provozovateli karet. Tato částka v součtu jistě řádově převyšuje částky ukradené lupiči. A i pro ty lupiče je výhodnější vám elektronicky vykrást celý účet, než pár korun z peněženky. Ale já vím, to vaše pohodlíčko, že.
Proc nebyla otazka kolik casu tydne stravi mailovanim s Panem Cibulkou?
Problem s demagogiemi je ten, ze vzdycky uvadeji i pravdu. A pak ti co sice vi / tusi ze je to demagogie casto reknou: "Ale on v necem ma pravdu". Jenze to je presne to co nestaci. Mit pravdu jenom v necem je spatne. Desatero je i pro nevericiho dobry mravni kodex az na ten prvni bod. Spokojit se s tim, ze to neni demagogi, protoze s deviti body z deseti muzete souhlasit, je cesta do pekel.
Zapomněl jste, že Facebook ví, které stránky navštěvujete, popř. co se Vám líbí. (Ty jejich sdílecí prvky fungují jako štěnice http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2393564,00.asp ).
Článek o sledování i bez cookies
http://www.root.cz/clanky/vas-prohlizec-je-identifikovatelny-i-bez-cookies/
Ty ses měl narodit v dobách Ježíše Krista. Na každém druhém rohu prorok, na každém třetím vizionář a sem tam nějaký ten mesiáš. To by sis přišel při své jednoduchosti na své. Vidím že k nadšení ti stačí jeden článek sepsaný s evidentně vyšinutým podivínem. Zkus Richarda Stallmana; to je podobný pošuk, ale na videu to doprovází tím, že si při přednášce sundá fusekle a ojídá si starou kůži na nohách.
To ze nekdo ma jiny nazor neznamena ze o vecech nepremysli, ale treba to muze znamenat, ze vychazi z jinych faktu, nebo prirazuje stejnym faktum jinou vahu.
Treba hodne lidi, kteri maji dlouhou zivotni zkusenost znaji stejna fakta, ale prirazuji jim minimalni hodnotu, prave protoze i kdyz byli mladi strasili je ruznymi vecmi. Atomovy utok, treti svetova valka atd. A skutecne v te dobe aktivne proti danym vecem bojovali a uplne stejne jako vy ted, hodnotili ty starsi jako lidi kteri vubec nepremysli.
Porekadlo "Nejak bylo, nejak bude" zni sice strasne rezignovane. Nicmene odrazi jednoduchou evolucni pravdu. System ma spoustu zpetnych vazeb.
Tak počkat! On mluví o "zlých" PIN platbách. Ne o "zlých" platebních kartách.
Technologicky by klidně mohly existovat "hodné" platební karty, které by fungovaly úplně stejně jako ty "zlé", ale zajistily by anonymitu.
Současná kryptografie k tomu má prostředků dost. Dokážu si klidně představit čipovou "bitcoin" kartu, kde žádná autorita nedokáže dohledat jednotlivé platby. Jenže která banka by ji zavedla, když banka ty informace o klientech tvrdě chce?
Kdyby jen černý puntík.
V době protektorátu Němci pěkně vzali pečlivě vypracované statistiky a už se podle nich šlo do plynu.
Případně v době Heydrichiády šly na popravu celé nevinné rodiny a to jen kvůli tomu, že se v záznamech ZPĚTNĚ našlo, že například jeden z členů odešel bojovat na západ.
A takových případů, kdy byly pečlivé záznamy ZPĚTNĚ zneužity, najdeme v historii milion.
Je to už pár let. Duben, neděle, poledne. Manželka servírovala oběd, když tu zazvonil telefon. Kriminální služba - ozvalo se na druhém konci. Pane Král, 21. prosince jste jel o půl šesté po té a té ulici. No to už je dlouho, to nevím. Ale my to víme. V závěru rozhovoru jsem se zeptal, jak to ví (co když je tam radar, který jsem nezaznamenal). V 17:23 jste platil kartou v ....., takže pokud jste se tam nějak nezdržel, musel jste jet. Tolik o našem soukromí. Ten oběd mi tenkrát nechutnal.
Nepřijde mi, že tohle jsou nějak superskvělé dolovací algoritmy, ale fungují:
"Targeted advertising is just the beginning. Moglen cites a research project that found it was possible to identify closeted gay users on Facebook. The task was relatively easy, Moglen explains. And he warns that this kind of data-mining is just the tip of the iceberg."
http://www.sdtimes.com/category/cloud-computing.aspx?page=2
http://www.softwarefreedom.org/events/2010/isoc-ny/FreedomInTheCloud-transcript.html
Btw. kdyz penize nese do banky zamestnanec, tak se vystavuje riziku ze si na neho nekdo pocka a obere ho, takze tohle se dela jenom u mensich castek. Navic on ten zamestnanec to nedela ve volnem case. Pri nakladech 300 Kc (nic moc) na hodinu zamestnance, muze byt zaneseni deni trzby do banky uz znacnym procentem.
A on dobry tipar si umi otipnout obchod pred, kterym nestavi obrnene auto pro prevos penez a cas kdy zamestnanec pravidelne nosi prachy do banky.
Když jsem si to tak četl, přišlo mi to jako Americká obdoba JUDr. PhDr. Mgr. et Mgr. Henryk Lahola:-D.
S tím rozdílem, že Moglen je pro komunismus, Lahola pro monarchii a církev.
Jinak je to ovšem velice podobné :-D Nejspíš má každá země na nějaké univerzitě podobný případ...
S cenami jsme už příliš odbočili od tématu, ale stejně mi to nedá a naposledy zareaguji.
Velmi pěkně jste mi sám nahrál na smeč právě heurékou. Pominu teď to, že tam nejsou zdaleka všechny obchody, ale jen určitý výsek zejména těch internetových, přesto je tam moc pěkně vidět, že cenová hladina není srovnaná (ale aspoň je srovnatelná či možná spíše porovnatelná). Klidně si projděte více druhů výrobků a snadno zjistíte, že se ceny liší o desítky procent. A myslíte si, že ti, co prodávají levněji, tak také levněji nakupují? Mnohdy dokonce mají dražší prodejci levnější nákupy díky systému slev jako velkoodběratelé a jejich marže je tak ještě vyšší. A přesto prodají více.
Přes svého kamaráda, který pracuje v nejmenované elektroprodejně v obchodním centru občas kupuju drobnější elektroniku - myš, sluchátka apod. Jako manažer prodejny má nárok na malou část nákupů za dodavatelské ceny. Takže myš, která na prodejně stojí třeba 1400 Kč, v levnějších e-shopech pak kolem 800-900 Kč mi prodá za 600 Kč a není ve ztrátě. Totéž zmíněná sluchátka a další věci.
Pochopitelně to neplatí tolik o věcech, které člověk nekupuje impulsivně a přemýšlí nad nimi delší dobu, ale zrovna ta myš je v tomhle dobrý příklad - mnoho lidí si ji koupí, protože ji potřebuje hned teď v sobotu večer a nebude čekat do středy, až mu ji pošle nejlevnější e-shop (bude-li spolehlivý).
Můžete tomu nevěřit, můžete to zpochybňovat, ale realitu tím nezměníte.
Podívejte se na http://docs.opensocial.org/. Vidíte to logo se zaťatou pěstí a svatozáří okolo? Kde já jsem to jen už viděl ... Tak tomuhle webu nesvěřím ani čárku ze svých osobních dat.
Ani nevis jakou mas pravdu s tim vybavenim. Totalni idioti jsou tam.
Drive jsme jezdili do Ameru vybirat pitomejm Amikum nezamceny auta na shopping mally vzdycky na Black Friday.
Ted vydelavame jinak. Pres svatky(to maj malo lidi a berou kazdyho) se nechame zamestnat v nejakym domove duchodcu a tam cornem seznam SSN i s jmenama. Neveril bys jak to tam nechranene ukladaj. Na zacatku roku na tyhle udaje pak vyplnime 1040 a nechame si Tax Return poslat na PO Box. Nikdo nic na IRS neoveruje a posila se to v anonymnich kartach i s PINem. Staci jen vybirat!
Tohle už je jen diskuse pro diskusi. Schválně jsem se teď podíval- Anna Karenina má 200 stran, Don Quijote 400. Bible je sbírka titulů, ne titul sám. A nemluvíme o bežném konzumentovi, ale účasnících literárního semináře. Tu literatru jsem nakonec vystudoval, vím o čem mluvím . Po čase prostě získáte praxi.
Zajimavy clanek, ale nebyl bych takovy pesimista. Zatim ztrata soukromi zpusobena modernimi vymozenostmi zatim zpusobuje akora to, ze informace o vas nasbirane vyuzivaji obchodnici a mozna vam prodaji neco co nepotrebujete. Nicmene obyvatelstvo ma schopnost nove marketingove nastroje postupne poznavat a casem byt na ne rezistentni.
Az nasbirane udaje zacnou lidi existence ohrozovat, tak si zacnou vice davat pozor co kde komu davaji za data.
Ano je zde riziko, kdy v prechodnem obdobi mezi svobodou a nesvobodou rezim vyuzije jiz nasbirana data k pozavirani potencionalnich odpurcu do koncetraku.
Lupo, Lupo, ty devko pokrytecka! Kdyz jsem ja napsal ke zpravicce ze chcipnul Jobs ze je to treba oslavovat, tak si to smazala, ze je to nevhodne. A najednou uz to vhodne je? No, alespon posun k lepsimu.
Diky za tento rozhovor! Snad nekomu otevre oci.
Pan Eben ma ve vsem pravdu.
Zatim jen asi jeste neshlednul rozhovor s pervertem Cookem na konferenci D10. Jinak by vedel, ze ten chce nejen pokracovat v Jobsovych slepejich, ale jeste vse zdvojnasobit! Proto je potreba aby co nejdrive chcipnul i on.
A to ti pomůže jak když to co nechceš o tobě zveřejní někdo jiný? Nebo když FB nebo Google získá informaci bez tvého vědomí, třeba když se podíváš na nějaký web s tlačítkem Like? A i kdybys měl jen uvědomělé přátele a blokoval cookies, jsi stejně krátký na data mining. Nemusíš o sobě zveřejnit to co nechceš. Stačí, když toho zveřejníš dost, aby se to dalo odvodit. Nebo když se budeš chovat určitým způsobem nebo budeš mít určité přátele.
Ještě nebezpečnější než tihle fanatici, jsou jejich přihlouplé ovečky, čehož jsi nejlepším důkazem. Stejně jako komunisti nutili lidi se mít "dobře" i kdyby se jim nechtělo, tak on s armádou svých přitroublíků bude nutit lidi být "svobodný" a "anonymní", i kdyby se jim náhodou nechtělo. A pokud byse jim nechtělo hodně, tak je možná taky začnete věšet jako soudruzi :-)
Za tim stoji agenti z ideodiverzni centraly Microsoftu, kteri se vetreli do grafickeho oddeleni. Cilem je popudit republikany a krestany a primet je tim, aby zustali u Internet Exploderu. Proto ma IE stale tak vysoke zastoupeni v USA, zatimco leckde ve svete nedosahne na 50 %. Uspech IE u krestanskych uzivatelu dale zvysi pristi logo s homosexualni a pro-potratovou tematikou, ktere je v priprave. Uspech u republikanu zvysi zase nasledne logo s tematikou propagujici zakaz drzeni zbrani.
PIN platby ničí anonymitu
Manipulace. EM vytrhuje jeden fakt na úkor toho, že karty přinesly většině lidí velkou svobodu v placení (platit v libovolném státě bez výměny peněz v mnohdy nedůvěryhodných směnárnách), jsou bezpečnější pro obchodníka (proč vykrádat obchod, když v pokladně nejsou peníze) i pro uživatele (nemusím nosti velkou hotovost).
Dnes už jsou karty čipové. Nebylo by bezpečnější (kvůli krádeži) zašívat ty čipy pod kůži? Samozřejmě v rámci pokroku a kriminální prevence.