Hlavní navigace

Facebook má (opět) problém, telefonní čísla a e-maily dával, kam neměl

22. 6. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Facebook některým uživatelům rozeslal poněkud podivné varování, ve kterém je upozorňuje, že cizí lidé mohli získat e-mail a telefonní číslo.

Facebook posílá některým uživatelům „varování“, že jejich e-mail a telefonní číslo se možná dostalo do nepovolaných rukou (kompletní text níže). Na první pohled to předkládají jako seriózní problém, jehož serióznost nakonec podtrhuje i Important Message from Facebook's White Hat Program, kde dokonce Facebook zmiňuje, že již vyrozuměl regulátory v EU, Kanadě a Evropě.

„Únik“ e-mailů a telefonních čísel je spojený s možnosti stáhnout si vlastní data z Facebooku (viz například Co získáte v “rozšířeném” archivu vašeho účtu staženém z Facebooku? a Návod: Stáhněte si svůj kompletní Facebookový profil). 

Pokud se budete pokoušet pochopit velmi zmatený text Facebooku, tak to na první pohled vypadá, že vaše e-maily či telefonní čísla se občas náhodně ocitly v datech stažených vašimi přáteli. Což by, popravdě, nebylo nic špatného, protože vaši přátelé se na tyto informace (zpravidla) mohou stejně podívat a opsat si je.

Ve skutečnosti je ale problém nejspíš ještě komplikovanější. Zejména ze zmínky o „When people upload their contact lists or address books to Facebook, we try to match that data with the contact information“ to vypadá, že Facebook předával ve skutečnosti dál e-maily a telefonní čísla, která ve skutečnosti nebyla vůbec na profilu uživatele, ale které získal tak, že jste (nebo dokonce někdo zcela cizí) nahráli vaše kontakty (z telefonu, z e-mailového účtu, atd.). Informace, které Facebook v žádném případě neměl jakkoliv dál použít, dokonce si je v řadě případů správně ani neměl ukládat.

Facebook doesn’t give out the email addresses of the contacts you import, but we may store them and use them to suggest friends for you in the future. If you don’t sign up for Facebook, we won’t save the contacts you’ve imported. (zdroj)

TIP: V Manage invites and imported contacts se můžete podívat, jaké e-maily si Facebook schovává a případně je odstranit (stačí se podívat až na konec stránky nebo jít přímo na odstranění). Pamatujte ale, pokud jste si na telefonu zapnuli automatickou synchronizaci, všechny vaše kontakty z telefonu se opět předají Facebooku. Jediná možnost, jak se tomu vyhnout, je nepoužívat synchronizaci. Jaká telefonní čísla si Facebook opatřil a schovává se bohužel dozvědět nelze.

Předají komukoliv i to, co nemají uchovávat

Z dalšího popisu je zřejmé, že Facebook tyto informace, které si mnohdy vůbec neměl uložit, později omylem připojoval do informací, stahovaných v rámci exportu profilu z Facebooku. Jinými slovy, předával dál typicky i informace, které jste vůbec na profilu neměli použité (zejména pokud pro Facebook používáte jiný e-mail či jiný telefon).

As a result, if a person went to download an archive of their Facebook account through our Download Your Information (DYI) tool, they may have been provided with additional email addresses or telephone numbers for their contacts or people with whom they have some connection.

Dokonce to podle popisu vypadá, že do stahovaných informací se nedostávaly e-maily a telefonní čísla pouze přátel, ale také od dalších lidí, se kterými máte nějaké propojení.

This contact information was provided by other people on Facebook and was not necessarily accurate

Rozumějte tomu správně, vaše telefonní číslo či e-mailová adresa, údaje, které jste Facebooku nikdy neposkytli, se objevily v informacích poskytnutých zcela cizím lidem jenom proto, že je někdo, koho znáte, Facebooku kdysi předal v podobě nahraných kontaktů. A Facebook, ačkoliv si správně tyto informace nikdy uložit neměl, je nejenom  uložil, ale předával dalším lidem.

Facebook v oznámení upozorňuje, že tato chyba se dotkla zhruba 6 milionů lidí a dokonce se v předaných informacích objevily e-maily a telefonní čísla lidí, kteří vůbec na Facebooku nemají účet.

Kompletní podoba e-mailu

Dear XY,

Your privacy is incredibly important to everyone who works at Facebook, and we're dedicated to protecting your information. While many of us focus our full-time jobs on preventing or fixing issues before they affect anyone, we recently fell short of our goal and a technical bug caused your telephone number or email address to be accessible by another person.

The bug was limited in scope and likely only allowed someone you already know outside of Facebook to see your email address or telephone number. That said, we let you down and we are taking this error very seriously.

Describing what caused the bug can get pretty technical, but we want to explain how it happened. When people upload their contact lists or address books to Facebook, we try to match that data with the contact information of other people on Facebook in order to generate friend recommendations. Because of the bug, the email addresses and phone numbers used to make friend recommendations and reduce the number of invitations we send were inadvertently stored in their account on Facebook, along with their uploaded contacts. As a result, if a person went to download an archive of their Facebook account through our Download Your Information (DYI) tool, which included their uploaded contacts, they may have been provided with additional email addresses or telephone numbers.

Here is your contact Information (inadvertently accessible by at most 1 Facebook user):

********3148
a****@x**.com

We estimate that 1 Facebook user saw this additional contact info displayed next to your name in their downloaded copy of their account information. No other info about you was shown and it's likely that anyone who saw this is not a stranger to you, even if you're not friends on Facebook.
We recognize that mistakenly sharing contact info is unacceptable, even if you are acquainted with people who saw these details, and we've taken measures to prevent this from happening again. For more information on the bug, please read our 
blog post.

cif - debata 2


All of us at Facebook take this issue very personally. We appreciate your ongoing use of Facebook, and are working every day to deliver the level of service you expect and deserve.

Thank you,
The Facebook Team

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).