Hlavní navigace

Služba Facebook Places se záhy po svém spuštění stala terčem kritiky

Martin Vyleťal

Facebook na včerejší tiskové konferenci představil dlouho očekávanou službu Places (Místa). Facebook tak pronikl do oblasti geolokačních služeb, které doposud kralují sociální sítě Foursquare a Gowalla. Uživatelé Facebooku mají nyní možnost prostřednictvím mobilního telefonu zveřejnit na zdi svou aktuální polohu a současně zjistit, kdo z přátel se nachází v jejich blízkosti. Uvidí také všechny osoby, které odeslaly echo o své poloze a nachází se ve stejné oblasti, tedy za předpokladu, že…

Facebook na včerejší tiskové konferenci představil dlouho očekávanou službu Places (Místa). Facebook tak pronikl do oblasti geolokačních služeb, které doposud kralují sociální sítě Foursquare a Gowalla. Uživatelé Facebooku mají nyní možnost prostřednictvím mobilního telefonu zveřejnit na zdi svou aktuální polohu a současně zjistit, kdo z přátel se nachází v jejich blízkosti. Uvidí také všechny osoby, které odeslaly echo o své poloze a nachází se ve stejné oblasti, tedy za předpokladu, že předtím souhlasily s tím, aby jejich aktuální poloha byla veřejná.

CIF17_Rabaino_Lupa

Foursquare, Gowalla nebo třeba Yelp nevnímají Facebook Places jako hrozbu, ale spíše jako doplněk k vlastním službám a další distribuční kanál. Přihlášení do těchto služeb se uživatelům Facebooku bude též nově zobrazovat na zdi. Jinými slovy udaná poloha například prostřednictvím Gowally se automaticky objeví na Facebooku. Opačně to ale to zatím možné není.

Kritika nové služby od ochránců soukromí na sebe nenechala dlouho čekat. Nelíbí se jim například, že uživatelé mohou jednoduše označovat i polohu svých přátel. Ti sice mají možnost zobrazování polohy na svém profilu zabránit, ale tento proces je zbytečně zdlouhavý a komplikovaný. Podobné je to s poskytováním informací třetím stranám. Po zaregistrování jsou totiž data o poloze, při standardním nastavení, automaticky poskytnuta nejen vašim aplikacím, ale i aplikacím vašich přátel. (The New York Times)

Našli jste v článku chybu?
20. 8. 2010 16:13
lurker (neregistrovaný)
A Vy jste ten nevychovaný vulgární aldik7, známý též pod přezdívkou Alan Řepka (z Ostravy). Kdo z vás je na tom lépe?
20. 8. 2010 9:21
Zdenek (neregistrovaný)
Už se to pomalu rozvíjí. Facebook. Síť vářící se jako váš přítel. Financovaná přitom v co největším utajení velkými špinoážními agentury všech významných zemí světa. Ze státních rozpočtů. Jen co se na ní všichni nachytají, již teď připravené zákony bleskově vstoupí v platnost a epocha Velkého bratra začne. Ve velké centrále budou sedět zaměstnanci s vymytým mozkem, kteří ve dne v noci budou zpracovávat všechna data o našich činnostech a našem pohybu. A až budou vědět dost, sklapnou vrátka. Budem…