Hlavní navigace

Facebook povolil dětem veřejné příspěvky, sklízí bouři

18. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Facebook dětem (13–17) neumožňoval psát veřejné příspěvky, nově jim to umožní a sklízí za to (zbytečně) kritiku.

Pokud jste ve věku 13 až 17 let a vyplnili jste na Facebooku správně věk, tak vás Facebook považuje za dítě a patřičně nesvéprávné. A doposud vás chtěl „chránit“ například tím, že neumožnil psát příspěvky ve stavu veřejné (public). Jenže na něco podobného si další sociální sítě nehrají. A co navíc, Facebook už stejně dávno používají děti podstatně mladší (většinou je čas nástupu na Facebook tak okolo devíti let věku).

Ve středu Facebook oznámil, že věk 13 až 17 už nebude omezovat příspěvky s nastavením veřejné – sice bude počáteční nastavení nadále omezené na pouze pro přátele (a případně přátelé  přátel), ale bude to (konečně) možné změnit. Samozřejmě tak reaguje právě na to, že na ostatních sociálních sítích si na nic takového nehrají a Facebook tak zbytečně má problémy.

Ve změně samozřejmě nehledejte žádné praktické či dobročinné důvody. Jde o peníze, o reklamu, o to, aby Facebook nepřicházel o děti a mládež – pro ty je snadné utéct jinam, kde podobná omezení nejsou. Twitter se neptá v podstatě ani na věk, natož na skutečné jméno a příjmení.

Jenže ono to celé není tak jednoduché. Jak například uvádí Wall Street Journal, ochránci soukromí se bouří a svým způsobem mají pravdu. Veřejné příspěvky mohou usnadnit přístup pedofilům (bude se jim snáze vytipovávat oběť i zjišťovat informace potřebné k sociálnímu inženýrství i manipulacím) a také zjednoduší kyberšikanu.

MM_SS3

Facebook tradičně namítá, že on přece děti před změnou na „veřejné“ nastavení varuje. A že také změnil původní přednastavené přátelé přátel na pouze přátelé. Tradiční hra kočky s myší, protože Facebook nakonec stejně nejspíš dosáhne svého, případně někde udělá nějaký další zbytečný ústupek. Realita je totiž taková, že děti si běžně přidávají do přátel neznámé lidi, takže nějaké omezení na „pouze pro přátele“ je jenom hra.

Už samotné spoléhání se na zodpovědné a správné vyplnění věku je absurdní. Osobně mám dokonce ten názor, že by děti Facebooku a jemu podobnými měly co nejvíce „lhát“, co se osobních údajů a informací týče. A rozhodně nesvěřovat takovýmto službám svá skutečná data narození. Z tohoto i dalších pohledů na to, jak děti a mládež Facebook používají, pak „odemčení“ možnosti psát veřejně osobně vítám – z mého pohledu šlo doposud jenom o další umělé a nefunkční omezení. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.