Hlavní navigace

Facebook se mění v plně placený kanál a Tumblr překonal Instagram

30. 11. 2014
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Facebook
Hloupneme, Google opět mění pravidla SEO, nástup chytrého oblečení, Twitter šmíruje v mobilech a web je stále pomalejší. Co přinesl právě uplynulý #tyden?

S tím by se i dalo souhlasit: Automation Makes Us Dumb řeší obvyklý problém, čím chytřejší software a hardware okolo nás, tím jsme pohodlnější, línější a přestáváme se některé věci učit.

Je skutečně web pomalejší a pomalejší? Viz The Web Is Getting Slower, At Least in How We All Experience It

Chcete být ovce? Nic složitého, stačí Goat MMO Simlator. Viz Goat MMO Simulator impressions: Massively moronic

TELEgraficky

Craigslistu unesli DNS záznamy ■ MarkedUp končí, a to velmi brzy. Už ke konci listopadu ■ Pomplamoose vyrazili na tour Goblins vs Gnomes Trailer ■ První trailer na nové Hvězdné války (ano, kolují dva, který je pravý, poznáte snadno) ■ Prostě to zařídíme@Canada je na Twitteru ■ Rozhádaní OnePLus a Cyanogen ■ Yahoo koupilo Cooliris

WEBDESIGN, INTERNET

Dost podstatné pro SEO i webdesign: Google: Content Within Tabs Or Click To Expand Boxes Are Discounted. Česky? Google prý neindexuje či snižuje význam obsahu, který je v záložkách či rozklikávacích prvcích. Což částečně dává smysl, ale změna je to opravdu podstatná.

A když už SEO, tak ještě Google’s Gary Illyes Discusses Mobile as a Ranking Factor. Týká se „Mobile Friendly“ popisku ve výsledcích vyhledávání. A hlavně toho, že to může mít velký vliv na umístění stránky. A dost prostoru je věnováno tomu, jak toto označení získat, ale také tomu, jaké problémy v UX nás nejvíce pálí.

Nejhledanější věci roku 2014 podle Ask.com? Čtěte v Ask.com's Top Searches of 2014 & Predictions for 2015, kde najdete i předpovědi.

Příští rok vyprší smlouva, která Googlu zaručuje postavení výchozího vyhledávače v Safari. Kdo asi Google nahradí? Viz Here Comes the iPhone Safari Browser, Starring … Bing?

Taylor Swift leaving Spotify was great news for YouTube se vrací k Taylor Swift a jejímu ochodu ze Spotify. Je tam vidět jeden velmi povedený graf, ukazující, jak hodně se to projevilo na YouTube.

Press Releases Are Not an SEO Strategy je realistický postřeh a užitečný článek. S jedním omezením, dívá se na tiskové zprávy jako na něco, co někde visí v původní podobě. Jenže to je jenom omezený pohled. Tiskové zprávy jsou a vždy budou příležitost pro získávání zpětných odkazů, jen je potřeba je správně používat.

SOFTWARE

CMS používající Dropbox a nevyžadující FTP? Podporuje statické weby i PHP a DropBox mu tedy slouží jako úložiště, ze kterého pak obsah putuje na skutečný web. Viz Yoozon hosts CMS sites using Dropbox, no FTP required

Google zpřístupnil stažení všech dat z Gmailu a z kalendáře. Viz Download a copy of your Gmail and Google Calendar data. A nezapomeňte,  Google službu nasazuje postupně, takže pro vás ještě nemusí být dostupná. Vedle pošty a kalendáře je možné přidat i další data, tak jak už dříve bylo zvykem. Změnou u mailu a kalendáře je, že je to poprvé možné nejenom celé, ale také v podobě použitelné pro přechod do jiné služby.

I takhle může vypadat obyčejný příklad Hello World. A připravte se na to, že na tohle prostě nejste připravení.

Mozilla nahradí vyhledávání přes Google tím od Yahoo. Což ale znamená, že jde vlastně o Bing (v Rusku Yandex, v Číne Baidu), ale nás v Evropě to děsit nemusí, protože v Evropě zůstane Google. Zvláštní zmatek. Viz Mozilla Firefox Dumps Google in Favor of Yahoo! Search

Create a Tree View of your Google Drive udělá přesně to, co název naznačuje: zobrazí stromovou strukturu vašeho Google Drive.

Who tweeted it first zjistí úplně první tweet obsahující žádaný text, či prostě klíčová slova, hashtagy. Můžete tak třeba zjistit, že první použití hashtagu #dobrerano je čistě teoreticky z května 2009.

Fetching.io je něco jako váš osobní Google. Pamatuje si všechny webové stránky, které jste navštívili. A umí v nich vyhledávat.

About That Enterprise File-Sharing Study se vrací ke studii, která se týkala oblíbenosti a užívání cloudových úložišť (kde jasně vedl Dropbox). A výsledky trochu uvádí na pravou míru. Hlavně upozorňuje na to, že za podobné služby málokdo platí. A hlavně, málokdo je nasazuje na firemní úrovni.

HARDWARE

Jeden z vůbec prvních počítačů si dnes můžete (trochu) prohlédnout v muzeu. Viz One of the first true computers is finally on public display. A pokud nevíte, o kterém je řeč, tak je to ENIAC. Sice ho neuvidíte celý (pochází z roku 1945, mimochodem), ale to, co uvidíte, za zkouknutí stojí.

FORGET SMART WATCHES AND GLASSES, SMART CLOTHING WILL BE THE HOTTEST TREND OF 2015 je docela zajímavé povídání o tom, že chytré oblečení bude podstatně zajímavější, než nějaké chytré hodinky.

MARKETING A KOMUNIKACE

Tomáš Prouza je slavný – na Twitteru komentoval britského premiéra Davida Camerona a jeho tahy proti imigrantům. A dostal se až do zpravodajství, byť tedy ten titulek, ten je trochu mimo. Viz David Cameron Twitter Bombed By Czech Minister

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Symantec Uncovers Sophisticated, Stealthy Computer Spying Tool píše o sofistikovaném malwaru, který nejspíše vytvořila nějaká vládní agentura. V úvahu připadá USA, Izrael nebo Čína. A přímo u Symantecu jako Regin: Top-tier espionage tool enables stealthy surveillance

Tak je to tak, Evropský parlament vážně hrozí rozdělením Googlu. Viz Europoslanci přijali rezoluci, která hrozí vyhledávačům (čti Googlu) rozdělením, kde se dočtete, že pro bylo 384 a proti 174, ale také že nešlo jenom specificky o Google, ale o vyhledávací služby obecně. Zajímavé je také to, že Francie a Německo volají po revizi antimonopolních zákonů, tak aby bylo možné lépe řešit globální internetové společnosti. K faktickému dělení je samozřejmě cesta dlouhá, protože  něco takového žádají jen europoslanci a zatím to nemá žádný jiný význam, než výkřik. Mimochodem – chcete vědět, jak v europarlamentu hlasovali Češi?

K předchozímu je ještě zajímavé European Legislator Urging the Breakup of Google Has Ties to a Law Firm, kde New York Times upozorňuje, že Andreas Schwab, který stojí za tažením proti Googlu, má vcelku jasné spojení s firmou CMS Hasche Single, která zastupuje německé vydavatele v boji proti Googlu. Takový „malý“ konflikt zájmů.

Ano, „aktivity EU proti Googlu jsou o ochraně firem, nikoliv zákazníků“. Souhlasím. Stejně jako s řadou dalších věcí v Should digital monopolies be broken up?

300,000 hacking attempts and 5 observations je zajímavá analýza snah hacknout WordPress blog pomocí bruteforce. Zjistíte, že nejčastějším je pokus s prázdným heslem a poté následují hesla jako admin, password, 123456, admin123, 12345 a 123123.

V Británii se politici po řadě let probrali a chtějí po sociálních sítích jasnější práci s daty a informacemi uživatelů. Viz MPs say they need ‚serious discussion‘ with social networks over users' data.

Vedle Googlu už „zapomínají“ v Evropě i u Microsoftu (a Yahoo). Viz In Europe, Microsoft and Yahoo Have Started to Forget

BMG Rights Management a Round Hill Music zažalovali Cox Communicatons kvůli  porušování autorského práva. Dost revoluční počin, jde totiž o ISP a žaloba tvrdí, že nedělá dost pro to, aby postihl ty, co stahují nelegálně hudbu. Viz Music publishers finally pull the trigger, sue an ISP over piracy

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

MISS VŠE se poněkud zvrhla. Komentáře na Facebooku dost realisticky říkají, co si o tom myslet.

Tumblr překonal Instagram. V pomyslné kategorii nejrychleji rostoucí sociální platformy. Nejrychleji rostoucí aplikace je Snapchat, což je dost děsivé,  uvážíme-li, jak nespolehlivá a nebezpečná tahle hračka je. Viz Tumblr Overtakes Instagram As Fastest-Growing Social Platform, Snapchat Is The Fastest-Growing App

Facebook se z „earned“ mění v kompletní „paid“ kanál internetového marketingu. Začalo to před rokem a v lednu to postoupí do další úrovně. Pokud stále nechápete, zkuste třeba New Facebook Rules Will Sting Entrepreneurs. Říkají to tam dostatečně polopatisticky.

Vědci varují, data z Facebooku a Twitteru používaná ve studiích nejsou vyvážená, a nepředstavují to, co si lidé skutečně myslí. Viz Social media for large studies of behavior, kde se navíc dočtete o tom, jak vlastně vznikla dnešní hojně používaná metoda dotazování a zjišťování „veřejného mínění“. Prvním telefonickým dotazováním, které se ukázalo jako fatálně mimo.

První, co po probuzení udělat? Podívat se na sociální sítě. Z těch mezi 18 a 34 roky věku to dělá čtvrtina. Viz One in Four 18–34 Year-Olds Check Social Media as Soon as They Wake Up, a to buďte rádi, že se neptali těch mladších.

How a Facebook Page Grew Their Organic Reach 219% in 30 Days neříká nic jiného, než že nějaké to jedno či dvě procenta dosahu u příspěvku jsou peklo. A ukazuje, že celkový dosah samozřejmě můžete ovlivnit: tady přišli na to, co víme už ten rok, co Facebook vše ořezal. Více příspěvkůsprávné časy. 

Něco pro e-shopáře? Black Friday: Walmart, Target are top retail pages on Facebook obsahuje přehled velkých amerických obchodů na Facebooku. Walmart, Target, Macy's, Kohl's, Aéropostate, Old Navy, Best Buy, GameStop, Foot Locker a Hot Topic jsou v první desítce s velkými rozdíly v počtu fanoušků i aktivitě.

A ještě jeden pohled – Which Retailers Have the Most Social Influence? se na to dívá z pohledu Kloutu, tedy teoretického vlivu. Tady je první desítka mírně jiná – Amazon, Tačget, Walmert, AT&T Wireless, Dell, Best Buy, Apple, Walgreens, Neiman Marcus a Kohl's.

MOBILNÍ APLIKACE

Wall Street Journal otevřel účet na Line (jako @wallstreetjournal), což je jedna z řady aplikací na posílání zpráv.

Twitter začal šmírovat, jaké aplikace na mobilním telefonu používáte. Pokud nechcete, aby to věděl, můžete to vypnout. Tedy aspoň doufejte, že můžete. Viz Twitter Is Now Keeping Track Of What Apps You Use, But Don’t Worry, You Can Opt Out

security.google.com/settin­gs/security/activity si přidejte do sbírky odkazů u Googlu. Je to přehled všech zařízení (mobily, tablety, počítače), která používají váš účet u Google. Má ale jeden nedostatek, málo informací umožňujících identifikovat, o které zařízení jde.

Nintendo si nechalo patentovat emulaci pro Game Boy a využití v mobilních zařízeních a v letadlech. Viz Nintendo Patents Game Boy Emulation For Use In Mobile Devices, In-Flight Entertainment

V Lízátku, Lolipopu, je schovaná hra. Viz Here’s How You Can Play The Hidden Game In Android Lollipop

INFOGRAFIKA

The ABCs of Landing Pages That Work [Infographic], kdybyste třeba chtěli dělat nějakou tu „landing“ stránku.

81% of Shoppers Conduct Online Research Before Buying [Infographic] říká to,  co asi víte, nebo aspoň tušíte. Většina lidí si před koupí produktů či služeb prověřuje vše online.

The Rise of Podcasting: The Ultimate On Demand Content [Infographic], kdyby náhodou byl zájem o podcasting.

KL22_nominace

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.