Hlavní navigace

Europoslanci přijali rezoluci, která hrozí vyhledávačům (čti Googlu) rozdělením

27. 11. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Evropský parlament se rozhodl přitlačit na Evropskou komisi, aby byla přísnější ke Googlu. Jde o politickou proklamaci bez možnosti praktického vynucení.

Evropská komise by z dlouhodobého pohledu měla zvážit i možné oddělení vyhledávačů od ostatních komerčních služeb, myslí si Evropský parlament (EP). 

Rezoluci, která tento návrh mimo jiné obsahuje, dnes europoslanci schválili velkou většinou hlasů (384 pro, 173 proti, 56 se zdrželo).

Případné rozdělení má podle nich být jednou z metod, kterou by měla Komise zajistit, aby vyhledávače ve výsledcích nediskriminovaly konkurenční služby. „Indexování, vyhodnocování, zobrazování a ranking ve vyhledávačích musí být nestranné a transparentní,“ argumentují poslanci.

Komise má podle nich zabránit tomu, aby provozovatelé vyhledávačů zneužívali své postavení k marketingu svých vlastních služeb. Přestože v dokumentu ani jednou nepadne jméno konkrétní firmy, je jasné, že je namířena zejména proti Googlu, který má na evropském trhu vyhledávačů více než 90% podíl.

Politický tlak

Rezoluce je ovšem „jen“ politickou proklamací, která nemá žádný praktický dopad – Parlament totiž nemá k jejímu vynucení žádné výkonné pravomoci, ty má pouze Komise. Není ani jasné, jak by případné rozdělení mělo proběhnout. 

Dá se tak interpretovat hlavně jako politický tlak na to, aby byla Komise přísnější ve skoro čtyři roky trvajícím a stále neukončeném antimonopolním šetření Googlu kvůli stížnostem na možné zneužívání jeho dominantního postavení na evropském trhu. 

„Dnešním rozhodnutím EP jsem zklamaná. Souhlasím s tím, že Google musí vytvořit jasnou hranici mezi vyhledávači a dalšími komerčními aktivitami, měli bychom mu ale dát šanci učinit tak vlastními kroky. Místo toho, abychom se soutředili na to, jak vytvořit jednotný digitální trh, tak se kolegové zaměřili na politický tlak vůči jedné společnosti,“ komentovala rozhodnutí česká europoslankyně a spoluautorka mírnějšího návrhu rezoluce Dita Charanzová.

Všechen traffic si je rovný

Lepší zprávou je, že rezoluce obsahuje i výzvu k podpoře síťové neutrality. „Se vším internetovým provozem by mělo být zacházeno stejně, bez diskriminace, omezování nebo zasahování,“ stojí v textu.

CIF - osobnosti

Pravidla pro dodržování síťové neutrality, schválená na jaře europoslanci, v současné době procházejí schvalováním v Radě EU. Zástupci některých členských států se přitom kloní k jejich podstatnému změkčení – údajně kvůli tomu, aby regulace nebrzdila inovace.

Obavy z jejich návrhů nedávno vyjádřil i místopředseda Evropské komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).