Hlavní navigace

Proč digitální komisař Ansip bije na poplach kvůli ohrožení síťové neutrality?

Autor: Isifa
David Slížek

Bitva o podobu internetu neprobíhá jen ve Spojených státech. Telekomunikační balíček definující síťovou neutralitu sice prošel europarlamentem, ještě ale není vyhráno.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Místopředseda Evropské komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip má „velké obavy“ z návrhů členských států, které by znamenaly uvolnění pravidel pro dodržování síťové neutrality v Evropě, napsala agentura Reuters.

Pravidla mají zajistit, aby operátoři zacházeli se vším internetovým provozem stejným způsobem a žádný nediskriminovali nebo naopak neupřednostňovali. „Všechen provoz si musí být rovný,“ zdůraznil Ansip.

Důvodem jeho obav jsou minulý týden uniklé materiály z Rady EU, která právě projednává v dubnu Evropským parlamentem schválený návrh „Jednotného evropského trhu elektronických komunikací“ (podrobněji viz Síťová neutralita v europarlamentu uspěla, vyhráno ale zdaleka nemá). Ty totiž naznačují, že se chystají podstatné změny.

Na obranu inovací

Pozměňovací návrhy, které Radě EU předložila současná předsednická země Rady – Itálie, zveřejnila neziskovka EDRi. Oproti striktnímu parlamentnímu znění jsou v nich principy síťové neutrality podstatně zmírněny – chybí například její definice a také definice tzv. specializovaných služeb, které – zjednodušeně – mají mít operátoři povoleno nabízet bez většího omezení, pokud to nebude na úkor obvyklého připojení.

Zdůvodnění? Aby „nebyly potlačeny inovace a abychom se do budoucna vyhnuli nebezpečí zastaralé regulace“. Dost to připomíná argumenty zástupců telekomunikačních operátorů. Oproti tomu třeba asociace organizací na ochranu práv uživatelů BEUC výslovně podporuje variantu schválenou europoslanci:

Italský návrh (přečíst si jej můžete zdezde – PDF v angličtině) povoluje blokování, zpomalování nebo změnu připojení v několika specifických případech: pokud jde o soudní příkaz, pokud má zabránit šíření nevyžádané komunikace, když jde o zachování integrity a bezpečnosti sítě, když jde o zabránění bezprostředního zahlcení sítě, v případě, že je nutné přednostně zajistit fungování hlasových přenosů nouzových linek a na základě vlastního požadavku uživatele.

Nic samozřejmě ještě není uzavřeno. Pokud by Rada pozměňovací návrhy přijala a změnila tak europoslanci schválené znění, putoval by návrh k dalšímu čtení do Evropského parlamentu (pak případně zpět do Rady a tak dále až ke smírčímu řízení – nebo k zamítnutí návrhu jako celku). Možná to ale nakonec ani nebude potřeba. 

Všechno vylít a znovu

Wall Street JournalEDRi totiž nedávno upozornily na návrh pracovního programu Evropské komise na rok 2015 (k přečtení zde – PDF v angličtině), ve kterém je mimo jiné zmíněna nová velká iniciativa Digital Single Market Package, která má zahrnovat „ambicioznější reformu telekomunikací“. To se dá interpretovat i tak, že momentálně schvalovaný telekomunikační balíček už to má spočítané.

Signálů o vyšší vstřícnosti evropských politiků vůči potřebám telekomunikačních operátorů ostatně v poslední době přibývá. Eurokomisař Günther Oettinger nedávno na svém blogu opatrně navrhoval, že bychom se neměli bránit „diskusi o myšlence“, že by operátoři mohli být za pokrytí méně lukrativních venkovských oblastí odměněni přiškrcením ochrany spotřebitelů v těchto lokalitách – třeba tím, že by bylo omezeno jejich právo měnit operátora.

Zdá se, že bitva (nejen) o síťovou neutralitu není v Evropě zdaleka dobojována.