První fáze velké politické bitvy o podobu telekomunikačního trhu a internetu v Evropské unii je dobojována. Hlasováním na plénu Evropského parlamentu prošel balík návrhů Jednotný evropský trh elektronických komunikací, který obsahuje mimo jiné úplné zrušení roamingu v příštím roce a přísnější pravidla pro dodržování síťové neutrality.
Pro přijetí „telekomunikačního balíčku“ hlasovalo 534 poslanců, 25 bylo proti a 58 se zdrželo.
Zrušení roamingu je jasné a asi nepotřebuje žádného většího vysvětlování. Podle přijatých návrhů by k němu mělo dojít k 15. prosinci 2015. Po tomto datu operátoři nebudou smět zákazníkům účtovat maloobchodní poplatky za hovory, SMS či datové připojení uskutečněné v jiné zemi EU.
V pozměňovacích návrzích ovšem prošla i pojistka proti zneužívání roamingových služeb ve formě možných „zastropovaných plateb“. Kritéria pro ne by měli operátoři jasně uvádět ve smlouvách, stojí v návrhu: „Tato kritéria by se měla uplatňovat tak, aby spotřebitelé mohli při pravidelných cestách v rámci Unie bez obav opakovat daný vzorec své typické domácí spotřeby spojený s jejich balíčkem tuzemských maloobchodních služeb.“
Operátoři se samozřejmě snažili poslance přesvědčit, že jim zrušením roamingových poplatků vznikne škoda. Podle agentury Reuters analytici odhadují, že by mohli přijít asi o 5 procent výnosů. Evropská komise ale už dlouho oponuje, že se případná ztráta více než vyrovná zisky z toho, že už si zákazníci nebudou telefony v zahraničí vypínat.
Síťová neutralita
Mnohem důležitější než zrušení roamingu je z hlediska uživatelů i podnikatelů na internetu otázka dodržování tzv. síťové neutrality. I tady se poslanci postavili proti operátorům a poskytovatelům připojení, když odhlasovali přísnější pravidla, než původně navrhovala Evropská komise.
Součástí schválených pozměňovacích návrhů je především definice, co síťová neutralita v EU znamená:
‚Neutralitou sítě‘ se rozumí zásada, podle které se s veškerým internetovým provozem nakládá rovnocenně, bez diskriminace, omezení nebo zásahů a bez ohledu na odesílatele, příjemce, typ, obsah, zařízení, službu nebo aplikaci;
Tato zásada by měla zamezit tomu, aby ISP a operátoři upřednostňovali některé služby na úkor jiných – například protože se s nimi domluví na nějaké komerční spolupráci. Poskytovatelé připojení budou moci dále nabízet prémiové služby (například v oblasti video-on-demand nebo cloudových aplikací), ale jen v případě, že tím neomezí „dostupnost nebo kvalitu služeb přístupu k internetu“ jiných firem.
Poslanci v pozměňovacím návrhu také změnili definici toho, co tyto tzv. specializované služby jsou:
‚specializovanými službami‘ se rozumí služby elektronických komunikací optimalizované pro konkrétní obsah, aplikace nebo služby, případně jejich kombinace, které jsou poskytovány prostřednictvím logicky odlišné kapacity, vycházejí z přísné kontroly přístupu, nabízejí funkčnost vyžadující zvýšenou kvalitu v celém jejich rozsahu a nejsou nabízeny ani použitelné jako náhrada za službu připojení k internetu;
Původní návrh Komise byl přitom velmi obecný a teoreticky umožňoval za „speciální“ prohlásit celou řadu internetových služeb:
„specializovanými službami“ se rozumí služby elektronických komunikací nebo jiné služby, které umožňují přístup ke konkrétnímu obsahu, aplikacím nebo službám, případně jejich kombinaci, a jejichž technické vlastnosti jsou mezi koncovými body kontrolovány, nebo které umožňují odesílat nebo přijímat data mezi určitým počtem subjektů nebo koncových bodů a nejsou nabízeny ani běžně používány jako náhrada za službu připojení k internetu;
Co bude následovat dál? Balíček, který obsahuje návrh nařízení a změnu několika směrnic, dostane na stůl Rada Evropské unie. Pokud jej schválí, začne platit. Pokud ne, vrátí se v druhém čtení znovu do Evropského parlamentu, kde už o něm budou hlasovat nově zvolení europoslanci, vzešlí z květnových eurovoleb.