Hlavní navigace

Facebook zase na nákupech. Tentokrát kupuje startup na kompresi videa

9. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Rozpoznávání lidské řeči a teď video. Dvě velká témata, kterým se chce letos sociální síť věnovat. Za devět dní nového roku to vypadá, že to bere vážně.

Tento týden už ale Facebook jednou nakupoval. Pořídil si Wit.ai. Mladou firmu, která loni v říjnu získala první třímilionovou investici vedenou významným fondem Andreessen Horowitz. Startup se snaží vytvořit řečovou platformu na bázi opensource. Teď už ale pod vlajkou Marka Zuckerberga. 

Teď je tu ale další obchod, o kterém přinesl informace deník Wall Street JournalRychlá komprese videa bez ztráty kvality. To je rajská hudba pro Facebook, který se už svým uživatelům snaží přehrávat videa automaticky. “Díky QuickFire Networks dostáváte do rukou zbraně, které vám pomohou zvládnout probíhající videorevoluci," tvrdí firma na svém webu. 

Facebook se snaží uživatele přimět k tomu, aby nahrávali videa rovnou do jeho databáze a nevyužívali jen odkazy na YouTube a ostatní videoservery, se kterými sociální síť nemůže pracovat. Proměna na videoserver se mu vyplatí především proto, že získá data o tom, jaká videa uživatelé sledují, a tím může samozřejmě lépe cílit reklamu.

„Na Facebooku se přehraje víc než miliarda videí denně a jsme nadšeni, že můžeme uživatelům sociální sítě pomoci s kvalitou videa,“ komentuje šéf startupu Craig Lee. Facebook nákup nijak nekomentoval. 

QuickFire ze San Diega v něčem připomíná startup Pied Piper ze seriálu Silicon Valley. Stejně jako seriálová firma se i jeho tým zúčastnil startupového klání na TC Disrupt, a to dokonce i se stejným produktem. 

CIF23

V podobném oboru jako QuickFire podnikají i tuzemští Comprimato. Ti zatím sbírají investice i první klienty. Jejich chloubou je až desetkrát rychlejší komprese a dekomprese videa ve formátu JPEG2000 za zlomek ceny klasických jednoúčelových řešení. Technologie Comprimata je postavena na současných grafických kartách. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).