My právě víme, že to bylo zadáno bez soudního povolení (warrant). Místo toho se to schovávalo jako výzkum. To je celé jádro sporu, že se takhle obchází zákon.
Tento princip se nazývá parallel construction, nejdříve se zjistí nelegálně důkazy, které nejdou použít u soudu a pak se k nim vytvoří paralelní pŕíběh, který je u soudu přípustný.
Taky víme, že to vedli výzkumníci v rámci univerzity, protože se k tomu přiznali a to byl důvod, proč CMU nedovolila na BlackHatu práci publikovat.
Takže bych neskákal k závěru 'senzační titulek s nepochopeným obsahem'.
Nevíme, jak byl "pokus o prolomení Toru" univerzitě zadán, což je podstatné. Pokud to byla bezpečnostní studie, pak to není nic neobvyklého. Pokud to bylo zadání o aktivní prověření bezpečnosti Toru, pak to také není nic špatného, protože na větší bezpečnosti Toru má zájem jak akademická obec, tak bezpečnostní složky (které jeho obdobu jistě budou chtít používat také pro vlastní krytí). Nikde jsem zatím nečetl, že by útok byl veden z té univerzity a ani to, že by někdo z té univerzity s takovým aktivním útokem souhlasil nebo ho obhajoval. Pokud jde o samotný Tor, je potřeba si uvědomit, že jeho úkolem není skrývání trestné činnosti, ale ochrana soukromí, což jsou dvě diametrálně odlišné věci. Zavření nelegálních obchodů s drogami nebo pornografií rozhodně není útokem na žádné občanské svobody (právě naopak). Notabene kdo něco o Toru ví, že velké množství jeho uzlů je sponzorováno bezpečnostními složkami - a to jistě nejen NSA, FBI nebo CIA, ale i ruskými a čínskými (a možná i českou BIS). Jejich analýza provozu z vás dělá jen nezajímavé číslo, vaše soukromí je víceméně stejné jako při jiném používání Internetu, kde k monitorování dochází také. Takže výsledek? Senzační titulek s nepochopeným obsahem...
BTW: Běžný (a rozumný) člověk použije úspěšně Tor k tomu, aby, omezil sbírání informací i svém soukromí například redakčnímu systému na Lupě nebo Facebooku. To je primární účel. Pro skrývání identity za účelem nákupu/prodeje drog nebo přípravy sebevražedného atentátu Tor není určen (a já doufám, že ani nebude).
To je asi stejně relevantní otázka, jako proč mnozí "sjíždějí" svým polovičkám telefony (SMS, historii hovorů) nebo jim lezou do FB. Dřív (za vlády komunistů) byli v každé ulici práskači a "uliční výbor strany". Dneska už nejsou, protože skočila ta doba a způsob komunikace se jaksi změnil. Špehovalo se vždycky - všichni znají Enigmu, Kámasutra doporučuje milencům používat šifry, Caesar se použitím šifry vytahoval ve své knize a nejstarší doložená šifra je Skytale, co používala Sparta...
Obávám se, že je to celé v rovině podezření. Nikdo to zřejmě nebude rozmazávat, ale ty lidi, co to dělali, to nemuseli předem vědět. Odsoudit je je strašně jednoduché.
BTW: Historka má jen rovinu u FBI. A co NSA, která "na to má lidi", ta je jaksi z obliga. Prostě někdo má máslo na hlavě a zbytek není překvapující.
Nějak těm vládnoucím osobám není pochuti, že nevidí ostatním do hlavy. Jaký je pojmenování takový vlastnosti z pohledu psychologie?
Krásně to dokreslují reakce PR:
PR univerzity sdělilo, že o žádné platbě nic nevědí.
Mluvčí FBI sdělil, že informace o platbě $1 milionu za útok na Tor je nepřesná. Na doplňující otázku, zda je nepřesný obnos, nebo zda je nepřesná samotná informace o objednání útoku, mlučí neodpověděl.
Rohlík.cz finalizuje svou přípravu vstupu na maďarský trh. Zakladatel a většinový vlastník e-shopu Tomáš Čupr přes Twitter upozornil, že…
Americká Federal Trade Comission (FTC) prověřila roli Facebooku ve skandálu s firmou Cambridge Analytica a teď s ním jedná o případných…
Český Beat Saber sice neproměnil nominaci na nedávných The Game Awards, nyní se mu ale podařilo zabodovat na obdobných cenách. V kategorii…
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.