Hlavní navigace

FBI: podvodníci loni vylákali z Američanů přes půl miliardy dolarů

18. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ekonomická krize, mediální evergreen posledních měsíců, se zřejmě negativně nedotkla internetových podvodníků, kterým se podle americké FBI v loňském roce dařilo dobře. Američtí vyšetřovatelé za loňský rok evidují podvody v celkové výši 560 milionů dolarů, což je v přepočtu přes deset miliard korun. Oproti roku 2008 si tak dle statistik FBI podvodníci přišli na dvojnásobnou sumu. Počet trestních oznámení v souvislosti s internetovými podvody meziročně vzrostl o dvacet procent. Podvedení…

Ekonomická krize, mediální evergreen posledních měsíců, se zřejmě negativně nedotkla internetových podvodníků, kterým se podle americké FBI v loňském roce dařilo dobře. Američtí vyšetřovatelé za loňský rok evidují podvody v celkové výši 560 milionů dolarů, což je v přepočtu přes deset miliard korun. Oproti roku 2008 si tak dle statistik FBI podvodníci přišli na dvojnásobnou sumu. Počet trestních oznámení v souvislosti s internetovými podvody meziročně vzrostl o dvacet procent. Podvedení Američané přicházeli o částky od cca třiceti dolarů do sto tisíc dolarů.

Aby internetové podsvětí vyvolalo u svých potenciálních obětí pocit důvěry, neváhalo se ohánět třeba i samotnou FBI. Zhruba tři sta tisíc trestních oznámení se týkalo podvodů, v nichž právě figurovalo zneužití názvu amerického vyšetřovacího úřadu nebo dokonce přímo jeho šéfa. FBI uživatelům Internetu radí k e-mailům přistupovat se zdravou skepsí, ale to není nic nového pod sluncem. (Yahoo News)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.