Hlavní navigace

Názory k článku Ferguson ARIVA@link 200: HD satelitní přijímač s velice zajímavými funkcemi

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 10. 2010 7:53

  bez přezdívky
  Oprásknutý? Ještě jste nepochopil, že všechny tyto "značky" fungují tak, že se v Ćíně něco vyrobí a tady se to prostě prodává pod nějakou "značkou"? Akorát se často ta samá věc prodává klidně po 5 značkami že. :-) Liší se to samozřejmě akorát nápisem na krabici a DO, občas jde o HW stejný kus ale s jiným (upraveným) SW.
 • 29. 10. 2010 7:13

  bez přezdívky
  Už první věta cituji "Nabízí pokročilé síťové funkce po telnetu: internetová rádia Jamendo, YouTube, Picasa, VideoLAN, twitter, flickr, SHOUTcast, UpnP, RSS atd.)" usvědčuje autora, že nejspíš o počítačích a sítích ví velmi málo. Dosvědčují to i další chyby jako "DHCR" místo DHCP apod.

  Z této neznalosti nejspíše vyplývá i celé zaměření článku. Sice se dozvíme jak vypadá interní flash a další věci kolem televizní/sat části ale k internetovým službám se nedozvíme vlastně NIC - jen opis zkratek odněkud z krabice.

  Je to docela škoda, protože právě síťové služby jsou to co má tento model navíc proti "normálním" HD satům.

  Celou recenzi tedy považuji za značně okleštěnou a navíc nešťastně svěřenou nesprávné osobě, bohužel..
 • 29. 10. 2010 8:27

  bez přezdívky
  Máte pravdu, došlo k chybě i překlepu u DHCP - nastavení vlastní IP-adresy atd. Pokud máte zájem, můžete mi prosím na můj mail sdělit další připomínky, budu rád.
  Pokud má někdo zájem blíže se seznámit s přijímačem odkazuji na adresu kterou uvedl Ivan:http://www.optexcz.eu/download/709992cz. pdf. Tyto přijímače jsou téměř identické i svým firmware a tak pro detailnější seznámení s multimediálními funkcemi je tento manuál výbormý (lepší, než je dodávám s popisovaným přijímačem).
 • 29. 10. 2010 21:19

  Franta Finta
  za ty prachy mam pristroj s enigmou 2 a pevnym diskem co prepina jak dabel :))))
  tem kdo si tohle koupi musi bejt uplne blbej
 • 1. 11. 2010 17:31

  Ivan z Kolína
  A to byste se divil. Ano, takové USB flashky jsou úplně běžně na trhu. Nezapomínejte, že průměrná doba zápisu není trvalá hodnota zápisu. Experimentálně jsem ověřil, že 5násobná rezerva v rychlosti oproti papírovým parametrům je skoro málo. A jestli často mažete, taky se to časem dost zhoršuje...
 • 3. 3. 2011 22:48

  alfi
  na dotaz zdeňka: nahrávání na síťový disk bohužel neumí - v menu taková volba není (usb i cifs se ale mountujou do filesystému, tak by nemusel být problém to časem zprovoznit - pokud to utáhne potřebný datový tok přes síťovku)

  jinak u mě problémy se zápisy na skylink ice kartu pokračují - po měsíci bez restartu předchozí zápisy expirovaly a nové nechodí :-( (celá uni čtečka karet je postavená na oscamu a dvbapi, ale tam se o podpoře arivy nijak nezmiňují..)
 • 2. 1. 2011 16:37

  alfi
  (není někdě nějaká wiki, kde by se daly podobné info sdílet? přeci jen prohledávání spousty diskuzních fór kvůli zjištění některé informace není úplně pohodlné..)

  dlouho jsem zvažoval, jestli jít do staršího ipboxu (910HD, vestavěný větrák a přeci jen už má nějaký ten rok za sebou) nebo nového vu solo (chybí mu displej a je dražší), ostatní "enigmy" za podobnou cenu pak nemají slot na ci modul (kdoví, jak to bude za rok-dva s cryptoworks a irdetem?) nebo výstup na scart.. až jsem zkusil tuhle arivu s displejem a celkem pěkným designem za nějakých 5700 Kč. celkově to není úplně špatný stroj pro nenáročného uživatele. i když nevím, jestli se přidané "multimediální" funkce navíc (oproti arivě bez @link) za dvojnásobnou cenu vyplatí.

  zkušenosti z pohledu linuxáka zvyklého na teď už spíš historickou enigmu 1

  - odezva dálkového ovládání ok, ale je třeba mířit na přijímač (bez odrazů)
  - recenze popisuje ovladač 4 v 1, ale žádné další zařízení jím nejde ovládat (možná po nějakém neoficiálním přeprogramování?)
  - první spuštění přes scart nezobrazí nic. je třeba použít tlačítko RES a pomocí displeje vybrat správné rozlišení (scart-pal)
  - přepínání kanálů je i v poslední sw verzi (27.12.2010) spíše pomalejší (SD 2-3s, HD kanály někdy i 5-6s)
  - režimy stand-by jsou dva - jeden vypne usb a video výstupy, ale po ethernetu je ariva dostupná pořád. druhý "deep stand-by" zhasne i displej a po zapnutí znovu bootuje (20-30s). informace o spotřebě <1 W počítám patří k deep stand-by, který ale v praxi málokdo použije (vlk evropské komise se tak nažere a spotřeba v použitelném stand-by tak zůstane mnohem větší a nikde se neuvádí)
  - nová skylink ICE karta se nerozjela, nepomohla ani její registrace a opakované poslání zápisů ze stránek skylinku. zafungovalo její vložení do stařičkého homecastu - zapsalo se na ni 20 denní úvodní promo a poté začaly chodit zápisy i přes arivu (ale v menu se projeví až po restartu.. a nebo se zapisují jen při restartu? nevím, zatím jsem to víc nezkoušel)
  - v přednastavených transpondérech na Astru 3 chybí nejmíň 11973 = CT HD a 12109 = Nova HD, Filmbox HD. doplnit jdou, ale je třeba chvíli hledat (a mačkat "hledat" i tam, kde to nedává smysl)

  - při prohlížení EPG trochu chybí druhý tuner - aktuální program se odmlčí a přijímač prohledává jednotlivé programy ze seznamu, aby zobrazil aktuální pořad. po několika hodinách ukáže stejný pořad (to si neumí spočítat aktuální čas?) a teprve postupně začne přepisovat aktuální verzí
  - programování nahrávání je trochu krkolomné, délku načtenou z EPG jde přizpůsobit jen v hodně hrubých krocích (120m, 150m..). jednou naplánovaný časovač už nejde změnit, jen smazat.
  - při nahrávání dovolí přepnout na jiný program stejného transpondéru, ale pokud je taky kódovaný, nahrávání se tím bez varování zastaví (spíš zasekne)
  - USB port se po přepnutí do stand-by sice vypne, ale jen, pokud není nic naprogramováno v EPG (proč? nejde pak ani zapnout deep stand-by)
  - 2,5" usb disk s uváděnou spotřebou 1A jeden usb port neutáhne, disk je třeba připojit do obou (jiný jsem nezkoušel)
  - nahrávky na disku jsou jen očíslované, název pořadu je až v binárním .inf souboru (až jich bude 50-100, nic tam nenajdete..)
  - interní 4GB flash je příjemná, i bez extra usb disku tak jde hned využívat online funkce, zálohování nastavení kanálu.. (zmíněné dvojče optex styx kappa ji nemá)
  - přepínání usb disků (interní, vzadu, vpředu) je trochu krkolomné, vždy jde použit jen jeden z nich pro všechny funkce. občas se tohle nastavení i "zblázní" a box je třeba restartovat, aby nějakou usb poznal

  - font v menu na SD televizi je hodně miniaturní a na hranici čitelnosti, chtělo by to nějaký přepínač a možnost zvětšit. rozdělení položek v menu je trochu chaotické - v podstatě vše v něm je jen o nastavovaní, ale rozdělené do 4 pod-menu ne úplně logicky
  - připojení na windows sdílení vypadá ok, omezením je jen jeho pevně daný název (proč? :( ). připojuje se přes cifsd, přímo z něj pak přehrává hudbu/videa/obrázky, dokonce i nekódované VOB soubory z dvd
  - stahování z youtube funguje, ale celé video musí nejprve stáhnout, než začne přehrávat (je tak hodně nepohodlné, člověk víc čeká na stažení než sleduje)
  - streamování z vlc se mi nepodařilo nastavit
  - na krabici i tady v recenzi je logo UPnP, ale nikde jsem nenašel, jak by mělo fungovat (zase žádná zmínka v návodu)
  - načítání fotek je hodně pomalé. ještě bych to pochopil u několika Mpix/MB, ale čekat i na obrázky 1024x768 už je spíš nepoužitelné (PC přes hdmi/svideo bude lepší)
  - upgrade orignálního sw (září 2010) docela zlobil - z internetu se nechtěl načíst (pomohl až čerstvý reset), po externí USB se přimountovala taky ta interní a box si stěžoval, že na ní žádný upgrade není (měl by řešit některý novějši sw). oficiální verze (zatím vycházejí) vycházejí docela často (www.ferguson-digital.eu), starší jsou případně i na laki.dvhk.pl)

  - na portu 23 běží automaticky telnetd, přihlášení na účet root je bez hesla (! už vidím červíky na netu hledající default díru..), v návodu o tom není ani slovo (!). další info z shellu viz níže
  - na portu 80 beží automaticky nastavení pro oscamd s default heslem (někde jsem ho založil, dá se najít). žádná zmínka v návodu
  - po přihlášení přes telnet se spustí bash a jsou dostupné nějaké základní příkazy (busybox, wget..), celá flash je přístupná i pro zápis a je na ní i celkem dost volného místa (chtělo by to ještě nějaký zdroj dalších aplikací - cron, openvpn, ssh..) - CPU STb7100, 69MB RAM, 29MB flash, ze standardních linuxových aplikací jsou použity directfb, lircd, cifs a filesystémy, celá aplikace přijímače včetně konfiguráků je pak binární (výrobce slibuje částečné zveřejnění pod GPL)
  -bash-3.00# uname -a
  Linux stb710x_board 2.6.17.14_stm22_0041-MB411_7109-STSDK #1 PREEMPT Wed Jul 21 11:46:13 KST 2010 sh4 unknown
  
  # cat /proc/cpuinfo
  machine     : STb7100 Reference board
  processor    : 0
  cpu family   : sh4
  cpu type    : STb710x
  cpu flags    : fpu
  cache type   : split (harvard)
  icache size   : 16KiB (2-way)
  dcache size   : 32KiB (2-way)
  bogomips    : 263.16
  pll0_clk    : 531.00MHz
  pll1_clk    : 400.00MHz
  sh4_clk     : 265.50MHz
  sh4_ic_clk   : 132.75MHz
  module_clk   : 66.37MHz
  slim_clk    : 265.50MHz
  comms_clk    : 100.00MHz	
  tmu0_clk    : 16.59MHz
  tmu1_clk    : 16.59MHz
  
  # free
         total     used     free    shared   buffers
   Mem:    70584    51772    18812      0      0
   Swap:      0      0      0
  Total:    70584    51772    18812
  
  # df
  Filesystem      1k-blocks   Used Available Use% Mounted on
  /dev/mtdblock2      29696   16744   12952 56% /
  
  
  
 • 2. 1. 2011 16:42

  alfi
  ještě několik výpisů z shellu
  # mount
  rootfs on / type rootfs (rw)
  /dev/root on / type jffs2 (rw,noatime)
  proc on /proc type proc (rw)
  devpts on /dev/pts type devpts (rw)
  /sys/bus/usb on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
  
  # lsmod
  Module         Size Used by  Tainted: P
  stgfb_core       45788 1
  stapi_ioctl      336784 0
  stapi_core      2321176 2 stgfb_core,stapi_ioctl
  mme_host        35056 1 stapi_core
  embxshm        30168 0
  embxmailbox      12368 1 embxshm
  embxloopback      9056 0
  embxshell       30216 5 stapi_core,mme_host,embxshm,embxmailbox,embxloopback
  
  # cat /proc/partitions
  major minor #blocks name
   31   0    1024 mtdblock0
   31   1    2048 mtdblock1
   31   2   29696 mtdblock2
    8  16  3915776 sdb
    8  17  3913191 sdb1
  
  
  
 • 1. 11. 2010 9:25

  pcwifi
  "Aby mohl být pořad nahrán v HD rozlišení, musí mít použité USB médium minimální rychlost zápisu 20 Mbps."

  Ona dnes nejaka flashka je pomalejsi nez 20mbit ? To zvladne microSD karta v redukci do USB a to nejsou zadní rychlíci :o))) Tady bych to videl na zcela zbytecnou poznamku...

  Chybi podpora "modernich" formatu,DivX,WMV,MKV apod.,jinak za ty love silena hromada srotu :O To uz radeji neco s Linuxem :-/

  mozna jsem spatne procital ale zadna zminka o podpore sdileni pres NewCamd apod... taky celkem dulezite pro (nejen)ceskeho cloveka, malokdo chce platit zbytecne za 2 karty s tou samou nabidkou dvoje love...

  PW