Hlavní navigace

Filipika proti Valentýnům

Michal Chleboun

Za dveřmi je jeden z nejpozoruhodnějších svátků, Den sv. Valentýna, a český Internet zrůžověl. Tedy řečeno hlavně obrazně, nejsymboličtější barvou svátku zamilovaných totiž nešetřili hlavně na iDnes. Jinak je plýtvání růžovou na všech nejnavštěvovanějších serverech, které za uživateli přispěchaly s valentýnskými přílohami, poměrně decentní.

Doba čtení: 3 minuty

O úrovni příloh jako takových se to však říct nedá. Jedná se většinou o stránky sestavené z obsahu, který je na portálech k mání i mimo jakékoli oslavy. U příležitosti 14. února je však tentokrát zahalen do obalu, nad nímž se pubescentky rozplývají, matinky pláčou a babičky zahleděně vzpomínají.

Přiznávám, že nějaký originální obsah díky Valentýnovi přece jenom vznikl – ony si ty internetové novinářky jistě rády napíší nějakou vyprávěnku o tom, jak je pěkné svírat dlaně svého milého. A konečně se najde příležitost pro zveřejnění milostných básniček, kterých máme všichni plné své pubertální šuplíčky.

To, že jsou v předposledním odstavci zmíněny výhradně zástupkyně ženského pohlaví, není zase až tak bez příčiny. Na Tiscali se například netají tím, že je speciál zaměřen hlavně na ně. Jedna z rubrik totiž radí, jak ho dostat. Člověk mužského pohlaví marně hledá doporučení, jak dostat ji. Cosi o cílové skupině takových projektů napovídá i umístění přílohy na Centru – zde je součástí sekce Žena, i když to si Centrum kompenzuje důslednou podporou valentýnovského obsahu v rámci autopromotion plochy na hlavní straně.

Být v kalendáři větší množství svátků, o kterých se mluví, věřím tomu, že pro české internetové portály by nebyl problém připravit k nim přílohu. Koncepce příloh pro zamilované jsou totiž prakticky totožné s přílohami spouštěnými už v půlce listopadu u příležitosti Vánoc. Jednoduché zadání jako by znělo: Použijeme šablonu, kterou máme k dispozici, a nalijeme do ní obsah, který už máme. Vhodná kombinace všemožných textů s obrázky pokud možno velejemných nuancí udělá své – nové uživatele sice kvůli svatému Valentýnovi nezískáme, ale aspoň pěkně podráždíme hormony těch, kdo na Valentýna věří. A pokud nám nějaký inzerent přidá pár peněz, akce splnila účel. Bez dlouhého přemýšlení a za pomoci kýče a prázdného tlachání jsme dodrželi měsíční plán. („Sem ještě, Franto, přidej reklamní tag, tu plochu třeba nabídneme Eurotelu, mobilní telefony jsou pořád v kursu.“)

Z tohoto pohledu dokázal ze svátku sv. Valentýna vytěžit maximum Seznam. Speciál je u něj součástí Novinek a na první pohled je vidět, že obchodníci Seznamu jsou schopni prodat i produkt tohoto typu. Příloha je nabita komerčními odkazy, navíc spojení Kofoly s jejím sloganem „Když ji miluješ, není co řešit“ se svátkem zamilovaných na mírně eroticky laděné stránce www.milujunemi­luju.cz, na kterou jeden ze seznamovských odkazů směřuje, je dobrý nápad. Seznam se prostě nesnažil přílohu vyplnit texty, spíš přesvědčil partnery, že právě teď je pro ně vhodná doba, aby komunikovali a udělali to právě tímto způsobem.

Ať už svatý Valentýn byl, nebo ne, v dnešním hávu je to člověk vskutku multimediální. Nejenže bliká, ale díky němu provaří internetové servery všechno, co už pomalu upadalo v zapomnění – pohlednice, horoskopy, MMS, fotografie, recepty, testy… Doba je vhodná také pro oživení tradice partnerských poraden – tak jako to udělali na iDnes. Avšak kdo je Kája, tak „zasvěceně“ v rubrice Kája radí hovořící o vztazích mezi mužem a ženou, nebo aspoň jakého je pohlaví, se mi zjistit nepodařilo. Že by bezpohlavní jedinec? Nebo hermafrodit?

Tak jako má Valentýn své příznivce, má i své odpůrce. V redakci ženského (!) magazínu tvoje.cz například před několika lety oslavili svátek zamilovaných úspěšnou antivalentýnovskou kampaní, která zahrnovala třeba bannery se satanskými motivy. A aby té ironie nebylo málo, redaktorky časopisu pod pseudonymem zvítězily v soutěži iDnes o nejlepší zamilovanou povídku. Letos už bohužel server z rodiny MAFRA žádnou podobnou příležitost nenabízí.

A tak myslím, že nejlíp slaví Valentýna na Altasu. Tam ho totiž jako na jediném portálu z velké pětky ponechali bez povšimnutí. Tak by to slušelo i ostatním: taktně raději pomlčet než vymýšlet, jak zaplnit jednu iluzorní inzertní díru.

WT100 tip v článku Pouchlý

P.S.: Těsně před zveřejněním článku a dva dny před Valentýnem přišlo Centrum s upravenou hlavní stranou, kde si uživatel mohl podle svých preferencí zvolit buď valentýnovského, nebo antivalentýnovského amorka a příslušným arzenálem vystřelit na srdce. Vtipné, centrácké, leč na kvalitě speciálů to zhola nic nemění.

1080

Anketa

Jak oslavíte letošního Valentýna?

Našli jste v článku chybu?