Hlavní navigace

Film Europe Channel otevřel v Bratislavě svoje vlastní artové kino

6. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ GALERIE – Sál o kapacitě 110 míst se nachází v Pisztoryho paláci v centru slovenské metropole, na provozu se podílí městská část Bratislava – Staré Město a nevládní organizace Via Cultura

Vlastní artové kino zaměřené výhradně na evropskou filmovou produkci otevřel v Bratislavě provozovatel placeného filmového kanálu Film Europe Channel, společnost Film Europe Media Company. Sál o kapacitě 110 míst s retro čalouněnými sedačkami se nachází v historické budově Pisztoryho paláce přímo v centru slovenské metropole ve Štefánikově ulici. Na jeho provozu se podílí městská část Bratislava – Staré Město a nevládní organizace Via Cultura. Promítání filmů je plánované čtyřikrát do týdne, přičemž většinou půjde o premiéry filmů, které se teprve poté dostanou do široké distribuce na Slovensku.

K TÉMATU: Vedle Eurosportu se v testu placeného DVB-T2 objeví i Film Europe Channel

„Vůči tomuto projektu jsme měli a stále máme přirozený respekt. Zejména kvůli tomu, že jsme chtěli návštěvníkům Kina Film Europe zprostředkovat filmový zážitek na nejvyšší úrovni, který zajišťuje kvalitní digitální E-cinema technika pro přenos obrazu a ozvučení. Museli jsme však k prostorům kina přistupovat citlivě, abychom zachovali historickou atmosféru místa,“ přiblížil prezident Film Europe Media Company Ivan Hronec. Slavnostního otevření kina se zúčastnila i známá slovenská herečka a politička Magda Vašáryová, která je předsedkyní nevládní organizace Via Cultura.

ČTĚTE TAKÉ: Film Europe HD, Deluxe Music HD, Auto Motor Sport HD a Arte HD míří do kabelu UPC

ebf - tip do článku - debata

„V Pisztoryho paláci bylo kino už v padesátých letech minulého století a v té době představoval film technický zázrak, na který se všichni chodili dívat. Ale v tomto kině se tento zázrak používal k propagandě. V současnosti jsme toto kino povýšili na místo, kde se film prezentuje jako umění, jako informace,“ uvedla Vašáryová. Pisztoryho palác totiž za komunismu sloužil jako sídlo Leninova muzea a po roce 1989 dlouhá léta chátral. Od roku 2011 se městská část Bratislava – Staré Město snaží palác, v němž za II. světové války sídlilo německé velvyslanectví, přeměnit na kulturní centrum.

„V posledních letech bylo zvykem, že malá kina s jedinečnou atmosférou zanikala a nahrazovaly je velké multiplexy. O to víc jsem ráda, že se nám podařilo otevřít kino na Starém Městě, a to právě v Pisztoryho paláci. Nabídne alternativu vůči tomu, co mohou diváci vidět v kinech nákupních center,“ věří starostka bratislavského Starého Města Táňa Rosová. Večerní představení budou v Kině Film Europe začínat v 19:00, první si odbylo premiéru toto úterý 3. září (šlo o první díl britského patnáctidílného filmového projektu Příběh filmu: Odysea). Vstupné stanovil provozovatel na čtyři eura (asi 100 korun), přičemž členové Klubu Film Europe mohou uplatnit slevu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).