Hlavní navigace

Firefox OS míří na osobní počítače, chystá se i první referenční tablet

13. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Operační systém kombinující linuxové kořeny s webovými technologiemi nakonec nebude striktně mobilní platformou. Přesto se letos očekává i referenční tablet pro vývojáře aplikací.

VIA Technologies a Mozilla Corporation uzavřely partnerství s cílem hledat pro systém Firefox OS další možnosti uplatnění. Prozatím experimentálně míří na miniaturní stolní počítače APC Paper (99 USD) a APC Rock (79 USD), za kterými právě VIA Technologies stojí. Jelikož Mozilla původně vůbec nepočítala s nasazením Firefox OS na osobní počítače, čeká vývojáře ještě hodně práce.

Firefox OS se za vydatné podpory nadnárodní telekomunikační skupiny Telefónica loni objevil na vybraných latinskoamerických trzích. Prozatím slaví první úspěchy s levnými chytrými mobily. Ze všech nově příchozích mobilních open source platforem se loni Firefox OS etabloval zdaleka nejlépe. Ostatně kromě skupiny Telefónica jej podporují také Deutsche Telekom či Telenor.

Mozilla se v posledních měsících zaměřuje na své původní plány s Firefox OS, které počítaly primárně s nasazením systému na tabletech. Brzy by měl být k dispozici referenční tablet pro vývojáře. Vyrobí jej čínská společnost Foxconn, která se o nasazení Firefox OS na tabletech zajímala již v loňském roce, takže nejde o žádnou „hurá akci“.

Tablet s 10“ displejem InFocus (1280×800 pixelů), 2 GB RAM, úložištěm s kapacitou 16 GB a podporou Wi-Fi (b/g/n) by měl mít rozměry 267×171×9,7 milimetru a hmotnost 580 gramů. Informace o procesoru nebyly zveřejněny. Zatím také není jasné podle jakého klíče omezený počet tabletů Mozilla vývojářům aplikací poskytne.

cif - debata 2

Jasněji je naopak o letošních plánech vývoje. Mozilla chce připravit celkem čtyři velké aktualizace, které budou dostupné jak majitelům stávajících mobilů s Firefox OS, tak pro nové modely, které se letos očekávají. Hned několik by mělo vyrobit čínské ZTE. Právě od ZTE se očekává, že jako první zahájí oficiální prodej mobilů s Firefox OS na českém trhu.

Firefox OS staví na linuxových základech, nad kterými běží renderovací jádro Gecko primárně vyvíjené pro webový prohlížeč Mozilla Firefox. Uživatelské prostředí systému a jednotlivé aplikace jsou napsané za užití webových technologií v čele s HTML 5. Aplikace mohou plně běžet i offline, takže není pravda, že Firefox OS potřebuje permanentní přístup k Internetu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).