Hlavní navigace

Fotbalové Euro 2008 má vysílat Prima, fanoušci se bouří

7. 1. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

7. 1. 2007

Fotbalové fanoušky v celé republice zvedla ze židle informace, že vysílací práva pro Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2008 získala televize Prima. Skutečnost, že Euro 2008 bude místo veřejnoprávní České televize vysílat právě Prima, přinesly v sobotu deníky Mladá fronta Dnes a Právo.

K uzavření kontraktu chybí již jen formální doladění detailů. Smlouva, která Primě Euro přiklepne, by pak měla být podepsána během dvou týdnů, píše deník Právo a server Novinky.cz. Podle MF Dnes rozhodla o vítězství Primy výše její nabídky, když projevila ochotu zaplatit za vysílání Eura 2008 celkem 100 milionů korun. Nabídka ČT byla o 40 milionů korun nižší.

Snaha Primy se nelíbí televizním divákům, kteří už založili protestní internetovou stránku s peticí za vysílání Eura 2008 na veřejnoprávním programu ČT 2. Momentálně je web spíše ve fázi projektování, jedná se čistě o amatérskou práci, nelze tedy očekávat žádné zázraky, píší jeho administrátoři s nickem deMidge a G@GY.

Neoficiální petice probíhá tak, že každý, kdo na web umístí svůj diskusní příspěvek s e-mailovou adresou, bude započítán mezi diváky, kteří nesouhlasí s vysíláním závěrečného turnaje Euro 2008 na televizi Prima. Bude tak připsán na seznam, který bude posléze odeslán na e-mail TV Prima, vysvětlují autoři petice.

KL22_nominace

Deníky Právo i MF Dnes upozorňují, že by Prima mohla mít problémy s dodržením podmínek Evropské fotbalové unie UEFA, podle nichž má držitel vysílacích práv pro Euro 2008 odvysílat nejméně 19 z celkového počtu 31 přímých přenosů fotbalových zápasů. Všechny se přitom mají objevit na volně dostupném, pozemně šířeném programu, který má Prima jen jeden.

Redaktoři obou novin spekulují, že Prima využije pro Euro 2008 nový digitální kanál, jehož licenci získá v rámci kompenzačních výhod při přechodu na zemské digitální vysílání. Pokud Prima deklaruje zájem vyměnit současné analogové kmitočty za digitální, vznikne jí právo na další licenci pro celoplošné vysílání. Právo i MF Dnes míní, že Prima pro tento projekt počítá s vlastním sportovním kanálem.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.