Hlavní navigace

Gmail odstavuje chat, konec otevřené sítě Google Talk se opět přiblížil

14. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Google
Chat ve webovém rozhraní Gmailu mají už definitivně nahradit Hangouts, za čímž se neskrývá nic menšího než chystané vypnutí otevřené sítě Google Talk.

Uživatelé e-mailové služby Gmail, kteří v jejím webovém rozhraní stále mají aktivní původní Google Chat namísto novějších Hangouts, jsou nyní migrování právě na Hangouts. Google jim slibuje více funkcí a stále umožňuje přepnutí zpět na původní instant-messaging, ovšem už varuje, že tato možnost je pouze dočasná.

Po únorovém odstavení desktopového klienta Google Talk jde o další krok na cestě směřující k vypnutí původní komunikační sítě založené na otevřeném protokolu (XMPP) a přesunu jejích zbývajících uživatelů do uzavřené sítě služby Hangouts. Logická konsolidace však nepřináší jenom vyzdvihovaná pozitiva.

Ztráta části kontaktů i možnosti volby aplikace

Hangouts dosud vedle vlastní uzavřené sítě podporují také původní otevřenou síť Google Talk (Google Chat). Po jejím vypnutí už nepůjde chatovat s uživateli konkurenčních služeb na bázi XMPP. Některým uživatelům tudíž prořídne seznam kontaktů, s nimiž se spojí přes Hangouts.

S tím úzce souvisí skutečnost, že uživatelé přijdou o možnost volby výběru z pestré palety alternativních klientů (např. Miranda, Pidgin, IM+ a další). Napříč platformami a zařízeními budou závislí výhradně na aplikacích, které jim nabídne sám Google. Z mobilních platforem Hangouts podporují pouze majoritní Android a iOS.  

CIF23

Chybí klasický desktopový klient. Google jako jeho náhradu nabízí Hangouts pro Chrome, avšak tato webová aplikace je tradiční desktopové aplikaci na hony vzdálená. Navíc je oficiálně dostupná jen pro Google Chrome, takže s přechod na uzavřené technologie se připomínají nedobré časy jediného „správného“ prohlížeče.

Zdálo se, že s příchodem služeb Google Talk a Facebook Chat začíná éra otevřených komunikátorů pro mainstream. Místo otevírání dalších sítí ale naopak i Google a Facebook postupně utahují šrouby. Jejich dnešní komunikátory Hangouts a Messenger počítají s uzavřenou sítí a jedině původními aplikacemi.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).